Споделена история от Тинейджърски

Толкова страшни ли са матурите след 7 ми клас???
Здравейте! Както сне разбрали от заглавието, аз съм седми клас. Има нещо вътре в мен, което ми подсказва, ме матурите по бълг и мат (особено по мат) са много трудни. Може ли да дадете мнения ( тези хора, които вече са ги минали) дали наистина са толкова трудни, колкото казват?

Коментари

1.   Не е толкова страшно спокойно. Брат ми е на същата вълна и се притеснява, но истината е, че няма от какво. Просто бъди внимателен/на в час и си води записки- помага. Чети си и си вземи сборници да се упражняваш. Също може да опиташ да влезеш в сайта на МОН и там да решаваш минали матури, за да видиш какво е. Успех!

2.   Лесни са. Аз без почти да уча имах 5 и на 2-те. А тази година бях 12-ти клас. Те пък са още по-лесни

3.   Не е толкова страшно. Когато си знаеш всичко минават по вода. Преговаряй и няма страшно.

деветокласничка

4.   Просто отвори сайта на МОН и опитай да решиш някоя матура, толкова просто е. А иначе, паниката идва от самите матури, но те са елементарни.

5.   Здравей и от мен! :))))
Така... първо към въпроса ти - ако ти кажа, че целият седми клас беше песен и че изпитите бяха супер лесни, определено ще те излъжа. :) Определено беше трудно, изморително и на мен лично ми костваше много усилия, много търпение и голяма доза желание.... но смея да твърдя, че всичко това си заслужаваше в името на това сега (8 клас) да уча в най - мечтаното от мен училище и да бъда горда въспитаничка на въпросната гимназия. Много е важно още от началото да имаш много мотвация и желание да започнеш още от сега да се подготвяш за изпитите. Не се успокоявай, че имаш много време, защото изведнъж дните ще излетят и ще дойдат изпитите. :))) Ако родитилите ти имат финансова възможност е желателно да те запишат на уроци по БЕЛ и математика през цялата учебна година. На мен това много ми помогна да се подготвя добре и да се чувствам уверена в знанията и уменията си. Ходи на пробни изпити, те ще ти покажат къде грешиш и на какво трябва да наблегнеш. Посещавай редовно консултациите в училището си и не се притеснявай да питаш за нещо, което не разбираш. През годината аз нямах почти никакво свободно време за излизане с приятели в мола, на разходка или просто така пред блока, цялото ми време прекарвах в писане на мнооого домашни и решаване на тестове. Голям стрес е всичко това, голям.... разбира се ако искаш отлични оценки де.... Самите изпити не бяха чак толкова страшни, по голям беше страхът от неизвестното, това, което ще дадат. Вторият модул по математика има много особености и определено си е доста труден, без допълнителна подготовка ти ГАРАНТИРАМ, че на него няма да се справиш максимално добре. И така.... стига съм ти плашила! :D
Въпреки всичко, на нас ни се поднаха най - трудните изпити от предишните 5 години и заради това драстично паднаха баловете за прием в гимназиите. Моите оценки не бяха най - добрите, но достатъчни, за да ме приемат в Първа езикоав гимназия профил: Английски език ( град Варна ). :))))
БЕЛ - 5. 250
Математика - 4. 607

ПОЖЕЛАВАМ ТИ УСПЕШНА УЧЕБНА ГОДИНА!!!

6.   Не са толкова страшни за колкото се представят от учителите. Стига да учиш и да поддържаш знания, всичко е лесно. Няма страшни процедури и тестове.

8.   Момче 9-клас.
Въобще не са трудни. Поне на мен не ми бяха трудни. По БЕЛ изкарах 5. 30 нещо от сорта а по математика 4. 50, а тези оценки напълно ме устройваха при положение че не бях учил(и не съм преписвал). Даскалите само ви плашат. Не се притеснявай. Пък е рано да мислиш за матурите... има много време.

9.   И мен ме бяха наплашили и отидох там треперейки и с идеята, че няма да мина, но накрая изкарах по БЕЛ 6, а по математика, където бях гола вода изкарах 5, така че..

12.   Здравей! Аз минах през тях миналата година и мога да кажа само едно-отдъхни си малко, не е нужно да се стресираш толкова.
В интерес на истината, ако учиш всичко ще ти върви по вода, защото ти трябват трайни знания, особено по български език, също трябва да се упражняваш и предполагам, че учителите ще ви пуснат няколко пробни тестове преди датата, за да може да свиквате. Относно математиката-задачи, задачи и пак задачи, най-вече логически. Ако не си много добра по предмета, оставай на консултациите или (ако няма насрочени консултации и допълнителни часове) помоли учителя си да останете след часовете, за да ти обясни това, което не знаеш.
Също така чети внимателно и не бързай да отговаряш, разполагай се във времето възможно най-много! А ако искаш да караш втория модул, ще е най-добре да поработиш над трансформиращите преразкази, особено тези със сегашно време, за да се чувстваш уверена, и сигурна в себе си.
Стискам ти палци и ти желая успех!

