Споделена история от Тинейджърски

Ах, този мързел...
Всеки един от нас поне един път в живота си е изпитвал мързела. За мен това е като наркотик от който не мога никога да се откажа. Като ученик в гимназият ми е много ясно, че трябва да си уча уроците и да си изпалнявам задълженията. Хем искам хубави оценки, хем ме мързи. Има моменти когато дори ме мързи да отида до тоалетната. Като ходя на училище ще не ща влизам в ритъм и с 300 зора пиша някое домашно колкото да отбия номера, но урок не сядам да чета. Рано сутрин докато стана...докато се облека... В училище се излежавам на чина, а в часовете не слушам нищо... Само гледам часовника. Като се върна у дома се наяждам като прасе и лягам на дивана и стоя с часове и гледам телевизия после на компютъра и така ми минава деня. Събота и неделя не пипвам нищо. Толкова съм възмоген от себе си, че не може да бъде... Искам да се стегна, но не мога. Мързела се далжи понякога и на депресия. Отговарям на повечето симптоми и се замислям дали не от това. Искам да вляза в ритъм и да не си губя времето си. Как да се справя с този проблем?

Коментари

1.   ха ха, как не те домързя за напишеш всичко това...

2.   мързелът идва от много неща - липса на интереси, депресия, та дори и лоша диета:) и аз бях (точно) така преди, вече доста, години, но малко по малко нещата се промениха. пак си гледам детски с часове и се моткам за разни глупости, но като цяло се взех в ръце. С мързела се бори с планове - постави си цели. Спортувай, разхождай се, купи си пъзел, излизай с приятели. Ако света ти е черен и не ти се прави нищо защото нали всички ще умрем някой ден... бла бла бла - значи си депресиран и ти трябва професионална помощ. ако си мързел просто защото нищо не ти е интересно - тип 'хипи' - само трябва да се погледнеш отстрани. ако не се вземеш в ръце ще си останеш един никойчо, родителите ще те гледат цял живот и ще си на дъното на хранителната верига
мързел:)))

М.

3.   Хахаха поне си като мен,признаваш си,че си мързелив и възмутен от себе си .. Аз съм същата работа,но вече взе да ми омръзва и мисля,че е правилна поговорката,че мързела не мори,а мъчи. Толкова много ме измъчва и не знам какво да направяяяяяя .. Обачееее е интересна работата,че много ме мързи да седна да науча нещо,а простотиите не спирам да ги говоря :D
Ако някой ден намериш лек за мързела ми пиши! :D

Ж19

4.   А имаш ли причина да си в депресия. Ако не, нормално е. И аз и единия ми съквартирант сме така :Р
Просто си кажи "От утре съм сериозен". Лягай си рано преди училище. Ааа да, счупи си компа че да няма к'во да правиш.
И за сериозното успех, аз за сега не мога. В 9 клас края на октомври си казах от другата седмица почвам да уча. И така всяка седмица. Накрая веднъж седнах да уча и след 30 минути си погледнах календара на телефона. Беше 14 юни.
Последва мисълта " бре 2 седмици до края на даскалото, за кога ще се стягам"... излязох с приятели и се отрязах много брутално с домашна ракия(ааа да и не ходих на даскало следващия ден :Р)
С други думи...
НЕ БЪДИ КАТО МЕН МАМКА МУ!!!!!!

5.   Мързел съм, но намерих лек!

6.   какъв моля те сподели и аз съм болна от същото

7.   Все едно тази тема аз съм я писала. o_O Потресаваща прилика. o_O
Е.

8.   Значи и при мен е същата работа.. много ме мързи да уча, да помагам вкъщи и такива неща.. Понякога ме мързи да ставам сутрин ии да ходя и да се връщам от даскало! Направо пълен ужас, но при мен не е от никва депресия, защото съм си много добре. От чист МЪРЗЕЛ си е! xD

9.   Номер 2, как прецени че хипитата са мързеливи и не им се прави нищо?

10.   Егати разпуснатите дето сте... Мързи ме това, мързи ме онова.. ми цял живот си стой на дивана вкъщи и даже от мързел бельото си не сменяй...

11.   харесвам как мисли номер 10, добри съвети дава :О

12.   Ами аз одобрявам номер 4!!! (y)

14.   Не е хубаво да си мързелив,защото след време ще си разбрал,че е трябвало да учиш да помагаш и т.n. Без образование нестигаш до никъде, не чакай само мама и тате те няма винаги да са с теб. След години ще останеш сам и ще питам после.

15.   Аз депресията и мързела ги лекувам с три в едно. Като пийна от него и получавам прилив на енергия и спира да ме мързи.

16.   Имам подходящо предложение за случая! Кажете на някой родител да ви скрие лап топа или да използва родителски контрол на компютъра. Гледайте телевизия след като "се натъпчете като прасета", но не повече от 1-2 часа. Знам че искате да си догледате филма или нещо такова, догледайте го. След това без да мислите изключете телевизора. Взимайте учебниците и тетрадките и започваите да учите по най-приятният за вас предмед (знам че някои ще кажат, че няма такъв). Учете, пишете и почистете стаята и я подредете. После учете по по-тежките предмети. Ако сте бавноразвиващи се не ме занимаваите, нямам съвет за тях.
Постепенно вършете това всеки ден. Нататък пазарете, приготвяй те храната и мийте чинии. В продължение на 1-3 месеца няма да имате никакви проблеми с мързела и ще учите с лекота!

18.   Съъщия проблем, лел. Осъзнавам колко ценни мигове губя и примерно сутринта като стана си поставям сама цели за след училище, но след като се прибера не ми се прави нищо, уморена съм и като седна на компютъра и изкарвам по 2-3 часа, правейки едно кръгло НИЩО. От една-две седмици съм се замислила сериозно за себе си и за това как пилея времето си, но нищо не се променя. Искам да започна спорт, искам да уча, искам да имам време и за развлечения и за семейството ми в същото време, но просто нямам толкова време. Често говоря споделям с родителите ми за това, но след като дойде ред на действията и се връщам в изходна позиция. "Мързела се преодолява с воля". Нуждая се от помоощ! хд

20.   Знам, че темичката е стара, ама си мисля че трябва да се върнеш в началните класове. Там се учат и на правопис.