Споделена история от Тинейджърски

Дали да ида да уча в друг град
Здравейте момиче съм на 13 години. До година ще трябва да кандидтсвам в гимназия. Аз съм от малък град ( Видин ) тук качеството на образованието не е особено високо. Затова мисля да кандидатствам в София и по - специално в класическата гимназия. Много бих искала да живея там не само заради образованието но и заради културата. Аз обичам да пижа стихове и разкази да чета да ходя на концерти и на театър. Да говоря с хора които се занимават с изкуство. А във Видин болшинството слуша чалга гледа риалити формати и нищо друго не ги интересува. Не искам да остана тук но майка ми твърди, че съм твърде малка да живея сама и не знам как да я обедя в обратното моля за съвет. Освен това ако някой може да ми каже повече за класическата гимназия ще съм благодарна :)

Коментари

1.   Задължително.

2.   Ами настоявай, че не искаш да прекараш още 5 години като затворник в малкия Видин, а искаш да се развиваш, да има къде да приложиш знанията, уменията, интересите си! И най-важното е да докажеш на майка си, че можеш сама вече да се грижиш за себе си и ще се справиш. Помагай в домакинската работа, за да види тя, че умееш, слушай я и не се прибирай късно, за да й покажеш и, че си отговорна, защото главният проблем, когато дете на такава възраст заминава в друг град е именно това - доверието.

3.   Наистина си малка. Дъщеря ми е на толкова години и не бих й разрешила да живее сама в друг град в тези времена. Иначе поздравления за интересите ти.

4.   Като гледам колко правописни грешки имаш ... май наистина образованието не е на ниво!

5.   Задължително трябва да се махнеш от видин! Пожелавам ти успех.

6.   Здравей! Аз съм също на 13, също съм момиче, и също имах подобна амбиция :). Ще ти разкажа какво направих аз. Понеже мястото, където исках да уча е много далеч от дома, както казаха в горните коментари е много важно да спечелиш доверието на твоите родители. Но аз не смятам, че това ще го постигнеш с миене на чинии и помагане в домакинството. Не става изведнъж, ако си достатъчно зряла и отговорна можеш да го покажеш по много начини. Първо - проучи. Чети за твоето училище, свържи се с деца, които учат там и едно от най - важните неща е да разбереш, ако евентуално отидеш в София, къде ще живееш, има ли си училището собствено общежитие, предлага ли се храна, каква е цената и тн. Аз се рових в продължение на седмици, събрах цялата информация и я показах на родителите си. Говорих с тях и им обясних главните причини, които ме теглят към този път. Покажи им, че това за теб е важно и че можеш да поемеш отговорността изцяло в твои ръце. Това е голяма стъпка, увери се сама дали си готова за нея и не взимай това училище за фикс идея преди да знаеш какво представлява цялата картинка. Помоли родителите си да изпратиш документи за прием. Аз им казах, че ако дори не съм опитала, никога няма да разбера какво е можело да бъде. Ако те приемат следват още разговори, но тук е важно да се свържеш с някой, който учи там, или по - точно да свържеш твоите родители с неговите/нейните. Трудничко е, но е най - добрия начин да покажеш на родителите си какво в действителност е бъдещето, за което копнееш.
И пак казвам - първо се увери, че го искаш! Моето училище ми е мечта от две години и направих всичко възможно, за да убедя нашите. Самостоятелна съм, приеха ме на стипендия и родителите ми отдавна са ми гласували доверието си. Ще е почти непосилна за теб задача, ако смяташ тепърва да им се доказваш, но не и невъзможна!
Успех!
А.