Споделена история от Тинейджърски

Свръхдепресирана приятелка -
Здравейте, аз съм ученичка в шести клас, през септември ще съм в седми. Преди да пишете в коментарите да сядам да си уча уроците, моля, внимателно прочетете историята ми докрай. (Не съм сигурна кога модераторите ще ми публикуват историята, но имайте предвид, че я пиша на 13 юни, 2 дни преди да започне лятната ваканция. )
Работата е там, че седя до една моя съученичка, която непрекъснато е депресирана, във всяко едно хубаво нещо търси нещо лошо, никога не щастлива и винаги е тъжна. Дори, когато има повод да се усмихне :(. Обяснява как иска да се самоубие, да се разкара от тук, как всеки я мрази и как тя мрази всеки и всичко. Аз и обяснявах, че не е така и колкото и гаден да бъде живота на моменти, той е и хубав, просто трябва да гледаш и от хубавата страна на нещата, а тя отговаряше как няма хубава страна на нещата, а само лоша, че живота е скапан и т. н. Опитвала съм да и кажа, че живота е гъвкаво нещо, което винаги можеш да промениш, стига да опиташ, без да се предаваш, а въпросното момиче ми отвръщаше, , Да бе да", , , Не е вярно".
Разбирам, че живота и не е идеален - и тя си има свойте проблеми (не споделам какви, защото все пак това са лични неща), но този песимизъм вреди не само на съученичката ми и дори на околните, включително малко и на мен - покрай нея започнах и аз да се потискам, но това сега няма значение.
Та днес сутринта като бяхме на училище тя ми показа едни червеникави белези на шията си, които си е оставила вчера, при опит за самоубийство (опитала се е да се задуши с гердан). Повярвайте ми, не са нарисувани, нито са от ухапване на паяк примерно, точно от душене с твърда нижка (като синджир на гердан) са си белезите. Не мога да повярвам на очите и ушите си! ПОМОЩ!!! КАКВО ДА ПРАВЯ??
Моля, модераторите да публикуват историята ми, защото е наистина важно за мен!
П. С. Извинявам се за грешките, пиша това на телефон, вечер.

Коментари

2.   Такива неща важат за някой не можеш да го кажеш на всеки. Ами при мен как да е. Болна съм и взимам пенсия по тази причина. А онези с които живея ми взимаха като пълни простаци през годините парите. Я си помисли реално ли е чак такова положение при човек. С такива ненормални не бих живяла. А после някой се подиграват че хората са слаби психически. Затова бих се самоубила. Да не съм длъжна да живея по ненормален начин.

3.   Приятелката ти реве за внимание. Ще са удуши с гердан :Д Който иска да се самоубива, не ходи да разказва на приятелите си как ще го направи.

4.   Може да е сериозно, не омаловажавайте това, защото в тази възраст тийнейджърите са склонни към такива работи. Има ли начин да говориш с нейните? Може да е гадно, че едва ли не си я издала, но ако си погуби живота, ще тежи и на твоята съвест, защото реално си знаела положението й. Преди това се опитвай да я развеселиш не със заучени фрази и клишета, а й кажи, че ТИ Я ЦЕНИШ, че ИСКАШ ДА СТЕ ПРИЯТЕЛКИ! Тези думи повече тежат отколкото разните други хипотези.

ELSA

5.   Според мен приятелката ти има нужда да поговори с някого... (психолог например... )

6.   Аз виждам два възможни варианта:
1. Приятелката ти е приела ролята на жертва, защото търси внимание от околните. Решила е, че ще драматизира всичко, за да бъде интересна пред съучениците си или родителите си. Може би й липсва самочувствие и се чувства недооценена, но е избрала кофти начин, за да си го навакса. В детските очи, много неща се преекспонират и се приемат като много по-фатални, отколкото са. Тоест, лесно би манипулирала хората около себе си, за да си мислят, че тя страда и има някакви дълбоки терзания.
2. Приятелката ти има нужда от помощ. Съмнявам се наистина да иска да сложи край на живота си, просто не знае как да потърси това, което й липсва от близките си, и смята, че като си посегне, ще й обърнат внимание. Тъй като не споменаваш какви точно проблеми има и колко са сериозни, мога само да предположа, че тя не знае как да се справи с тях. Има много такива моменти, за съжаление, дори в ранна детска възраст. Деца от разбити семейства, малтретирани и тормозени от близките си, подигравани от съученици и какво ли още не. Виждам, че наистина се притесняваш за нея, но сама едва ли ще можеш да й помогнеш. Колкото и да си позитивна и загрижена, няма как ти да разрешиш тези проблеми, нито да знаеш какво се случва, когато се прибере вкъщи. Ако е в добри отношения с някой от родителите си/семейството си, най-добре е да говориш с тях и да им споделиш, че се тревожиш. Разкажи им всичко, както и на нас, кажи им, че това не е някакъв майтап или номер, а съвсем сериозно. Можеш да се обърнеш към класния или към училищния психолог, за да знаят и те. Важното е, приятелката ти да не разбира за този разговор, за да не се почувства някак предадена. Който и да реши да й помогне, трябва да го направи така, сякаш е по негова инициатива, без да казва за твоята намеса.
В заключение искам да ти кажа, че много ми хареса как разсъждаваш. Видяла си, че един човек има нужда от теб и е в момент на слабост и не си се подиграла с това, а си се опитала да го окуражиш. Напълно права си, животът не е идеален, затова всеки трябва да намери начина, по който да се справя най-добре с трудностите, без да допуска всяка неприятност да бъде 'краят на света'. Приятелката ти има късмет с момиче като теб до себе си, успех!

7.   Имам чувството, че говориш за мен. Сериозно, все едно описваш мен. Буквално. И аз ще съм седми клас и винаги съм тъжна и обяснявам как ще умра. И момичето, което стоеше до мен ми обясняваше как животът бил хубав на моменти и трябвало да се радвам и... Ама чакай, да не говориш за мен?

8.   Благодаря на всички за съветите, за сега има 2 коментара, които чакат одобрение и ще ги прочета, когато ги одобрят.
ОТ АВТОРКАТА

9.   Ами по принцип депресиите при подрастващите идват от родителите им!
Явно нейните родители я потискат, тормозят психичеки, а може би и физически и тя просто не може да го понесе.
Според мен не говори с родителите й, защото ако съм права за тях, то може да я афектират още повече.
Може би добре идея ще е да говориш с някоя от вашите учителки - която прецениш, че е най - подкрепяща като човек. Или ако имате училищен психолог да отидеш с него да говориш и той/тя да се заеме с нея от там нататък.

10.   Благодаря на всеки коментирал, наистина разговорът с възрастен е добра идея, но в момента не съм в моя град и ако не е на живо, може да бъда разбрана погрешно. До номер 7: Тук модераторите не дават обмянана на лични контакти ;( , за да разберем дали пиша за теб. Но не мисля, че моята съученичка посещава сподели нет, а и както номерата 4 каза - много тийнейджъри са склонни към това и явно и ти си имаш приятелка, която се опитва да ти покаже, че ножът и въжето не са опция и че винаги и че след всяко зло се отваря вратичка към по-добро :)

11.   А и между другото - наистина е голяма вероятността да драматизира, защото тя доста демонстрира депресията си, за разлика от повечето, , депресари", които обикновено пазят мъката за себе си или ако имат нужда да споделят не правят сърдита физиономия и чакат да ги утешиш, а директно обясняват какво ги чегърта отвътре на приятел без демонстрации. За всеки случай ще се поинтересувам и ще опитам с някой от възможните начини да и помогна. Още едно голямо БЛАГОДАРЯ ♡!!!