Споделена история от Семейство

Развод с чужденец
Ето и моята (на сестра ми)историята. Сестра ми от 8 години, живее в Австрия, тя е българка. От 5 години живее с един германец в Австрия, а преди 3 години сключиха католически брак, тя ми казва, че нямат граждански брак, но не знам дали е вярно или не, тъй като тя прикрива много неща от мен и е доста особена, мисли, че ако каже нещо хубаво, че ще я завидя, тъй като тя ми завижда, а аз не съм такъв човек. От 2 години имат и дете, т. е. имам красива племенница, която е родена в Австрия, както за брака, така й за племенницата ми казва в последния момент, и аз все я разбирам и прощавам.
Преди известно време ми казва, че е в защитен дом с майки с деца в Австрия, който са тормозени и предприела мерки за развод. Тази новина ми дойде като гръм от ясно небе, тъй като никога не е казвала, че имат семейни проблеми и т. н. Тя засега ми каза само, че била дълго време под психически тормоз и се страхувала да не направи „зет” ми нещо на детето, тъй като има съмнения, че е психично болен. В момента, тя не работи, досега „зет” ми ги издържаше тъй като има големи доходи. Моля, ако някой знае, какво се полага при развод, ако има граждански брак или какво се полага на детето, което има немско гражданство, каква е минималната издръжка, дали се полагат на сестра ми детски, някаква помощ, докато си стъпи на краката.

Коментари

1.   Интересна изповед. Сама казваш, че сестрата прикрива нещата от теб, а искаш да получиш адекватен съвет. И как става така, че зетят е психично болен, но все пак има високи доходи. Ей, за това няма да ги стигнем никога.

Не се разбра със сигурност нито кой с кого е женен, нито от кого е детето. Те са граждани на друга държава и са подчинени на нейната юрисдикция. Търсите чужденци, за да си оправите живота, а после търсите българи, за да се оправите с чужденците.

2.   Нали чужденците са по-добри?

3.   Извинявай, но най-вероятно сестра ти е откачената... Психично болен човек не може да има големи доходи, а и цялостното ѝ поведение спрямо теб хич не говори в нейна полза... Остави я сама да си сърба попарите, които си е надробила. Най-доброто, което можеш да направиш е да вземеш детенцето при вас за временно или за постоянно - да не страда поне то, и да не става залог на глупостите на сестра ти...

4.   Този въпрос на нас ли го задаваш? Тя е в защитено жилище там и най-добре ще ѝ обяснят.

5.   Вие да не сте роми? Извинявай за въпроса, но така ми изглежда цялата работа. Брак по сметка, нула дни стаж и накрая - какво ми се полага? .... Ами нищо мен ако питаш!

6.   Сестра ти си е направила сметката и без теб. Ако има граждански брак и няма сключен брачен договор и се полага половината от общото имущество плюс издръжка за детето. Най-вероятно това го е планирала от самото начало, а мъжът и е балък, който сега ще съжалява до края на живота си, че се е хванал с нея. На запад е така, ако жената реши да избяга с децата, никой не може да я спре. Достатъчно е да каже, че е подложена на тормоз без никакви доказателства и може да вземе децата в такъв защитен дом, чието местонахождение е тайно и бащата дори не знае къде е семейството му. После почва да получава писма от адвокатите на жената, които са готови да го разкъсат като глутница вълци.

7.   Здравейте аз живея в Германия и до колкото съм запозната тя може да получава издръжка от него детските за детето и всичко предобито след брака се разделя и по принцип щом е била тормозена от него трябва специални институции да и помогнат

8.   Тук трябват позная в областта на австрийското законодателство. Всякакви съвети, идващи от опита на българското семейно право са излишни. Щом е в защитено жилище, най-вероятно там предлагат правна помощ. Не знаете също дали няма сключен граждански брак. Мога само да ви насоча за консултация към Държавната агенция за закрила на детето, дирекция "Държавна политика за детето" се занимават с подобни межденародни казуси. Поне могат да ви консултират. Те могат да ви насочат и към други институции. Но най-сигурно питайте в ДАЗД дори по е-майл отговарят.

