Споделена история от Тинейджърски

Мотор на 16 години
Здравейте! На 14 години съм, скоро на 15. Живея в Русе. Искам да взема книжка за мотор на 16. Листовките няма да са проблем. Без да съм ги учил ги решавам с 2-3 грешки. Интересува ме дали към курса има практическа част и какъв мотор мога да взема. До колко км. в час са позволени на тази възраст? Искам да мога да вдигам до 100 км. в час, макар че едва ли ще вдигам повече от 80-85, просто за успокоение, че ако вдигна 80 няма да се разпадне :). Може и да кажете подходящи модели. Моля модератора да одобри въпроса ми! Благодаря предварително!

Коментари

1.   На 16 г. имаш право да караш само мотопед или слаб скутър. Те развиват до 45-55 км. /ч., но имаш право да ги караш с 25-30 км.ч. в града
Твоите планове обаче са сигурно кошмар за родителите ти. Дори мотопед да караш е страшно опасно, а ти искаш със 100 км. ч. да фучиш. Имаше такива 3ма джигити в моя град. Днес има три гроба. Ако родителите ти са толкова тъпи да ти купят мотор, ще трябва да ти купят и ковчег.
Моторът за мен е за зрели хора, които могат да преценяват обстановката навън и дори тях ги наричат не случайно „донори за органи“.
Като шофьор ще ти кажа, че не очакваш просто да те изпревари някой в града отдясно с 100 км./ч. и ако завиваш лесно можеш да му видиш сметката - дори да те осъдят, ти ще живееш, а той не. Заслужава ли си сега?
Цяло семейство даде фира, а шофьотът си избяга в Турция и забрави за него.
И винаги е било опасно това.
Първи братовчед на мъжа ми преди 30 г. на 16 г. е умрял пак мотопед - не го видял шофьор на камион при престрояване.

2.   Какво ще вдигаш, бе дечко? Сядах си на дупето и си учи уроците.

3.   100 km/h ще вдигаш само на Need for Speed

4.   На 16 маже да караш мотор до 50 куб или гледай в документите му да не пише мотоциклет а мотопед.Препоръчвам ти Simson s51 с него ще минаваш всички китайски скутери и ще имаш повече фаца , та и ще има и песен

5.   Има право на мотор, който не вдига повече от 45 км/ч, и следователно нямаш право, да го караш на извънградски пътища, следователно нямаш къде да вдигнеш 100 км/ч. Такъв е закона.

6.   От номер 4
Иди ги разбери тез закони. Аз не сум виждал мотопед в изрядно състояние които да не може да вдигне 50. Иначе не ги слушай онез дето ти викат че не може на 16.
Та в други държави на 16 коли карат.

7.   Какъв мотор бе, дечко?? Мотопед можеш да караш само. 100 км/ч.... разсмя ме.
Я си карай колелото, защото с пуешкия си акъл най-много да убиеш някого.

8.   Братле, не слушай и един индивид от посочените! А1 се взема на 16, а тя ти дава право на мотор до 125 кубика. Имам хонда цбр 125рр и си вдига до 140, но от 18000 оборота пълни само 16000

10.   Така, така.... Сега и аз да драсна 1, 2 реда по тази тема.
Да вдигаш 80/85 km/h? ! Според мен това е най - идиотската идея... Не знам родителите ти знаят ли с колко искаш да караш, но ако съм то родител.... Само колело бих ти купил!
Има едно момиче от класа... На 14. Не знам има ли някакъв документ, няма ли, ама си кара мотор и фучи със 70 km/h, ако не и повече. Та с едно др момиче и се качили на мотора и вдигнали скорост. Та нашата, , шофьорка, , взела и паднала, барбар с онова момиче. Шофьорка та и по - закръглена, та се потроши цялата... За др момиче мн ми не знам...
Ако караш, ние пешеходците, ще имаме една идея повече да се тревожим докато ходим по улицата.
Сега всички ще започнат да ме хейтят, но... Помислете трезво!!

11.   На мотопед ще е трудно да качиш момиче, а и без това българските мацки предпочитат тунинговано BMW. Трябва да почакаш още 3 години и ще си готов.

12.   Гаджето ми е на 16 и няма книжка за мотор, но кара доста добре. Мисля че може да си вземеш до 125 кубика.

13.   На 16 години можеш да вземеш АМ или А1. Категория АМ ти позволява да караш МОТОПЕД (това трябва да пише в талона, а не мотоциклет) до 50 кубика и максимална скорост която не надвишава 45 км/час, но всички мотопеди (скутери) спокойно си я надхвърлят, че даже и по 85-90 вдигат.. Аз с колелото карам със 70 без ръце та един скутер няма да може да ги вдигне ли... С категория А1 можеш да караш мотор до 125 кубика и максимална мощност не повече от 11kw.