Споделена история от Тинейджърски

Какъв е смисълът на образованието? Ще направя ли грешка?
Здравейте. Ученик съм от 10 клас. Да предупредя, че историята е дълга. Ще се радвам ако я прочетете докрай и дадете своето мнение или съвет. След поредица от събития от миналата година се питам какъв е смисълът на образованието? Дните в училище не са ме научили на нищо, освен че може да се каже, че са подобрили до определена степен социалните ми умения. Учим неща в училище, които са задължителни за абсолютно всеки един ученик, независимо че ученика X може да иска да стане доктор, а трябва да изучи перфектно математически задачи, които няма да му потрябват никога с изключение на изваждане, събиране, делене и прочие, базови неща които се учат още от 1-ви до 5-ти клас. Първите ми пет години са били единствените смислени години, в които съм се научил да чета, пиша и говоря грамотно, както и нужни неща свързани със смятане. Сега вече училището е просто напрежение и стрес от страна на учители и съученици. Заобиколен съм от напълно глупави лигльовци, които по цял ден ми надуват главата, плюс животинските звуци, които изобретяват и не знам как досега дори не подплашиха учителите. А пък те от своя страна не могат да контролират дисциплината и продължават да преподават, с мъка но надежда, че може би някой ще чуе какво преподават. До някаква степен ги разбирам, в класната стая е тотален хаос. Щом аз не издържам като ученик, то за учителите е двойно напрежение, защото все пак носят и отговорност за нас, а сбиванията и расизма не са по-долу в класацията, дори и в часовете. Пряко досега не съм участвал в такива инциденти, а и по-принцип избягвам сбиванията, заради последствията, които могат да се случат след това. Имам приятели, внимателно подбрани, защото може да се каже, че до някъде съм интровертен. Не съм "социална-пеперуда", внимателно подбирам контактите си. Миналата година набрах доста неизвинени отсъствия, поради което и до ден днешен почти не минава ден или два в който да не спорим с класният ръководител, дори и за най-детинските неща за които може да се сетите - за това че ми е дала огромен шанс, как съм я гледал. Сега за погледът ми да уточня, че си я гледах съвсем нормално, а тя считаше че я гледам /заканително/. докато викаше на един съученик. Други неща няма нужда да изброявам, защото не съм единствения, който е бил обвиняван за погледи и други неща, даже целият ми клас е привикнал вече, но аз някак си не мога вече. Може да се каже, че има нарцистично и надменно поведение, макар и добре завоалирано. Та обобщено накратко, получавам това от учебните дни - шум, нерви, неуважение като ученик в класа. Училището е предназначено за знания, а не за сцена за драми и животински изпълнения. Училището би трябвало да е място за пълноценно създаване на връзки, ефективна комуникация между ученици и учители, предаване на знания в добра среда с дисциплина. А какво се случва? Нехайство от учители, упражняващи своето его върху всеки, изграждане на среда пълна с насилие(Вербално и физическо), расизъм, омраза, нарушаване на хармонични и здрави отношения. А желанието на учителите да преподават се усеща от километри, че го правят насила, без желание, просто за поредната заплата. Може би е нужна мотивация и стимул и за двете страни. Но на мен ми писна. Нямам мотивация и стимул да уча. Имам големи мечти, даже сигурно се надценявам след като имам намерения да напусна училище вече. Не виждам светлина за промяна в образованието и средата за обучение. Замислям се да напусна училище, но пък може би ще направя голяма грешка. Все пак остават още две учебни години, а с тази стъпка може да си проваля бъдещето за много повече години. Замислям се и за други форми на обучение, самостоятелна форма доколкото знам не може просто ей така от желание да реша да уча. Вечерната няма смисъл. Да изтърпя ли тези две години? Има ли шансове за някакво проспериране изобщо, ако напусна училище? Или да сменя училището? Както и да е, няма да удължавам историята вече, объркан съм относно това. Благодаря ако сте я прочели до края, напишете своето мнение, съвети, коментари.

