Споделена история от Тинейджърски

Да харча ли спестените ми пари?
Здравейте! Аз съм момиче на 14 години и от няколко години спестявам пари от Коледа, Нова Година и т. н. Преди няколко дни ги преброих и бяха около 800 лв. От няколко месеца мечтая за професионалан фотоапарат Canon или Nikon. Като цяло сме на нормално финансово положение нашето семейство. Та въпроса ми е: Да харча ли тези пари сега или да продължа да спестявам за по-важни цели като образование и т. н. Искам вашето мнение. Благодаря!

Коментари

1.   Щом мечтаеш за апарат и имаш парите - купи си. Виж в заложните къщи какво има, защото специално апарати с обективи професионални имат много на приятни цени.
Колкото до твоите 800 лв. за „образование“ - забрави. Това може да са много пари за теб, но в реалния свят навън и 1 месец не можеш да изкараш с тях. Образованието или ще платят родителите ти, или ще учиш и работиш, но ще си на 18 г. и ще изкарваш пари. Освен това след 4 г. твоите 800 лв. няма да имат същата стойност. За сравнение - виж как се е развивала минималната работна заплата у нас - преди десетина години беше 150 лв. , днес е почти тройно повече. Беше в края на 90-те дори 75 лв. Тоест стандартът се качва непрекъснато и да няма инфлация, наемите се качват, разходите за живот растат.
Затова си вземи апарата. На твоята възраст това е чудесно, а фотографията е чудесно хоби и дори професия, а с 800 лв. не можеш да промениш живота си иначе..а с апарата може би можеш - кой знае, може да ресте в теб някой известен фотограф?.
Успех

2.   Вземи си фотоапарат, няма да съжаляваш! В чудесна възраст си да експериментираш. Препоръчвам ти Nikon D3300 - идеално съотношение цена/качество. Не се занимавай със заложни къщи - крадени от не знам къде вещи, непазени, в съмнително състояние. Последното е особенов ажно за фина техника като фотоапарат/обектив.

3.   Зависи от това как ги спестяваш. Ако това са пари, спестени за 3 години... то ги дай за апарат.
Ако това са пари, спестени за няколко месеца, то имаш богато семейство и те съветвам, да продължаваш да спестяваш.
Аз бях от малко по-заможно семейство и съумявах да спестя по 50-100 лева на месец, а когато имах рожденни, именни дни и други празници, ми се струпваха доста повече. На 19 излязох с около 4500 лева, но това бе, само защото бях изхрачил много глупаво повеето спестявания. Родителите ми подкрепяха и насърчавах този ми навик.

4.   Моят съвет е да си купиш мечтания фотоапарат, все пак парите са си твои, ти си си ги спестявала и можеш да си ги харчиш както намериш за добре. Но недей всичките да ги харчиш, остави си половината и или както първия човек те е посъветвал виж в някоя заложна къща за по- евтин или си купи по- евтин модел апарат. Смятам че да си купиш апаратче е добро решение, иначе аз не бих си дал парите за такова нещо щото си снимам с телефона и тва е! Успех!
Момче на 15

5.   Качественият фотоапарат е добър избор. Вземи го! Ще му се радваш, ще се забавляваш, ще се запознеш с нови и то смислени хора покрай това занимание.

6.   Купи си апарат, 800 лева наистина не са кой знае какво. Даже може да разгледаш във Фото базара на фотографския форум и да си харесаш нещо (малко) употребявано. В такъв случай ще ти останат някакви пари, които да си имаш - за кино, за обувки, книги и прочее. Като малка наще ме наказваха като не ми даваха пари и винаги съжалявах, че нямам спестени.

7.   Ако колебанието е между евентуално бъдещо образование и професионалния фотоапарат, то бих те поощрила да си купиш апарата. За телефон примерно е тъпо, но ако искаш да се занимаваш професионално с фотография си е хубава инвестиция.

800 лева са си много за апарат, но малко за образование, така че във второто няма смисъл.

В никакъв случай не ходи по заложните къщи. Там лесно можеш да попаднеш на крадени стоки и такива със скрити дефекти. Не си струва риска.

Моят съвет е все пак каквото и да решиш, първо да поговориш с вашите. Понякога родителите все пак могат да са от полза и с добър съвет. Не е хубаво да харчиш толкова много пари тайно и на своя глава. Повече мнения винаги са от полза. Три пъти мери един път режи.

8.   Съвета ми е да ги пестиш и да ти стоят в случай на нужда когато ще ти трябват за нещо неотложно. Добре е да имаш "златен фонд" в такъв случай. Най-лесното е да ги похарчиш за нещо което после може да се окаже, че дори не го ползваш.