13.   Здравей! И мен ме беше страх тази година от матурите. Значи ще ти кажа повече да учиш, защото тази година по Математика беше много трудно. Аз през цялата година учих упорито и я взех. Трябва да изкараш хубави оценки, за да те приемат в някое хубаво училище. А ти къде ще кандидатстваш?

14.   Само вторият модул по математика е малко труден иначе всичко друго е лесно, не се притеснявай!

15.   Ако искаш над 5. 5 трябва да се стегнеш още от сега. Принципно са много лесни на мен лично по математика ми беше много по-лесно, но това ми върви много. Първия модул го реших в първите 10 минути, а втория за половината време и нямах грешка-6. 00, но по български ми беше по-трудно и имах 5. 3, за което съжалявам така че трябва да учиш за да не ти е кофти после.

16.   Всички учители твърдят, че матурите са трудни за да учиш по съответния им предмет-но това не е така. За бълг - трябват ти произведенията-не чак наизуст но поне героите и проблема там сложните изречения-те вече се зубрят напиши 4 преразказа на случаен разказ от името на героя и 4 от неутрален и си готов. За мат е по-тегаво но с малко повече учене се прави. Разгледай тестовете на Мон и виж кои въпроси са често срещани. Решавай поне геометрия и движение-те винаги се падат и често не са трудни, а скъпи. Разгледай още, но от различни видове и виж кои те затрудняван.
А и за тезата по бел важно е да ти е колкото изречения е казано и да няма грешки. А съдържанието си е клише-мисля че някъде в нета или по книжарниците имаше книжка с много (150 ) примерни и често срещани тези. Късмет и спокойно повечето хубави училища(изключвам СМГ и немската- за тях е по-трудно, но определено не невъзможно) ти трябва 5-5, 400 по всеки предмет

17.   Всичко си зависи колко си учил. Ако си учил и си подготвен-няма страшно. Ако обаче си блееш в час и ходиш на училище колкото да "отбиеш номера", а вкъщи учебник не пипваш... е, тогава са страшни.
Така, че от теб си зависи. Подготви се и ще се изненадаш колко са лесни всъщност.

18.   Пиша ти като осмокласничка, преминала наскоро през това. Истината е, че матурите изобщо не са толкова трудни, учителите ви нарочно говорят колко са трудни и важни ти матурки, а всъщност просто се опитват да ви накарат да учите, понеже повечето не го правят, а по този начин ненужно ви стресират. Аз, като, смея да си призная, изключително мързива личност, взех матурите с петица по българки и четворка по математика, без изобщо да съм учила цяла учебна година-без майтап. При положение, че цигани и двойкаджии също ги взимат, можешд сама да си направиш изводите...
П. 14

19.   Здравей! Ще започна от това, че сега съм 8-ми клас и матурите в 7 клас бяха много трудни, поне за мен. Не искам да те плаша, но по-добре да го разбереш сега, а не да те залъгват цяла година, че са елементарни. Най-тъпото при нас беше, че формата беше различен и самите въпроси към дадената задача бяха по-сложно зададени. По български беше по-нормална, но по математика наистина бяха прекалили. Като съвет ще ти кажа само да решаваш много задачи, да слушаш в часовете, защото това ще направи добри впечетление на учителите и ще е по-лесно за оформянето на годишните ти оценки, които са старшно важни за оформянето на бала ти. Успех и накрая пиши какви са резултатите ти!

20.   Не са страшни аз сега съм 8-ми клас и миналата година не съм учила имах 5-тици и 6-тици споко не се притесняваи !;)

21.   От автора- благодаря Ви, за мненията!!! Аз ще кандидатсвам в най-елитното училище в нашия град(подчертавам, че ной е малък). Благодаря отново!! :)

22.   От автора- благодаря Ви, за мненията!!! Аз ще кандидатсвам в най-елитното училище в нашия град(подчертавам, че ной е малък). Благодаря отново!! :)

23.   ПЪРВО, учи! Недей да слушаш коментари, които гласят -Изпитите са много лесни!
Това далеч не е така. Учи си всеки един урок, колкото и скучен да е! Слушай, какво говорят учителите!Запиши се на курсове по математика. Ако ти е трудно и по български, също.
Не разчитай на някого, който да ти подсказва.
!!Запази спокойствие!! Разказвай си уроците на глас!
В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕДЕЙ ДА УЧИШ ПРЕДИ ИЗПИТИТЕ, ЩЕ ЗАБРАВИШ ВСИЧКО!!!!!

