Споделена история от Тинейджърски

Как да блокирам негативната енергия от баща си
Та така, момче на 15 години съм. Проблемът ми е, както се подразбира от заглавието, как да блокирам негативната енергия от баща ми. Той излъчва такава силна негативна енергия, че направо всеки път ме изтощава психически. Та примерно той постоянно говори някакви лоши неща, като "как някой ден ще сме на улицата и няма да имаме нищо" (не сме от най-богатите семейства, но все пак сме твърдо стъпили на земята) и също дори говори и как ще умре пръв и всички ще го забравим и т. н.. Всеки разговор с него завършва с спор или най-малко повишаване на глас. А лошото е, че иска да ме промени. Тоест иска да съм като него. Не искам да съм като него. Много позитивен човек съм, с планове и амбиции за бъдещето си, започнах в много добро и елитно училище и имам добри оценки и като цяло мисля, че за сега се справям добре с живота. Той буквално се пресмива на мечтите ми и казва, че и с учене нищо няма да стане. Писна ми от този негативизъм, който измуква цялата ми енергия. Когато примерно не съм вкъщи и след това се прибера и усещам някаква подтискаща атмосфера, която ме кара да се затворя в стаята си със слушалките и да не излизам от нея, освен, когато ми се доходи до тоалетна. И също и нещо, което много ме дразни е, че той винаги се мисли за прав. Не можеш да седнеш и да поговориш с него като примерно "мисля, че грешиш, защото така-онака".. не.. при него такова нещо няма. Та да не навлизам в още подробности и като цяло това е. Ако някой има някакви полезни съвети нека драсне нещо като коментар. :)

Коментари

1.   А нещата с майка ти как са? На тази възраст е нормално вече да искаш да откриеш себе си и да противостоиш на опитите други да ти налагат мнение и идеи. Работата е там, че обикновено в такива ситуации майката е "настроила" сина срещу бащата и синът не осъзнава точно мотивите да не харесва поведението на баща си.

2.   Това сякаш аз съм го писала. Абсолютно същото е при мен. Авторке, от къде си?
Момиче 17г.

3.   Аз съм минала през същото.
На 28 съм и ми се отрази определено на психиката характера му. Затова съвет подходящ не мога да ти дам.
Просто, ако можеш да не се замисляш толкова над думите му. Изобщо, да не се замисляш за самия него като цяло - защо е такъв, защо ги говори тези неща - да не се задълбаваш в мисли за него. Е, аз не можех да не се. Също така се опитвай да не се поддаваш да спориш с него - той като започне да бълва балочите си просто по възожност си мълчи и го изслушвай и като си свърши речта си продължавай в стаята си с твоите неща. Е, аз не можех така - аз супер много анализирах и често се хвърях да споря с него и това още повече ме хабеше и изтощаваше.

Номер1, в такива ситуации често майките просто нямат глас.