Коментари

1.   Здравей!
Да прав си че в днешно време по-скоро няма смисъл от образованието. Аз сега съм студент в 3 курс, но въобще не ми се занимава с този университет честно казано.
Учим ненужни и до най-малката подробност разни глупости, а преподавателите само се чудят за какво да се заяждат с нас.

2.   Ако сега напуснеш училище, няма да имаш особени шансове за в бъдеще и ще трябва да работиш нискоквалифициран труд. Трябва да имаш професия, която да ти носи добри доходи, по възможност да можеш да работиш самостоятелно с нея, а не да зависиш от работодател и заплата. Опитай се да смениш училището, ако е възможно. Явно то не е подходящо, след като учителите и учениците не са мотивирани. Ако не можеш, просто го изтърпи още 2г. После ще отидеш в университет и ще имаш друга среда.

3.   Глупости говориш.

4.   Номер 3, то и ти няма май какво да кажеш така че си трай най-добре.

5.   Ох, че сте ми умнички-и! Пу! Пу!
Казармата била губене на време, концлагер и н'ам си какво - айде да я махнем.
Университетът бил труден, без перспективен - дай да го махнем и него.
Учлището трудно, скучно, нищо не научаваш, и то губене на време - баста!

И какво остава? Кисненето по чалготеките, фитнес-залите и мутреенето са единствените перспективни занимания?
Пепел ви на езика. Пикам ви на акъла. Загубено поколение...

7.   Опитай да смениш училището, ако е възможно. И завърши, дори и това, в което учиш. Изглеждаш интелигентен и амбициозен. Стисни зъби, издръж още две години и се ориентирай или към университет в чужбина, или към някой в БГ със сериозни дисциплини като медицина, фармация, счетоводство, право. Успех!

8.   Има едно нещо наречено обща култура. Да, вярно, че ако искаш да ставаш доктор, това, което учиш сега по литература или по математика може и никога да не ти потрябва, но ученето на различни неща в различни области ти отваря мирогледа и най-важното ти тренира мозъка да помниш и осмисляш различна информация. Пък и не си съвсем прав, че всички учат едно и също, нали за това са специализираните училища и паралелки. Ако си с паралелка с профил биология ще наблягаш много повече на тази дисциплина, отколкото някой, който е в езикова паралелка или пък учи в техникум. Пък и никога не знаеш как ще ти се стече животът. Това, което сега намираш за напълно безсмислено може да ти се окаже много полезно един ден. Особено ако се запази тенденцията много от завършващите студенти да не си работят по специалността. Та ето за това на учениците им се дава от всичко по малко, пък после като те приемат в университета ще учиш само специализирани дисциплини. Е, почти. Защото май в първи курс има разни неща, които не са ти съвсем по специалността, като философия и компютри (поне в моя факултет поне е беше така), но общо взето ще учиш само неща свързани с интересите ти.
Колкото до решението да напуснеш училище още в 10 клас, ами единственият, който ще страда това решение си ти самият. Защото колкото и да си умен, кадърен, с амбиции и т. н. няма как да кандидатстваш за университет без диплома за средно образование. Така че, ако искаш 40 години да работиш тъпа и демотивираща работа без грам шанс за нещо друго-давай. И да знаеш, че ще си доволен и на това, че повечето хора без гимназиално образование през повечето време са трайно безработни. Та ти си реши дали си струва заради тези 2 години да си провалиш живота. Обаче повечето коментирали преди мен са прави.
Да, има много големи тъпотии и в училище и в университета, и на работа... обаче дай сега да легнем и да не правим нищо, защото в училище било скучно, в университета преподавателите се заяждали, а на работа шефът бил не знам какъв си. Ми не става! Никъде не е идеално! Ама го приемаш и продължаваш напред. Ако до сега не си го разбрал, време е да го разбереш! Животът не е честен! И не всичко е в рози и нещата не стават винаги както ги искаш, обаче за да постигнеш нещо трябват усилия! Да, на всеки се случва да му прекипи и да му иде да зареже всичко, но точно в такъв момент трябва да си самоналожиш да се стегнеш, защото оставиш ли се по течението и е така без да си даваш много зор и да се отказваш при всеки проблем, ами сам се сети до къде ще я докараш. До социала. Изглеждаш умно момче и не мисля, че искаш да свършиш като трайно безработен, който по цял ден лежи на дивана и псува целия свят, че неговият живот е провал. За това просто се стегни и избутай тези проклети 2 години. Няма да съжаляваш.
Успех!

