Споделена история от Тинейджърски

Не мога да накарам родителите ми да ми позволят да стана вегетарианка
Молила съм родителите си от години да стана вегетарианка, но те все са против. Показвала съм им плюсовете на вегетарианството, но според тях няма как да се живее без месо. Те твърдят, че ако не ядеш месо не можеш да се развиее, но най- добрата ми приятелка е вегетарианка от както се помни и си е напълно развита. Изчела съм около 50 сайта за това какво е вегетарианството и дали е полезно или вредно, обяснила съм им, че искам да стана вегетарианец не веган, но те не приемат решението ми. Моля ако някой е преживял това или е родител да ми даде съвет как да накарам родителите ми да ми позволят да стана вегетарианец.

Коментари

1.   На колко години си, че да ти позволяват? И на 11 и на 12 да си, на колкото щеш, ти си имаш право да избираш какво да ядеш и какво не! Щом не ти харесва - недей.. какво е това ''не ми дават''? ! Еми просто спираш да ядеш и толкова, ще свикнат.

2.   Това е младежка мода. И при мен я имаше на млади години. Не, че и сега съм някакъв супер месоядец, на седмица около половин кило да ми се събира. С нищо не трябва да се прекалява - нито с вида на храната, нито с количеството, за да се избегнат проблеми.

3.   Аз съм вегетарианка от 15 години и да ти кажа как се развиха нещата при мен. Още от дете мразех месото! Не, не ставаше дума за някаква мода, а просто го мразех като вкус и съответно имах ужасни разправии с баба ми за това. За това намирах начин да го ям възможно най-рядко. Не съм обяснявала нищо дори и когато станах на повече години, защото ми беше ясно, че няма да ме разберат. И накрая един ден просто окончателно спрях да ям месо. Дядо ми до края на живота си не успя да ме разбере и все повтаряше, че "човекът е станал човек, защото яде месо! ", ама на мен не ми пукаше. Сега съм на над 30 и съответно никой не ми казва какво да ям и нямам проблем, ям си салатите с кеф. Няма нужда да им обясняваш за ползите и без това едва ли ще те чуят, просто гледаш да избягваш месото максимално. А после никой няма да ти казва какво да ядеш.

4.   Няма нужда да ставаш вегетарианка.

5.   Ако си до 13 години максимум, могат да ти забранят. Ако си над, вече просто можеш да не ядеш, какво - насила ли ще ти бутат месо в устата?

6.   Направо като прочетох заглавието, очите ми светнаха. Аз съм в същото положение, но малко по-добре от теб. Майка ми казва, че трябва да приключа развитието си и тогава не виждала нищо лошо да опитам, но докато не стана поне на 18 за нищо на света няма да ми позволи. Аз съм на 13, момиче.

8.   Има витамини които се съдържат само в местните храни и са много важни за развитието ти. Полезно е, но когато организма се развие напълно. Още се развиваш. За сега недей да ставаш вегетарианец. Изчакай още няколко години и тогава.

9.   Добре, де, защо не стигнете до някакъв компромисен вариант, да намалиш месото постепенно? Примерно, да присъства в менюто ти само 2 пъти седмично, в последствие по-малко и по-малко. Нека да видят как ще ти се отрази и дали ще има някакъв отрицателен ефект върху здравето ти. Поне да опитат, дори за малко. Недей да им даваш за пример приятелката си, родителите ти не се интересуват от нейното здравословно състояние и хранителни навици, а от твоите. Всеки има правото да възпитава детето си, както намери за добре. Ако ги обвиняваш в нещо или постоянно изтъкваш какво правят другите, няма да постигнеш нищо. По-скоро им кажи, че това е нещо, което ТИ искаш, това си е твое убеждение. Кажи им, че искаш да пробваш само, не е задължително да е така години наред, ами да знаеш, че си искала и си опитала.

10.   Аз на нашите казах в първи клас, че повече няма да ям месо, след като видях на село как баба ми уби петел. Те ме биха на всяко ядене в продължение на месец и то беше рев, караници, но държах на своето. После свикнаха и се примириха. Няколко години след това, майка ми последва примера ми и също стана вегетарианка, а баща ми сериозно намали месото и сега, след десет години, много съжаляват за бурната си реакция в началото.
Ако твоите родители не са толкова строги и не те бият, мисля че е добре да не ги питаш за разрешение, а просто да им заявиш, че оттук нататък си вегетарианка и това е. В крайна сметка, решението какво слагаш в чинията си, си е само твое.

11.   Провери, коя кръвна група си! От голямо значение е, определя от какво има нужда организма ти. Прочети малко в Интернет, образовай се, не се занимавай с вашите, нищо няма да стане, еди път, ако са се навили, втори път няма да си променят мнението. Излизай по-често навън с приятели, казвай им, че си яла нещо и се яж, каквото искаш и пак казвам имат значение кръвните групи.

12.   Мила ако сега дадеш на родителите си да ти казват какво да ядеш след години ще те накарат и да се омъжиш за когото те искат! Покажи характер докато е време защото после няма да имаш собствен живот.

13.   Браво на родителите ти! Все някой трябва да мисли за здравето ти.

14.   Аз съм на 16 и не ям месо по морално- етични причини от 5месеца някъде. Като не изпитвам нужда да го ям нашите не ме карат насила, дори ми купиха книга за вегетарианството с рецепти, информации и т. н.
Да ти кажа сега си чувствам тялото като по- пречистено и се чувствам по- свежа.

15.   В началото тайно изхврълях месото от чинията си ( хранех се в друга стая по тази причина). След това реших просто да спра да го правя и да отказвам месото. Когато ме караха да го ям насила, аз само го гълтах без да дъвча. Така мама разбра, че съм сериозна и не искам да ям никога вече месо и спря да ми предлага, когато е сготвило нещо такова. Те са по- възрастни от мен, но определо аз се храня по-здравословно от тях. Здрава съм, ям полезни храни, спортувам. Родителите ми не правят нищо от това и не мисля, че са в правото си да ми забраняват да ям само растения. Не е казано, че трябва от сега да спреш с всичко животинско, но като за начало е достатъчно да не ядеш убити животни.

16.   Макар историята да е от цели 6 години, и аз съм в същата задънена улица. Странно е, защото родителите ми ме карат на сила и ми казаха, че ако продължавам да прегълтвам без да дъвча, да правя гримаси, да пия вода веднага след това, ще ям само месо и мисля, че са сериозни. Това се случи преди около 3 месеца. Беше просто ужасно.
Момиче, 12 години

17.   Какво значи да ти позволят? Аз още на 13 спрях да ям месо и толкова. Нито съм ги молила, нито съм им искала разрешение. Те си ядяха пържолите, аз си ядях салатата и гарнитурата и толкова. На никого не съм се обяснявала.

18.   Някои родители са такива- притесняват се, че не е добре за децата им, и затова забраняват. Може би е най- добре да се консултират семейно с лекар и той да им обясни как може да се откаже човек от месото и с какво да го замести, защото вегетарианството все пак може и да навреди, ако не се набавят някои важни хранителни вещества.