9.   Съгласна съм с 8. Аз съм запозната с бг. и немското право в областта, но не и с австрийското. Примерно в Германия не може да има църковен брак без граждански, но във Великобритания църковният брак е едновременно и граждански, но там църквата им е създадена от държавата. В Австрия не вярвам да е нямала преди това подписан брак...

Няма значение какво гражданство имат в случая хората - те са ЕС-граждани с постоянно местоживеене в Австрия и важат австрийските закони освен ако ДВАМАТА не се споразумеят да важат немските или българските.
Не се притеснявай - сестра ти ще получи всички права за детето и доста солидна издръжка, но размерите ще определи съд или те двамката, но ще са достатачно.
Сигурна ли си те дали имат изобщо брак?
В Германия има разлика при омъжените и неомъжените примерно за издръжката на жената, но не и на децата.
Сестра ти ще се оправи както го е правила до сега. Не я мисли, но ще ѝ се наложи скоро да почне работа, защото издръжка за нея най-вероятно при толкова кратък брак няма а има, а след 3 г. на детето издържката е малка, защото вече можеш да го пуснеш на детска градина.
Детски и помощи също ще взима тя, но зависи от издръжката - ако е доста голяма няма да е на помощи.
Като цяло сестра ти малко ме съмнява. Човек е толкова подтаен само ако има да крие нещо - примерно мъжът е женен, но не за нея :))))
Отделно католически развод няма. Ако се разведе ще е само граждански, но католическата църква не разтрогва бракове дори при побоища - трябват неща като неконсумация на брака, а той очевидно е консумиран. Само папата може да я разведе по католически при тези обстоятелства :)... ако изобщо има какъвто и да е брак, но споко - дори да няма никакъв брак той да е женен... за друга и така нататък пак няма да е зле - издръжката си е издръжка

П.П. Н 6. сънува! Няма половината от „общото“ имущество при 2-3 години брак! Дели се само имуществото, придобито по време на брака, а те могат да имат и брачен договор 2-3 г. какво имущество бленуваш? Най-много някоя кола да са купили или нещо такова, което е нищо...
Имайте в предвид, че няма законодателство в света, което да обедини имуществата на двамата при брак и после да ги разделя при развод.
Ако нямате брачен договор се дели само придобитото по време на брака. По бг. законодателството е още по-строго - дели се само семейното жилище, а ако има вили и още имоти се гледа на чие име са. Отделно не се делят подарени и наследени имоти - дори за дългите бракове е възможно не само у нас, но и в чужбина да не получиш нищо от имотите, а за брак от 2-3 г. дори издръжка няма по най-старите закони освен за детето. В последно време в Германия премахнаха издръжката за съпруги и при много дългите бракове я ограничиха за определено време като бюрото по труда е длъжно да намери на жената работа и ако откаже ѝ спират издръжката! В Австрия все още не е така, но те като ги знам обичат да преписват немско законодателство да не останат по-назад. За детето ще има хубава издръжка, ще има детски, но за нея няма да има нищо и това е справедливо...иначе всички да се оженим за някакви богати глупаци и да им грабчосаме половината имоти.

10.   Първо сестра ти със сигурност има граждански брак, защото никъде в Европа църковен брак не може да се сключи без валиден граждански брак и второ след като е в защитено жилище хората от съответната организация могат да и помогнат най-добре. В тези организации освен, че предлагат подслон на хора жертви на насилие, предлагат и правна помощ и са най-запознати със законите в този случай. А ти дори не разполагаш с цялата информация, така че как очакваш да и помогнеш? Единственото, което евентуално можеш да направиш е да и изпратиш пари за самолетни билети, че да могат тя и детето да дойдат в България, обаче за останалото издръжки, други права и т. н. най-добре могат да я информират хората, които са и помогнали. В крайна сметка това им е работата.

11.   От автора. Благодаря за отговарите! Към номер 5, не не сме роми, а българи! Вече знам, че нямат граждански действително, а само католическо тържество, нещо като сватба, зет ми е признал иначе племенницата ми.

12.   Братовчедка ми имаше подобен казус, тези пичове са най-добрите!!! https://sbklaw.bg/semeino-pravo/delo-za-razvod-s-chuzhdenec/