24.   От автора - благодаря!

25.   Здравей! Тази година и аз държах матури. Та не се притеснявай и панирай от сега! Не е толкова страшно, колкото си мислиш! Учителите ви плашат, за да учите! Наистина стресът е огромен, но той само ще ти пречи. Съветът ми е от сега сериозно да залягаш над учебниците, особено по математика, защото там изпита беше труден. По-точно труден сравнено с миналите години. Първи модул беше поносим, но втори си беше гаден... добре, че всяка година има по 2 спасителни задачи:D. По български матурата беше най-лесната давана някога. Особено с тези промени по 15 въпроса за един текст, който през цялото време е пред теб. А преразказа беше също най-лесният, даван изобщо на матура по БЕЛ. Но малко се разочаровах, защото на Първи модул граматиката и литературата бяха супер лесни и направо се чудих защо цяла годшна толкова се блъсках с учене и мислех, че ще е нещо супер сложно. Но не е! Не се панирай и учи! Успех:)

26.   Матурите 2012-2013 г. бяха лесни (нямам представа за сегашните), летвата беше доста на ниско. Като цяло, просто си бъди постоянна в ученето и няма да си имаш толкова тревоги и проблеми. По БЕЛ може още още от сега да почнеш да решаваш тестове. Мисля, че е добре, ако се участваш в олимпиади, защото, доколкото знам, формата за 7.клас е същия и като на матурата. Успех!

27.   Ами, приятел. Аз изкарах седми клас по вода, дори и без твърде много учене. Съветвам те да наблегнеш на литература и формулите по математика. Не съм най-добриат ученик и пак изкарах 31. 000 бал

28.   От номер 27- нека ти разкажа цялостно матурата ми. По бел стоях на втория чин срещу квестора ни. Зад мен стоеше момиче, което ми обеща 20 лева, ако й дам да препише от мен. Поне 7-8 пъти се обръщах към нея и зяпах към хората, мислейки какво ще правя като свърша- ще спа у приятел или ще ходя на къмпинг с гаджето. Когато дойде време за преразказа аз го написах и накрая оплесках всичко, така че се наложи да го препиша наново. Смятай, времето ми стигна за всичко това. Взех въпросните обещани пари след матурата, отидохме в приятел, взехме си чипсове, коли тем подобни и купонясвахме. Като резултатите по късно излезнаха имах от първият модул 3-4 грешки- момичето зад мен също.
И в моя случай. Всички чета обясняват как са учили цяла година и не са имали време за мол и разходка. И накрая са изкарали резултати, по-ниски от моите. Резултатите са ми бел 5, 200 Мат 4, 800. Имам бал точно 31, 000 и съм в езикова столична гимназия с френски език. Така че, моля ви, не плашете човека- няма нищо страшно. Съвета ми е да не се плашиш. Двойкар изкара 4 и на двете без преписване. И ти ще можеш

29.   Благодаря! :) (от авторката)

30.   Като нормален тест, но по математика не го взех защото съм мн зле по математика

31.   Аз съм 8 клас от Варна и влязох в 5-та езикова с френски с бал 29. 500. Като на НВО-то по БЕЛ имах 5, 196 и по Математика 5, 224. На уроци по БЕЛ не съм ходила тъй като бях в паралелка със повече часове по БЕЛ, а по математика ходил 4-5 пъти само. Спокойно това не е краят на света, но гледай да си учиш редовно уроците и да пишеш домашните, защото от това зависи и годишните ти оценки по математика и БЕЛ. Успех!

32.   Споко, изобщо не е чак толкова страшно. Бях седми клас миналата година, и аз се притеснявах, но не е нещо опасно (матурата не хапе). Ако учиш през годината нямаш никакъв проблем.

34.   Изкарах 5. 80 по бел, и 4. 829 по математика миналата година и изкарах висок бал (32. 258). Стягай се от сега, постави си някакви цели и успешна година

35.   Ако си си учила както трябва досега не би трябвало да то е трудно.

36.   Като гледах матурите от миналата година ще са лесни и тази. Успех на изпитите, които ти предстоят.

