Споделена история от Тинейджърски

Как да говоря с родителите ми
Здравейте момиче на 13 години съм .Моят проблем е ,че не мога да общувам правилно с родителите ми . Не знам защо , но ме е страх от тях . И заради това не им споделям какво ме вълнува какво ми се случва . Имам чувството ,че сме просто съквартиранти. А не бих искал да е така . Моля ако някой може да ми даде някакъв съвет да го направи . Предварително благодаря .

Коментари

1.   Здравей. Какво би искал да споделяш с тях? Просто да си говорите повече и по- често, или да им споделяш твои преживявания, тръпки, интереси и т. н? Нормално би било да сте си близки и да си говорите, щом сте семейство, но за съжаление не във всички семейства е така. В повечето семейтва разговорите са нещо от пита на " Как мина в училище/ деня ти? - Добре. - Хубаво, радвам се. " и до там.
Винаги ли е било така между теб и родителите ти, или когато беше по- малък си говорехте повече? Те що за хора са, импулсивни и избухливи ли са, или старомодни и остро-реагиращи, че имаш страх от тях и от споделяне с тях? Отговори си на тези въпроси, може и тук да ги допълниш, за да можем да разберем ситуацията по- добре. Ако те се притесняват как да подхосят към теб заради крехката ти възраст, подходи първо ти към тях. Например когато видиш майка ти подхвани някоя тема, която те вълнува и искаш да обсъдия с нея, било то от училище или живота ти като цяло. Сбаща ти също, казвам ги поотделно, защото някои неща могат да се обсъждат само с бащите или само с майките. Или пък и с двамата. Зависи. Опитай да си открит към тях. Ако вече те самите са проблемни и агресивни родители, ще ти е по- трудно и не знам какво да те посъветвам, ако случая е такъв. Успех :)

2.   Здравей, ще се радвам да ти дам някакъв съвет, но информацията, която даваш е много кратка. Какво означава, че те е страх? От какво се поражда този страх, не може да няма причина. Страх те е, че ще ти се карат или че ще ти посегнат? Или вече са ти посягали? Ако си малтретирана и тормозена вкъщи, ситуацията е много сериозна и могат само определени институции да се намесят и да ти помогнат. Силно се надявам да не е такъв случаят, и все пак, моля те, сподели повече, за да можем да ти дадем адекватен съвет.

3.   Авторката Здравейте благодаря на номер 1 за съвета. И не никога не съм ме били но са избухливи и почти всеки ден ми се карат.

4.   В същото положение съм особено ако кажа на мама че харесвам някое момче тя откача и казва че съм малка.