Споделена история от Тинейджърски

Какво куче да си взема ?
Здравейте!!! Аз съм 15годишно момиче от Пловдив. За пръв път ще си вземам куче, и се колебая между породите които харесвам - рогвайлер, немска овчарка, хъски, санбернар, коли, далматинец, голдън ретривър, бигъл, джак ръсел, кокер шпаньол, чао чао и йоркширски териер? ! Вие коя от тях бихме ми препоръчали, както и дали според вас е по добре кученцето да е мъжко, или женско? Знам че и единия, и другия пол, си има и предимства и недостатъци, както и че всяка порода си има специфични черти, така че очаквам отговорите ви с нетърпение!!! За сведение - кучето ще живее в апартамент, но достатъчно голям (да не кажа огромен), ще има два пъти дневно разходка по два часа и половина (тоест общо пет часа на ден навън). Ще се храни с гранули най висок клас, и месо, и така.

Коментари

1.   Хмм, като чета, че то това куче ще има по-охолен живот от мен, да взема аз да ти стана куче? :D

2.   По- добре Бигъл или друго от мaлките. Нямaш опитa зa големи и сериозни породи кaто немскaтa овчaркa. Бигълa е весело животинче, сред нaй- интелигентните породи е, мaлко е и ще му е ок в aпaртaмент. Зa големите породи и нaй- огромният aпaртaмент си е огрaничaвaщо прострaнство, клеткa.

3.   Предлагам плюшено.

4.   Колкото и голям да е апартамента, то той не е подходящ за куче и то с дълъг косъм. Най-малкото ще прави всичко в косми. От всички изброени породи от теб, бих ти препоръчал ротвайлер и кокер шпаньол. Бигълът и джак ръселът са крайно глупави кучета. Немската овчарка, сандбернара, чао чао, хъски и голдън ретривера ги изключвам, заради дългия косъм. За мен е по-добре женско от мъжко куче, поради няколко причини-мъжките маркират територията си, това значи, че ще препикават навсякъде, където е имало др. куче, а и освен това докато не ги научиш да ходят навън ще правят в къщи(ще препикават дивана, стените, шкафовете, общо взето всичко), другата причина, е че ако са пуснати и има разгонено женско куче наблизо.... може повече да не ги намериш. Общо взето женско куче за мен е по-добре, да цапа по-време на еструса, но може да затвориш в някоя стая, където са плочки или да му постелеш нещо. Късмет с избора, но знай че това куче няма да бъде за 1-2г, а за 10-15, (може и повече) част от семейството ви

5.   Всичко зависи от теб. Аз съм фен на големите породи кучета (Преди имах родезийски риджбек). Немската овчарка ми е фаворит между изброените породи, защото много се привързва и е склонно на тренировки. Ако искаш куче, което само ще ти прави компания си вземай дребна порода, но ако искаш истински доверено животно, си вземай немска овчарка. Разбира се, по-скъпа е породата, но си заслужава :). А освен всичко, другото зависи изцяло от теб. Немчетата имат склонност да дивеят, докато са малки и им трябва много спортуване.

6.   френски булдог топа

8.   Аз съм или за Голдън Ретривър, или за Йоркширски териер. Голдън Ретривъра е много добро и дружелюбно куче, изобщо не е заядливо и е много красиво, обаче има много дълга козина, която постоянно пада из апартамента и след него трябва да се чисти почти всеки ден. Йоркширския териер е много сладка порода, обаче е много страхлива. При нея предимствата са, че козината им е като човешката коса и пада колкото нормална човешка коса (почти не пада). Аз бих си взела женско куче, защото съм чувала, че мъжките обичали да препикават стената, но все пак, изборът е изцяло твой. Надявам се да съм ти помогнала :)

9.   От приют си вземи, има и породисти там. Това ще е много по-разумно. Замисли се за животните в приютите- затворени, мизерстващи.. Помогни на някое.

10.   Здравей!
Аз си взех английски кокер шпаньол преди три години и честно казано не знам какво шах да правя без него, толкова много съм се привързала. Кучето е женско, баща ми каза че те са по-кротки, вярно е че като се разгонят някой са с по-силен характер но повярвай ми, ако е мъжко е още по-зле, това е при всяка една порода не само при кокерите, но да караме направо. И така, казваш че кучето ще бъде разхождано два пъти на ден и това е чудесно, едно куче се нуждае от най-малко час и половина навън за това не забравяй да го извеждаш поне веднъж. Друго много, много важно е в никакъв случай да не даваш на кучето кокали и кости! Те не се раздробявт като другата храна а директно попадат в червата на много едро смляни парчета които могат да се заклещят в червата и да ги пробият или да образуват камък и двата случая водят до смърт. Препоръчвам ти по-дребна порода защото колкото и да е голям апартамента ако няма двор на който да тича едно куче е нещастно, най вече ако е голяма порода, а и малките се гледат малко по-лесно. Само че ще те предупредя, че кокера както и всяко друго куче има свойте недостатъци като това, че ушите му колкото и меки и пухкави да са поради дължината си докато кучето яде то ги топи в храната си, както и когато е пуснато да тича (примерно в гората или на някоя поляна) ако случайно мине през някой трънак бодилите се закачат най-много по ушите и ако не бъдат премахнати може да влязат в ухото и да създадът сериозни проблеми, но ако цяло аз не съм имала такива проблеми. Друго което ще те посъветвам е да не се прекалява с храната защото кокер шпаниолите са склонни към затлъстяване, разбира се не са само те, но ако кажа друга порода рискувам да те излъжа.
Това е всичко което мога да ти кажа до момента, ако съм забравила нещо ще пиша пак и дано съм помогнала:)

