Споделена история от Тинейджърски

Логопед?
здр!
Имам един "малък" проблем не мога да казвам "р" как да се науча ? слушала съм за логопед но какво се прави при него ??? също съм слушала за някакви думички ако някой знае някакъв варянт плс да пише аз съм момиче на 13 години

Коментари

1-50 от 60

1.   Трябва да се отиде при логопед и ще се оправиш

2.   Отиди на логопед нз какво се прави но малко или много ще има някакьв ефект! кьсмет

3.   моля ви помогнете пи мн. съм отчаяна /авторката/

4.   що ти е ???
много ме кефи някой да не може да казва Р!!!
някак си е готино но явно те базикак в даскало или гаджето не го кефи!!
да не ти пука!!!

5.   Подкрепям номер 4! Мн е салдко момиче да не може да казва "Р" :) какво има приятеля ти нещо ли, подиграват ти се на вън, в компания, не разбирам каде е проблема?!

6.   Аз много обичам хора които не могат да казват Р :) . Моят приятел не може да казва Р :) и като използва думи, в които има р :) и ми става много яко ! :) Иначе, ако не се чувстваш добре така върви на логопед, там оправят говора, начина на движене на езика и такива неща ... не знам дали ще ти помогне .

7.   Не никой не ми се подиграва просто на мен ми е кофти и честно казано като говора не се забелязва а се забелязва когато казвам дълго рррррррррррр

8.   Мии 1 от мойте приятели също не може да казва Р и това честно казано ме кефи, но ако на теб не ти харесва чак толкова много говори с родителите си и отиди на Логопед

9.   Аз съм момиче на 12, имам същия "проблем"..когато говоря не се забелязва..но ако ме накарат да кажа продължително ррррр и аз немога. Амм...незнам как да го обясня, не че не се забелява ама пък и не съм чак толкова зле..записах се на запис как говеря думи с Р и чесно казано, мн ми хареса..много е сладинко, и си го обичкам моито р. А и много хора са ми казвали, че е мн готино и сладичко. :) затова ако е нещо подобно, като мойто Р ..недей да ходиш на логопед..това Р е супер сладко !!!!!!

10.   Ако искаш отиди на логопед, но няма какво да те притеснява :)

11.   Ами един приятел имаше същия проблем като твоя и даже по някога съм го придружавал и до колкото помня логопедката го караше да сложи езика зад зъбите и там още неща спокойно няма нищо страшно!!!

Дано съм ти бил поне малко полезен!

12.   Да нети пука даже мисля че е секси. Аз имах проблеми с буквата "Л" . Ходих на логопед без никакъв успех. Минаха години а проблема си остана, но никога неми е пречил. Останових обаче, че в много думи на Английски изговаряам "Л" правилно и така започнах да репетирам и на Български. Сега вече нямам никакви проблеми с изговарянето

13.   Мисля че хората които не изговарят Р като всички останали са много симпатични. Не си мисли че си странна просто си различна с нещо от другите. А знаеш ли колко много хора биха искали да го бъдат?...

14.   И аз не мога да казвам Р .. бих искала да се науча, но нз дали проблемът е в това че езика ми е мноого къс и е с такава ципичка ;s .. чувала съм за цепване, но при малките деца.. аз съм на 15, някой може ли да ми каже дали е твърде късно.

15.   Aз съм на 18 и имам същия проблем, не мога да казвам Р. всичките ми приятели казват че е много сладко. познавам и други, които имат такъв проблем и когато ги слушам и на мен ми звучи сладко, но когато се заслушам в себе си, как говоря, е не ми харесва. когато бях малка ходих на логопед и не ми помогна. КАКВО ДА ПРАВЯ? а това с ципичката, едва ли е късно. какво значение имат годините.

16.   Хора, зарежете тия логопеди - не става!
Аз съм на 22 години, последните 2-3 години се мъкнах наляво надясно, полагах нечовешки усилия... е мама му стара - нищо не излезе.
Накрая си хванах гадже, възпитаничка на френска гимназия, и която само ми повтаря колко било сладко... :P

17.   Хаха, защо се притесняваш толкова? Казват, че мацките, които не могат да казват Р са най-палави. Е, и аз не мога да казвам, но.. знам ли (: Ако езичето ти е късо и не можеш да стигнеш с върха му небцето си, могат да ти направят операция като ти резнат под езика една кожичка, която му пречи да се опъне достатъчно.

18.   Момичето пита какво да прави за да си промени Р-то ... не дали според вас е сладко и тн ... с логопед е ясно че може да се опита но аз искам да знам какви упражнения могат да се правят в къщи :?

