Споделена история от Тинейджърски

Обърках живота си до крайна степен.Помогнете ми
Здравейте. Пише ви едно 19 годишно момиче с много объркан живот. Моля ви след като прочетете това да оставите вашето мнение като коментар и съвет как да постъпя. Без нападки ако обичате. Достатъчно съм разтроена. Историята ми започва така. Още от малка родителите ми работят в Белгия без да знаят грам чужд език. Мъкнат каси и работят като общи работници. Нямат висше образование и никога не са го смятали за важно. макар да сме от голям град. Успяваха да изкарват добри пари. за да живея добре с роднини в България и да живея дори охолно понякога. В училище винаги бях отличничка и имах мечта да следвам в Америка и родителите ми ме насърчиха. Още от 7 клас започнах да ходя на уроци по английски. за да мога да държа изпит САТ. който е американската матура. В 11 клас взех изпита с отлична оценка и бях горда със себе си. Приеха ме да уча там и бях на седмото небе. Наложи ми се да изтегля кредит. за да платя обучението си. а за живот наще ми изпратиха нужната сума за първия месец. Заминах и бях супер щастлива. че след години учене и безсънни нощи успях да сбъдна мечтата си. Учех специалност недвижими имоти. защото умея да навивам хората да купуват разни неща. Стоях там 2 месеца. Намерих си много приятели. но дойде и момента да се комплексирам. Живеех в краен квартал в къща с много хора. В квартала беше разпространена дрогата и моите съквартиранти се дрогираха и крещяха по цяла нощ. Нямах никакво време да работя. за да изкарвам повече и да се изместя. Нямах възможност и да се върна в България. защото роднините ни починаха. а те живяха под наем и нямаше къде да отида. Приятелите ми в университета бяха богаташи. имаха огромни апартаменти луксозни. носеха маркови дрехи и излизаха по заведения. В България можех да правя същото като тях. но в Америка цената беше много по-висока и аз оставах на дъното. Не можех да ходя никъде с тях. Бях като пълна утайка. Пазех парите си. но до никъде не стигаха. Учебниците бяха с цени като на злато. Прибирах се сама с метрото. Нямах пари да си позволя кола като другите. Пазарувах си сама. Нямах никого до себе си и се почувствах самотна. Плачех и се депресирах. че съм различна. В квартирата не намирах приятели. трябваше да се друсам. за да съм част от тях. Не приех това. Хазайнът ми започваше да се заяжда с мен за пари. Все за нещо искаше. Накрая ми писна и с изтеглих останалото от сметката ми и дойдох в Белгия при нашите. Те живеят в едно от малките китни селца. които сте гледали по филмите. Няма никакви забавления или нещо за посещаване. По цял ден седя и гледам в една точка. Не мога да започна университет. защото искат идеален френски и немски. английския не го тачат. Не мога да се върна в България. защото няма при кого. а и вече е започнала учебната година и никъде не пожелаха да ме вземат. Единственият ми избор е чак септември 2017. Гадно ми е как се борих. а сега седя тук в това село далеч от Америка без нищо. Когато се прибрах майка ми каза. че добре съм направила. че съм се прибрала. защото едвам смогвали да ми изпратят пари. Щяло сигурно до Нова година да успяват и после вече нямало да издържат на този висок таван на доларите. Както споменах имах лекции по цял ден и нямаше как да заработя достатъчно. В момента виси кредит зад гърба ми за образованието. не работя. защото не знам нужния език тук. нямам приятели. липсва ми родината. но там все по-зле ще стана и няма смисъл да се върна. Липсват ми старите приятели. Липса ми Америка. Успях за краткото време да създам приятелска. Жалко. че никой не искаше да живеем заедно. Всеки искаше сам да си е в неговия апартамент. Сега започвам едновременно да ходя тук на курсове по немски и френски и родителите ми искат да започна в малкия местен университет на есен. Казах им. че няма да успея да науча двата езика за няколко месеца. а баща ми ми заяви. че ако не успея значи съм позор и срам за семейството и ще ме изгони да се науча как се живее сама. Не мога да почна и работа при тях. Питали са и не става. Никъде за сега нямам шанс. Забраняват ми и да отида да уча другаде. защото им писнало да пилеят пари. а и като чуха за каква наркомания иде реч и как глезените хора с пари ме комплексират и се чудя как да стигна нивото им. прецениха. че е по-добре да не ходя никъде. Намекнах им за родината и те заявиха. че ако замина да забравя. че имам родители. Не подкрепяли това да мизерствам там. Единственият ми избор е да уча тук двата езика и на есен да държа изпит. който от сега знам. че няма да издържа. Изпитът. който държах за Америка има давност и изтича април месец. Няма да мога дори да се върна. Парите така или иначе са дадени и може би ако пусна молба би могло да я одобрят. за да се върна. но едва ли. Веднъж напуснала никой няма да ме иска. Всяка нощ плача и горчиво съжалявам. че напуснах. Може би е щяло с мъка да намеря начин да се оправя и да имам високо ниво образование и след това да съм добре и да се реализирам там. Не мога да спя от огризения. Приятелите ми там са ми сърдити. че ги оставих. но те не знаеха в каква безисходица съм. всички имаха супер много пари които пилееха в покупки и се чудеха кой нощен клуб да нападнат. а и никой от тях нямаше да ми ослужи като им знам характерите. Забавляваха се без мен. а аз бях принудена да измислям оправдания за отсъствието си. Баща ми все ми говореше да си кандидаствам. да не се притеснявам. пари щяло да има. но като опря ножа до гърлото набързо ми каза да се стягам куфарите за Белгия. Не знам какво да правя. Обърках си живота. Хората си учат. а аз стоя тук и нищо не се случва. Страхувам се един ден как ще се издържам. Какво ще стане. Не намирам утеха и разбиране в семейството си. Опитах се да си намеря приятели. да се социализирам. но като чуят. че не знам фрески или немски. а само английски и се мръщят и не желаят да говорят с мен. Мъча се да говоря. но ми е трудно да превключвам на два езика едновмеренно. Да не говорим. че имат роден нидерландски. който е смесица и откачам. Дадох годините от 7ми до 12 клас в лудо учене. безсънни нощи. пропуснати купони и рожденни дни. за да замина да си оправя живота си в Америка и сега ми се налага да седя да уча езици. които знам че няма да науча идеално за няколко месеца и няма да ме приемат в университет и ще имам проблеми с наще. Не знам къде да отида. как да постъпя и кое е най-добре за мен. Моля ви дайте ми съвети. Спешно се нуждая от тях.