А! И още едно нещо не знам до колко е вярно, но съм чувала че женските както и черните кокери са по-спокойни моят е и двете така че... XD

Айде късмет!

11.   Ако ще имаш куче за пръв път си вземи женско от една от следните породи: Чао чао
Кокер шпаньол, Коли, Голдън ретривър или йоркширски териер.. Далматинец също става.
С възпитанието на Ротвайлера и Хъскито ще ти е по-трудно ако бе си имала куче преди това.

Момиче 14 г. (интересувам се от животни)
Имала съм две кучета
Мъжка немска овчарка
Женска Каталунска овчарка.
От малка се занимавам с кучета и др животни, така че можеш да ми се довериш

12.   Ако ще имаш куче за пръв път си вземи женско от една от следните породи: Чао чао
Кокер шпаньол, Коли, Голдън ретривър или йоркширски териер.. Далматинец също става.
С възпитанието на Ротвайлера и Хъскито ще ти е по-трудно ако бе си имала куче преди това.

Момиче 14 г. (интересувам се от животни)
Имала съм две кучета
Мъжка немска овчарка
Женска Каталунска овчарка.
От малка се занимавам с кучета и др животни, така че можеш да ми се довериш

13.   Мани го това куче, вземи си Енот или папагал, кучето е супер селско и мръсно сере където му падне лае по хората - съседите ще те намразят....

14.   Като притежател на бигъл ще ти го препоръчам. Много хубаво кученце. Аз имам мъжко и много го харесвам като характер( ако мога да кажа така). Единствената разлика е че ние го гледаме в къща. Дано си го вземеш- няма да съжаляваш.

15.   Като притежател на бигъл ще ти го препоръчам. Много хубаво кученце. Аз имам мъжко и много го харесвам като характер( ако мога да кажа така). Единствената разлика е че ние го гледаме в къща. Дано си го вземеш- няма да съжаляваш.

16.   Аз имам кокер и мога да ти кажа, че са прекрасни приятели и любимци. Моята е женска и смело мога да кажа, че баща ми е нейният покровител - подчинява му се безусловно, а аз съм й играчката :). Но лошото при тях, е че затлъстяват бързо. В момента нашата е на диета, защото няпълня доста последните месеци.
Каквато и порода да изберете не забравяйте да се грижите за кучето и да му отдавате цялата си обич ЕЖЕДНЕВНО!
И късмет с новия член на семейството:)

17.   Джак ръсел

18.   Аз съм за голдън ретривър или джак ръсел!!! Но много е важно какво търсиш

19.   От споменатите породи на мен най много ми харесват коли, хъски, далматинец, голдън ретривър и немска овчарка. А що се отнася до пола - според мен и двата си имат предимства и недостатъци. Женското куче като е разгонено, ще трябва да го пазиш от нежелани мъжки, а с мъжко пък ще трябва да внимаваш да не избяга след разгонена женска, или да се сбие с друго мъжко, така че що се отнася до това - ти си решаваш. Мисли добре , и моля те, каквото и куче да си вземеш - обичай го, обръщай го с внимание, и никога не го изоставяй, след като ти омръзне да го разхождаш всеки ден два пъти дневно. Защото трябва да имаш предвид, че това ще е в продължение на 12-13 години, така че наистина си помисли добре. Пожелавам ти успех, и животинчето да ти донесе много радост, щастие и положителни емоции, в което съм убедена. Всичко най- добро и хубаво!!!