20.   Hезнам и аз немога да го казвам Р и кво никои нищо неми казва само приятелите ме базикат с това че немгоа да го казвам ама се тая те просто ми завийдат... и наи трудно ми е да казвам ИГРА :X

21.   Повтаряй израза: рибар реже риба

22.   И аз имам подобен проблем , примен р-то е в гърлото и ми е неприятно защото започват да ми се подиграват, когато в някоя дума р-то не звучи

24.   Аз съм момиче на 13 и също не мога да казвам р, но приятелите ми са свикнали. и на мен са ми казвали че е много сладко. момчетата понякога се базикат с мен, но не е като да ме обиждат, а просто повтарят думата както аз съм я казала :D:D забавно е. брат ми който е на 20 също не може да казва, но и на него не му е проблем. може би защото и двамата преди имахме обратна захапка, незнам

25.   Няма друг начин или на логопед или сама да се научи
сега ще ти дам един пример. Почни да казваш буквата Д продължително ДЪ-ДЪ-ДЪ и с една клечка за зъби разклати езика и се получава Р .. и така докато свикнеш. :)

26.   Аз съм момиче също на 13 (като авторката) и не мога казвам "Р" . Някои от приятелите ми казват , че звучи готино , но аз искам да уча чудж език , в койтоима думи с 2но "Р" и същите с 1ично и ако не мога да казвам "Р" може да се сбърка думата тоест да трябва да кажа с 2ното Р а казвам с единичното. Малко се отклоних от темата - простете.От малка не мога да казвам това "Р" не защото имам някакъв проблем в устата както съм чувала че е причина за това ами защото не исках да се уча да го казвам и сега съжалявам!Но пък сега е криза и нямам излишни пари за логопед . Пробвах това с ДЪ-ДЪ...и клечката но не се получава!Някакви други опражнения да знаете защото много искам да поправя този дефект!

27.   Аз не мога да разбера защо всички обясняват колко е секси, на мен например супер много ми пречи относно чуждите езици и на комуникацията.

Може ли все пак някой да даде реален, полезен отговор за упражнения за подобряване на произнасянето на буквата Р?

28.   Не знам как става, но един приятел сам се научи на 21 години!!! Не е невъзможно, но не знам как става. Аз също не мога да го казвам и се надявах тук да разбера ама уви....

29.   Гаджето не може да изговаря р, нo мен така ма кефи повече. Аз мноо се кефя. Супер сладко звучи.

30.   имам 1 въпрос. Аз съм на 12 години и питам дали е късно да отида на логопед, като малка съм ходила но жече не ходя поне от...5 години. На мен р ми е в гърлото и се дразня защото някои хора ми се подиграват но не мн често е не е хубаво моля някои да даде съвет????!!!PLS

31.   Никога не е късно. Щом си решила, давай смело.

32.   Аз съм момче на 14 и също не мога да го казвам. Като бях в 1-ви клас ходих на логопед. Там сядах пред едно огледало и госпожата взимаше една менатлна пръчица с метално топче от пред и се слага под езика (топчето е малко и няма от както да се притесняваш и не доли :D). Гоапожата ме караше да казвам по няколко пъти буквата Т. След това няколко пъти буквата Д. И после почваш да ги редиваш ТД-ТД-ТД...
И до днес така и нз кво общо имаше това но.Пробвай може и да помоге. Аз се отказах от това, защото вярвах, че лично на мен нямада ми помогне. От време на време фр-та ме бъзикат, но от когато бях бил един вече не се бз с мен. :)

33.   мерси за съветите

34.   звукът РрРрРрР се произвежда със специфично трептена на езика. това е моторен рефлекс на езика който се научава, но тъй като не е вроден като повечето други звуци при някой хора може да отнеме малко повече време. в китайския език например няма звук Р и там рядко някой го произвежда. познавам едно момиче моето се казва Рии, но ако я питаш ти казва "Лии"....
какво можеш да правиш вкъщи? прави си упражнения с езика, просто си го движи в устата наляво надясно, навътре навън (и без тъпи коментари тук) за да се получи хубаво гласно РРРРР езика трябва да е отпуснат и гъвкав. нагледно не мога да ти покажа очевидно, но ако отидеш на логопед ще ти обясни тази сложна динамика визуално:) успех!

М.