Коментари

1.   Чудно ми е как си изкарала сертификата по английски с отличен като ти на родния си език не може да пишеш бе момиче ! Стига лъжи вече всяка втора в тоя сайт се изкарва отличничка ! Колкото до теб щом се съмняваш да се оправиш с двата езика по -добре се върни в България пък вашите нека се сърдят .Ще живееш на общежитие и ще работиш нещо почасово за да можеш да се издържаш даже може и задочно да запишеш ,ако смяташ ,че ще ти е по -леко. Така хем ще следваш ,хем няма да зависиш и от вашите .Знаеш ли колко колеги имам където учат и работят едновременно и пак успяват да се справят с всичко ? Щом други студенти го могат значи и ти ще се справиш !

2.   Виж, тези езици не са никак лесни и за да ги научиш ще ти трябват години. Плюс това щом не можеш да си намериш работа и да комуникираш с местните, какъв е смисълът да стоиш там? Ако бях на твое място, бих помислила за прибиране в България. Да, тук положението не е цветя и рози, но поне владееш езика и ще можеш да започнеш работа веднага, а и никой няма да те дискриминира.

3.   Браво, че си амбициозна. Тези неща с издръжката и таксите в университетите е трябвало да ги проучиш преди да тръгваш към Америка. Сега, според мен, можеш да учиш в холандски университет, защото там има програми с английски, както и в Германия. Те са близо до Белгия и няма много да пътуваш. Това, че знаеш английски си е плюс и винаги ще ти помага. Успокой се и учи дали френски, дали холандкси, дали немски... Така ти е писано, да знаеш много езици. Кофтито в Белгия е, че се иска да знаеш и трите им местни езика. Защо не се огледаш към Германия?