9.   Аз от 5 клас почнах да си задавам същите въпроси. Изкарах го обаче и сега не съжалявам.

10.   Математиката не била на нужна на лекар- тогава реши тази задача-
на пациент трябва да включиш венозно лекарство в доза 5 мкг/кг/мин. Ампулите са от 250мг и се разреждат в 50мл спринцовка на перфузор. Колко мл/час е скоростта на инфузията? Трябва да го изчислиш за секунди и да го назначиш на сестрата, от това зависи живота на пациента. По подобен начин се изчисляват дозите на антибиотиците на кг тегло и т. н. неща, които изобщо не можеш да си представиш сега. Физиката и оптиката са в основата на офталмологията, физиотерапията и др. Трябва да умееш да работиш с апаратурата, т. е. да познаваш основните технически параметри, отново на основата на физиката. Това са само примери от живота. Добрата реализация зависи от доброто образование. Професията, която ще избереш, трябва да е търсена и необходима. Но с незавършено средно образование се обричаш на безработица, бедност и неудовлетворение, ставаш аутсайдер. Колкото повече учиш, толкова повече осъзнаваш колко малко знаеш. Хората, които са без образование, квалификация, професия и обща култура, имат неоправдано високо мнение за себе си. Обратно-най-ерудираните са най-скромни. За съжаление си прав, че средата в гимназиите е такава, но какво от това-просто трябва да завършиш. Сам избираш с кого да общуваш. И трябва да спазваш правилата - правила и закони има навсякъде. В университета ще попаднеш в друга среда, но си избери професия, която ще ти осигури реализация. Медицината е отличен избор, нищо че учиш цял живот. Повечето хора мразят лекарите, точно защото осъзнават разликата в образованието, знанията и уменията. Задай си въпроса-защо тези, които мразят лекарите, не са станали лекари?
Учи, учи, учи и не се отказвай. Учи всичко, които ти попадне, а най-вече езици. Успех!!!

11.   Браво на номер 5!!!! Подкрепям те с две ръце! Авторе, като не ти се учи, напускай училището и почвай да работиш. Но после да не ми се оплакваш, че заплатата ти е много ниска и не можеш да се издържаш финансово.

12.   Ами давай после да не се жалиш пак тук след години как работиш нискоквалифицирана работа, как с жена ти едва свързвате двата края , как парите не ти стигат за нищо и не можеш да купиш нещо хубаво за рождения ден на детето си!

13.   И още нещо момченце, ако избереш наистина тоя път и стане, както ти казах горе един ден ще има да се вайкаш : Ох защо не учиш на времето. Баси глезения пикльо!

14.   На организираното образование, смисълчето му е ясно - да подготви по-ниските класи за работа, това е.

15.   Благодаря за мненията на 14, 10, 8, 7 и първите два.

16.   Избутай ги тези 2 години, то е ясно, че в даскало нищо не се научава, ама не може като някав мангал с основно. Иначе добре си осъзнал абсурда на цялата образователна система, оценките в училище често се пишат поради симпатии и нямат нищо общо с реални знания. Университетите също са пълни с нискограмотни и надути кавали, така че от теб зависи ти кво ще научиш извън даскало и дали ще станеш поредната отрепка или достоен човек, но без диплома със сигурност ще ти е адски трудно, затова ги изкарай. И за напред ще се сблъскваш с прости и некултурни хора, трябва просто да се научиш да живееш с този факт.