35.   Аз имах същия проблем, но още като малка ме водиха на логопед и днес нямам проблеми. Отиди, бързо ще се научиш, не си залужава да се комплексираш заради такива глупости

36.   мен пък никога не са ме водили на логопед,макар и да не мога да казвам правилно "л" и "р" -да аз съм много тежък случай :D Мене никога това не ме е притеснявало,всички са ми казвали-колко чаровно било и наистина е така ,тъй че да не ти пука .Знам един вариянт,ама не съм го пробвала-с коркова тапа слагаш я на зъбите и произнасяш определени думи с "р" упражняваш се няколко пъти и така би трябвало да стане,поне за това аз съм чувала.. айде успех !!

37.   аз дори искам да не мога да не казвам "р" мн ме кефи

38.   На логопед. Макар , 4е това е трябвало да се сетят родителите ти още като си била на 3 г :)

39.   Аз съшто имах проблем с "Р". Отидох на логопед, и тя ми каза, че р е трептене на езика, смисъл върха на езика трябва да трепти като казваш р. Така започнах комбинации: "дра" "дро" "дре" "дри"

40.   И аз имам този проблем.. когато бях малка майка ми ме караше да ходя, но аз се страхувах. Сега като се замисля нямяше нищо страшно просто ме караше да изговарям думи с буквичката ''р''.. аз съм на твоята възраст и понякога се дразня от това, но все пак по-различните са по-оригинални! ;).. имам 1 приятел който е колкото мен и той не межеше да го казва но някак си се оправи.. трябва да го питам как..

41.   а как може да се налуча без да хода на логопет ?

42.   Офф и аз не мога да казвам тъпата буква РРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРР.. ;((.. Направо понякога от срам не говоря с другите защото имам чувството че всички само това забелязват искам да го оправя но не съм в бг а тук няма такива логопеди защото в Гърция всички могат да я казват тая буквичка.. Направо съм се разплаквала от нерви че не мога да я казвам.. И понякога даже трябва да повтаряям.. Нее искаам.. искам да мога да я казвааам.... Особено мРавка.. зРънчо и всяка втора буква на думата ако е Р много са ми сложни.. Моляя кажете ми някакви упражненияя..!! :(

43.   И аз не мога до го казвам това Р. На 14 съм. Като бях малка майка ми искаше да ме води на логопед, обаче мен ме беше страх и не исках. Попринцип като говоря не се забелязва много, но като говоря с някой по телефона или си правя запис на гласа се откроява това, че не мога да го казвам и всъщност това ме дразни. Не ми се подиграват. Значи аз знам как точно трябва да си таковам езика, ама просто не мога щото трябва много бързо да го движа. Като малка пробвах "Дъ-Дъ", ама нямаше ефект. Надявах се тук да открия нещо, ама... Все пак не им обръщай внимание на такива дето ти се подиграват(ако има такива) и отиди на логопед. Аз не мисля да ходя и явно ще си остана така.

44.   Вижте немога да казвам р, но аз не допускам да ми се смеят. Самозащитавайте се още от първия път, за да не продължът. Аз знам начин как за един месец да се научим. Правим лист с 50 думи и всеки ден ги повтариаме по 15 мин в продължение на един месец и РАБОТИ. Късмет :-)

45.   Не дочетох горните коментари и може някой да ти е казал. Аз съм била на логопед. Ето какво прави : казва ти как да си извъртиш езика, показва ти упражнения и с едни инструменти ти помага. Малко е гадно, но има резултат.
Синкас

46.   Аз пак Р, горе доу го казвам, С и нея но като кажа С и съскам, не мога да кажа и сричка с Л, Примерно Ли- аз казвам Ни, моля ви някои да ми препоръча нещо!!! На 19 год сам вече, дали е късно за Логопед... и дали ще ми помогне?

47.   Некога не е късно според мен! Така, че отивай. ;)

48.   Само че има един проблем, ходих да питам за Логопед, но тук в Велинград маи няма такав!!! Направо се отчаях :(

49.   Ами тогава не знам. Попринцип в някои училища има логопеди, разпитай, може и да намериш

50.   Ем ша разпитам :) Дано намеря, че направо :(

51.   Що бе.. и аз не мога да казвам "р", но не се притеснявам, защото както казаха другите е много сладко. Вярно и мен понякога ме бъзикат, но не им обръщам внимание. Ако те дразни просто се настрой позитвно, няма нищо лошо да не можеш да казваш "р", напротив много си е яко даже. ;)

52.   Всъщност изобщо не е яко. Не е до това, че другите те бъзикат, а до това ти как се чувстваш. На мен изобрщо не ме радва факта, че не мога да го казвам това проклето "р". И на мен много хора ми казват, че е сладко, ама не е. Зависи от човека.

1-50 от 60