Споделена история от Семейство

Деликатно
Когато отида някъде на гости, винаги домакините ми предлагат да обуя чехли или пантофи. Аз не обичам да обувам чужди обувки поради страх от гъбички и...просто ми е неприятно! Аз отказвам, те настояват! Чудя се какви обяснения да давам. Последното, което смънках е, че съм нервна и в къщи ходя боса и чехли на краката си не търпя! Как да избегна обясненията и да постъпвам деликатно,за да не обидя домакините?

Коментари

1.   Аз по принцип съм против събуването. Никъде в нормалният свят никой не се събува като отива на гости, просто не е прието. Много ми е неприятно като ми кажат- "събуй се" и ми хвърлят чехли за гости ( носени от кой ли не). Съответно аз не искам никой да се събува, просто пускам една прахусмокачка след гостуването- отнема минутка. Където отивам се изтривам внимателно и така влизам, но тъй като в БГ това е един вид обичай, за да не обидя домакините си нося мои чехли. Така хем те са доволни, хем аз съм спокоен за хигиената. Имам си едни чехли само ходене на гости ( най-обикновени за 1 лев). Опитай, мисля че това е добро решение.
МОНК

2.   Да ти имам проблема. Просто казваш, че не искаш чехли и това е. Хората ако са възпитани няма да настояват.

3.   Ами.. не е много сложно просто да кажеш, че не носиш чехли. Аз не понасям чехли на краката си и навсякъде ходя боса. За някой може да е странно, но какво от това :)))

4.   до номер 1-Е,някои път отиваме на гости случайно,не носим чехли...А домакините от прекалена любезност ли,от що ли, те молят да ги обуеш да не настинеш!Има много досадни хора!А чехличките може да са им символ на уюта...

5.   До Номер 1, не знам защо разделяш нормалния свят и БГ... Аз живея в Австрия, но тук всички (и австийците, и чужденците) се събуват и домакините предлагат чехли.
Надявам се, че считаш Австрия за част от "нормалния свят", но това не прави България по-лоша в това и отношение...

6.   До номер 5, Ни най-малко не съм на мнение , че Бг е лоша страна, но признай че сме най-малко толерантни. Тук ако не искаш да се събуеш т.е. си някакво изключение от общото правило, веднага започват да те гледат лошо. Просто такива са ни порядките. Бил съм в няколко страни в Европа и никой никъде не ме помоли да се събуя, никой дори не ми и направи намек за това.
МОНК

7.   ужас номер 6.когато не искаш да се събуеш те гледат лошо.ами да,това е въпрос на колтура, възпитание и хигена.и аз съм била на гости в други държави и навякаде се събуват.това е един вид уважение към домакина и от друга страна е най хигеничния варянт.хората дават луди пари за почистване и препарати та да доиде някои от вън и да му се тупне на персииския килим с обувките.и я помисли ако навякаде се влизаше с обувките,за каква мръсотия става на въпрос и каква бъканица от бактерии.едва ли някои иска всеки ден да пере килими,и бърши ламинати,и то за какво,за да не създава неодобство на гостите си,като ги кара да се събуят..........................................симба

8.   Номер 6, това е странно,защото аз пък живея в Германия и тук немците държат да се събуеш като имидеш на гости и изрично си го казват...

9.   Симба, аз не карам гостите ми да се събуват. Нито след тях е толкова мръсно, нито почистването ми отнема много време. Относно хигиената - не намирам нищо хигиенично в това да обуя чужди чехли. Поне като ще нося чехли нека са си моите. До колкото разбирам ти си събуваш гостите в коридора и не би уважила молбата на някой да не се събуе. Е, предполагам от чистене и метене не ти остава време да обърнеш внимание на правописа и пунктоацията си.
МОНК

10.   такам.МОНК дам,за правописа и пунктоацията си прав.пиша набързо и не ми се занимава да преглеждам и поправям,за което моля да ме извиниш,и не само ти де.не мисля,че твоят правопис е идеален,а с пунктояцията ...............има още какво да се иска, преди да правиш такива забележки.аз не съм тук да ми проверяват правописа,нито аз да го проверявам на някой,така че,нека си дойдем на думата.аз лично,нямам проблем с това дали някой,ще обуе чехли или не,когато ми дойде на гости,нито бих настоявала,нито бих се разсърдила ако не иска.но да, държа да се събуе това е.и то не защото не съм толерантна,или защото ми е проблем да почистя след това.но след всяко гости ,да пера килимчета или мокети,или каквито и да е декорации по пода,ами не мерси.и нали не можеш да кажеш на гостите си стоите на едно място щото не сте събути,и не ходете до тоалетна..........и така като се разнесе мръсотията навсякаде,вече съвсем не става въпрос за почистване набързо,а ако имаш и малки деца да лазят и да си играят на земята,или падат и стават......................ами извинявай,но не го приемам това с влизането обут.и щом е прието да се събуваме и то не само в бг.значи не само аз съм на това мнениено.пак подчертавам,че не виждам проблем,ако не обуеш чехли,и си ходиш по чорапи,или бос,или пък си носиш от вас чехли.и да бих уважила молбата и на някой да не се събуе,дори в дадени ситоации бих го предложила,но стига това да не е масово и ежедневно..........................симба

11.   Браво Симба! Най-накрая се разбрахме- като дойда у вас на гости ще си нося чехли (или ще си ходя по чорапи) и така и двамата ще сме доволни. Имам предвид, че на мен няма да ми се налага да обувам чужди чехли.
Всичко останало е въпрос на личен избор.
МОНК

12.   Ами да!Ти като ми доидеш на гости,ще се събуеш,и ще ходиш по чорапи,а пък аз ще ти гаратирам,че няма да са черни, след това:)))))))така и твоите претенций изпълнени,и мойте с покритие:)))))

13.   Темата е стара, но за да не правя нова ще споделя тук.
Такаа... закупихме жилище наскоро и гостите се заточиха. Почти всички се събуваха защото знаеха, че циклихме и лакирахме дюшеме, аз им раздавах пантофи за гости, които всъщност са тип джапанки и след всяко гости ги кисна в гореща вода и прах за пране. Но дойдоха едни приятели, които нахлуха обути дори без да си направят труда от куртоазия да попитат - може ли да не се събуваме....
След 2-3 посещения им казах, че ще помоля следващия път, когато навън времето е кишаво и мокро да се събуват. Настана препирня - било селско, не било по етикет, да не би домът ни да е музей, я да не му робуваме толкова... Обясних им, че банята и тоалетната са общи и те влизат с обувки там където се къпем, дюшемето вече се надраска все едно не е циклено 5 години, котката се търкаля по земята и после я прегръщам и целувам... В крайна сметка се разделихме с уговорката, че ако искам да ги събувам няма да идват. Истината е, че в тях се влиза обут, влизала съм и аз, но при мокро време винаги се събувам, стоейки боса, защото нямат чехли за гости.
Сега мисля да предложа компромисен вариант с калцуни за еднократна употреба. Ако гостите се събуват, след тя е достатъчна прахосмукачка, ако не се - прахосмукачка парцал, което е още половин час чистене, което мога да си спестя. А и не виждам какво му е аристократичното да ми драскат и калят току що цикленото дюшеме....