4.   Трябва или да са върнеш в САЩ или в България. Ако са наложи ше изтеглиш заем и ше си наемеш квартира и ше търсиш работа. Ако не може така явно ше трябва да живееш като бездомник и да работиш за по 2 лева или 2 долара на ден, зависи къде ше идеш, и с по 2 пици ше са издържаш, докато не дойде късмета. Имало е хиляди хора, които с 50 кинта отивали на майната си и създавали империи, та ти да не успееш. Според мен трябва да си дойдеш в България, да изтеглиш кредит и да си потърсиш работа, в която искат 2 езика. Не си зубрила по цели дни и нощо толкова години, за да останеш на дъното. Вземи се в ръце! Ше успееш. Има хора, които с 2 пици на ден са живяли, а сега си имат всичко. Ше успееш и ти. Вярвам в теб!

5.   Една дълга измислена история. Моят съвет към авторката е на първо време да научи български и след това да припада по "Америка".

6.   За чий дявол ти е било да ходиш да учиш в Америка, и то с пари, изкарани с кървава пот от родителите ти и взети заеми? Какво щеше да ти стане да завършиш университет в БГ? Има добри университети и в БГ. Какъв е тоя зор и това чуждопоклонничество да учиш в чужда страна, да мизерстваш, да потрошиш сума ти пари, съзнавайки, че не може да продължиш, защото нямаш достатъчно средства? Сега едни пари са похарчени, ти не си завършила това, което искаш, прекъснала си, върнала си се в изходна точка. Много хора нямат твоите предимства - родители в чужбина, при които можеш да живееш и които да те издържат, да ти уйдисват на акъла на прищевките за образование в Америка. В БГ много студенти работят нощем и се издържат сами. Какъв съвет очакваш, когато ти си си навила на пръста Америка. Затова се опъваш да учиш в Белгия. И какво като нямаш роднини вече в БГ? Като отиде в Америка имаше ли роднини там? Не си малко дете. Прибери се в БГ, наеми малко жилище в София, запиши се в университет или започни някаква работа, за да може да помагаш в изплащането на заемите за образованието ти. Дължиш огромна признателност на родителите ти за всичко, което са направили за теб.

7.   Значи, родителите ти не говорят езици (т. е. само бачкат, ядат и спят), работят като ХАМАЛИ, но видиш ли, в БГ е много зле и ти ще "мизерстваш"? Аз от подобни хора съвети не бих приемал...

Върни се в САЩ или си идвай в БГ. В щатите все няква работа не можеш ли да намериш? От вкъщи? Почасово? Уикендите? Нощна смяна? Нелегално? Сигурно има някакъв начин?

Ела си след нова година в България - ако наистина си умна ще си намериш хубава работа, в София работа бол! Бачкай, подготви се за изпитите лятото и на есен се запиши да учиш. Като трябва ще смениш работата като му дойде времето, макар че в УНСС имах толкова много колеги, които работеха постоянна работа докато учеха редовно. И аз бях така известно време, просто трябва да се разбереш с работодателя, а и в университета няма смисъл да присъстваш на 100%, не е като в даскало.

Можеш да си намериш евтина стая от апартамент (със съквартирантки) - има много групи във фейса, потърси. Така няма да си сама, а и ще ти е максимално евтино. После на общежитие, там е почти без пари и е голям купон, но и малко мизерийка.

Ако мислиш, че ще си добра като брокер на недвижими имоти, тука в БГ не искат образование за това, на много места дори търсят млади хора без опит (но с потенциал), защото самите фирми провеждат обстойни обучения. В София има свръх-търсене за имоти и брокери се нужни. Отвори джобс. бг да видиш какво става.

Не съм живял в чужбина (макар че започвам да си го мисля сериозно), но по моите наблюдения повечето сънародници винаги си остават емигранти, винаги са чужденци, винаги ги, винаги ги гледат по различно, абе остават втора ръка хора, или поне местните така ги виждат. Ако си забелязала в света започват да властват все по-ксенофобски настроеноя, така че мисли и над това. В никалъв случай не искам да те разубеждавам, в Щатите е яко, и аз бих живял там, но в България хич не е толкова зле колкото се опитват да ни изкарат.

Когато си умна, навсякъде ще успееш!
Гуд лък ;)

8.   "приятелите ми там са сърдити, че ги оставих... '' Момиче, я стига глупости, не знам до колко е вярно написаното, но това не са ти никакви приятели(били особени), та ако ти бяха такива щяха да ти помогнат и си оправи правописа... и не ти вярвам, че си отличничка, допускаш елементарни грешки...!

9.   С този добър английски, би могла да работиш в call center. Там заплатата не е никак малко.

10.   Има една приказка - няма да е все така! Горе главата! Ти си само на 19, ще наредиш живота си.