20.   Съгласна съм с н. 9. Аз си взех котка от приют, не е породиста, но е чудесна и да знаеш, че си спасил съществото е супер бонус.
Не слушай номер 11, защото е изброил някои от най-трудно за гледане породи като Далматинците - това е ловно куче, има нужда от много движение, а Чао-Чао е супер трудно за поддръжка заради козината и лятото ти трябва климатик. Вземи си от приют малко или средно голямо куче, вземи си порастнало куче от там, за да знаеш вече какъв му е характерът. Предимството на приюта е също, че ако не се получи можеш да върнеш кучето и да пробваш с друго. Можеш много дни да ходиш и да гледаш най-различни кучета преди да се решиш. Това го няма иначе никъде. Това при покупка не може да стане. В приюта знаят обикновено и хората, които се грижат за кучета какво куче има благ характар и е кротко. Вземи си за начало такова куче, а като второ куче може да вземеш някакво с по-сложен характер.
Аз примерно съм била винаги котатарка. Имах като дете котка и знам как се гледа котка, как да се държа с котка и затова взех котарак с проблеми и цяла година печелих доверието му и го разгадавах като характер, за да намеря решение за неговата дистанция. Бил е бит просто като малко коте от хората. Взех след 1 година малко коте за компания и от тогава са неразделни, но ми трябваше тази година, за да разбера какво му има и какъв подход да имам. За това трябва опит.
Затова просто си вземи порастнало куче от приют с вече изразен характер. Сред толкова много кучета ще има и благи кучета. При малките кученца не знаеш какво ще излезне дори да е породисто, защото всеки се ражда с характер.
И още - ПРЕДВАРИТЕЛНО сметни и разходите по кучето за кучешка храна и за ветеринар

21.   Не прави грешката да го храниш постоянно с храна най-висок клас. Такава храна се дава само ако е заслуужило. Иначе ще се разглези и ще ти се качи на главата. Попрочети малко за обучението и възпитанието на кучета, преди да си вземеш.

22.   Мисля, че колкото и да е голям апартамента, не можеш да задържиш големи кучета като немската овчарка например. Според мен си вземи някое куче, на което ще му е удобно в апартамента. Аз имам немска овчарка и мисля че това е най добрата порода кучета. Те се привързват към теб, обичат те пазят те. Но според мен само разходката няма да е достатъчна, ако искаш хъски или немска овчарка. По добре не му го причинявай. Ако нямаш възможност да живее в двор например по добре си вземи по малко кученце на което ще му е удобен живота в апартамент. Е дано съм ти помогнала.

23.   Утре в 4 следобед ще имам мъжки далматинец и женско хъски. Ще ги нарека Бруно и Бела. Благодаря мн на вс за отговорите ви!!!

Авторката

24.   На твое място аз щях да взема първото куче от улицата. Не се залъгвай по първоначалния им вид. Когато не се полагат грижи за тях ще ся кльощави, със сплъстени козини, понякога и външни рани, но ако го заведеш на ветеринар след това може и да не познаеш животното. Тогава то ще е като всяко породисто куче. Не трябва да правите сравнение между породистите и уличните кучета.

25.   Намерила си кога да взимаш куче.след 5 години ще се изнесвш от вас да учиш в университет(дай боже )кой ще го гледа. Кой ще го разхожда по 5 часа на ден.........а по темата....аз съм на 14 и имам женски голдън ретривър на 10 месеца . ако няма да разплождаж женската я кастрирай за да не се мъчи иначе по 2 месеца няма да може да я изкарваш на разходки. Да не говорим че големите породи мн цапат с кръв. И задника им " мирише" де що има мъжко куче ще и се качва .и трябва да хо кастрираш преди 1то разгонване
Успех

26.   Поздраеления, но пак мисля че двете кучета ще са нещастни в апартамента по-добре да си беше взела малка порода

27.   Така аз ти препоръчвам или Голдън Ретрийвър или Джак Ръсел. Така ще започна с Джакът, те са много игриви кучета и много умни, но има трябва доста тренировка, ако си взимаш Джак по-добре да е късокосмест. За Голдъна не съм много запознат с него, но за първо куче мисля, че той е по-добро!

Аз имам Джак от 1 година и половина и съм много доволен, но за Апартамент не е много-добро решение , защото ако го затвориш в хола а той иска при тебе в детската ще прокърти буквално стената, за да дойде при тебе.

Ако някои хора кажат , че нямам опит с кучета НАПРОТИВ ИМАМ!!! От 2 годишна възраст имам кучета , смисъл едното като му дойде времето си взимам друго, защото не знам защо, но моите кучета са живи 2-3 години, всички за сега са породисти но преди 8 години си взех едно улично. Беше под колата замръзнало и го прибрах. То изтърпя най много и ми е най мило и още е живо!
И улично да вземеш пак е куче и те са най-издръжливи и някои са много сладки и милички. Казах ти моите препоръки. ЧАО :)

Момче на 15 години

28.   вземи си хамстер.

29.   Аз имам дакел-много е подходящо за апартамент, защото е с къс косъм, мъничко е и рядко се пада да е лошо! Също така живеят много дълго-моята е на 15 и все още е много жизнена.

30.   29: Освен това харесвам и джак ръселите. Те имат подобни предимства като на дакелите

33.   За апартамент ти трябва някакъв пинчер или нешто от сорта. Да гледаш голямо е невъзможно, независимо колко ти е голям апартамента. Иначе за къща ти препоръчвам бернско планинско куче.