37.   Благодаря! ❤

38.   Аз сега съм 8 клас знам какво ти е и аз го преживях миналата година. Знам от началото че е ужасно страшно но не е споко. Ако кажем че в училище си за около 6 на матурите ще имаш над 5 а ако си за около 4-5 толкова ще имаш и на изпитите споко. Все пак не е краят на света

39.   Сега съм 8 клас. Без никакво учене по български изкарах 5. 214, а по математика решавах много тестове вкъщи. Главно от изпитай. ме. там са всички матури от предходните години. По математика на пробната матура имах 2. 92( и баща ми щеше да ме убие), а на реалната изкарах 4. 785 (последните две цифрички не си ги спомням). Но все пак винаги пробните са по-трудни от истинските, за да се притесни и да започнем да наваксваме, ако нещо не знаем. На всички други тестове( водещи се за външно оценяване по другите предмети) имах петици, освен английски и биология, там имах 4 и отново по тези другите предмети почти не учих. Сега съм в най-елитната гимназия в града ми и се справям не зле, като се има предвид, че отново не уча, а и не слушам в часовете.
Така, че не се притеснявай, много е лесно, само от обща култура по български можеш да изкараш поне 5, а математиката или я разбираш или не. Много зависи от обясненията на учителката. В момента съм с една млада, която почти нищо не обяснява и се наложи за първи път в живота ми да посещавам частни уроци, но все пак ги схванах.
Пожелавам ти успех на тези матури и съм сигурна, че и тази година ще са лесни. Няма от какво да се притесняваш и не забравяй, че винаги има начин как да влезеш в желаното училище, все пак има 3 класирания. В моя клас имаше момче влязло с 21 бал, а това е най-елитната гимназия в града, да не казвам и цялата северна България. Още веднъж да ти пожелая успех!

40.   Наблегни на литературата. Сега съм в 9 клас в 1ЕГ-Варна с немски благодарение на оценката по БЕЛ- 5, 872. Гимназията не ми е била някаква огромна цел и не съм се старала да вляза там, но просто така се случи. :D По математика си беше излагация- 4, 756, но и никога не ми е била силна страна. Успех и дано да влезеш, където желаеш :)

41.   И аз мноооого се притеснявах и дните преди матурите корема направо ме свиваше от притеснение и едвам ходех( направо да не споменавам че си вися бая време в тоалетната с извинение за израза....

42.   От 41 :
Учителите винаги те наплашват допълнително, за да си мислиш, че ако спреш да учиш и за 1 ден даже, ще си провалиш живота.... нашата класна тогава по мат постоянно ни повтаряше че ще е страшно трудно и няма как да не сме били минали.... Абе страшна мотивация беше направо... а всъщност матурата беше лесна и всички минахме, дори двойкаджиите.... тъй че не се притеснявай, който и да те наплашва и УСПЕХ!! ☺☺

43.   Здравей. И аз съм 7 клас. И аз се притеснявам за изпитите. Ходих на пробен изпит по БЕЛ и имам 4, 408. Почти всеки ден съм на уроци по математика, защото уча в една елитна гимназия, в която влязох, за да се подготвя и не съжалявам. Мисля, че тази година изпитите ще бъдат лесни, защото се говори, че всяка година стават все по-лесни заради многото двойки. Не се притеснявай. Всичко ще бъде наред. Късмет!

44.   Аз също съм в 7-клас. Остават около 1 месец и половина до матурите. Няма да ти казвам да не се притесняваш, защото всички мои съученици го правят. (включително и аз) Аз се водя от умните

45.   Хаха и аз така мислих, ама не са кой знае какво. Споко още съм жив

46.   Здрастжъйте другарю,
Първо на първо, откъде да знам че си 7ми клас. Може да си 20-годишен дебил дето се интересува от малки деца защтото той не е бил на 7. 8ми клас съм в 8ми клас( да си знаеш, че не съм 20-годишен дебил). Бях в най-елитното училище на моя село (Дебрене). Матурите бяха най-трудните задачи в живота ми, а аз съм умен(имам само 6ци). Да си знаеш, че е тези хора *когото( май и по БЕЛ няма да успееш)

47.   До номер 46
Абе кви глупости говориш! Само плашиш детето!
До автора
И аз съм 7 клас, но не го приемай толкова навътре, никой не е умрял. Учи редовно и всичко ще е наред. С притеснение няма да стане нищо по разлипно

48.   Благодаря на всички мотивиращи коментари! До матурата има три седмици. Малко се притеснявам, но мисля, че ще се справя!

50.   Ее, какво стана? Аз съм номер 44. Извинявай, че чак толкова късно пак пиша, ама кажи колко изкара. Приеха ли те там, където искаше? ... Аз лично съм довен от себе си... изкарах по БЕЛ 90, 500, по Мат 75 и ме приеха в мечтаното училище. ☺

51.   От автора: Доста късно пиша, вече съм осви клас и всичсо е наред(поне засега). Бях написала коментар с резултата, но явно не са го одобрили. И така:по БЕЛ имах:5. 60, а по Мат-5. 30. Благодаря на всички, които ме подкрепиха! Благодаря!