Споделена история от Тинейджърски

Баща ми е против стила ми и вкуса ми за музика
Здравейте аз съм момиче на 15 години и имам проблем, който много ме дразни. Както се подразбира от заглавието е ясно за какво става въпрос. Баща ми е против това, че слушам метъл и че се обличам така, и това много ме дразни. Той явно има грешна представа за метълистите той си мисли, че са агресивни, невъзпитани, наркомани и тем подобни. Той е единствения от семейството, който не одобрява стила ми и музиката, която слушам. Майка ми е съвсем друг човек тя винаги ме е подкрепяла, защото и тя самата като е била на моята възраст е обожавала метъла и винаги ми е казвала да не обръщам внимание какво ми говори баща ми, но просто не мога. Метъла е моята същност чрез моя стил аз съм себе си, на мен ми доставя удоволствие да слушам такава музика и да се обличам така, но баща ми не го осъзнава. Моля ви за съвет какво да направя. Ще ви бъда много благодарна :) Благодаря предварително.

Коментари

1.   Просто седни и проведи един нормален разговор с баща си. Обясни му, как стоят нещата, промени представата му за метълите, опитай се да го запознаеш с това, което харесваш. Покажи му, че това си си ти, така че да няма причина да мисли, че ще станеш наркоманка и т. н. Той трябва да ти има доверие.

2.   Ако искаш да му угодиш направи така - спри да се обличаш като матълка, но продължи да си слушаш музика на слушалки. Това е добър вариянт. Но по-добрия е да говориш с него - кажи му, че си отговорна и сериозна като човек и няма от какво да се притеснявя.

3.   Едно е да харесваш метъла или която и да е друга музика, друго е чак да се обличаш като тези дето я пеят. Леко си се вманиачила и най-вертоятно това е, което най-вече дразни баща ти.

Иначе относно вкуса за музика, раличията ви не идват от факта, че той е на други години ами просто хората харесват различни неща. Това си е напълно нормално.
Глупаво е да се разправяш с баща ти за такива неща. Нито той ще хареса метъла, каквото и да му кажеш, нито пък ти ще спреш да харесваш тази музика, защото на него не му допада.

По добре се опитай да погледнеш себе си отстрани и да прецениш дали не парадираш прекалено с метъла. Все пак едва ли слушаш музика в негово присъствие, та да ти знае вкусовете. Проблемът според мен, пак казвам, е по-скоро в облеклото.

4.   Номер 1 аз съм му обяснявала, че по този начин съм себе си и така изразявам своята същност, обясвявала съм му, че метълистите не са такива хора, за каквито ги мисли, а са свестни хора и даже много добри. За съжаление не може да се излиза на глава със него.

5.   Обличай се както ти харесва без да изпадаш в крайности. Метъл може да се слуша и без да се правим на маймуни. В този ред на мисли черни дрехи и малко грим са ок, но ако прекаляваш баща ти е прав да не одобрява.

6.   Хех, и аз съм метъл, и сигурно съм на възрастта на баща ти.
Също имах известни проблеми с родителите си навремето, като обаче никога не съм се обличал с метълски дрехи, синджири, пирамидки и тем-подобни щуротии. Най-обикновен тойн си бях, само че със склонност към тази музика.
Седни верно и поговорете с баща ти. Обясни му, че метъл-изпълнителите са си хора като всички останали, само че са и артисти, които влизат в определени "агресивни", "бунтарски" и т.н. роли. Сега - как се филмират феновете им си е съвсем отделен въпрос...

8.   Авторке, кои са тези метъли дето ги познаваш, та да знаеш добри или лоши хора са? А и да познаваш 1-2 те достатъчен брой ли са, за да определят какви са ВСИЧКИ останали.

Просто баща ти се страхува от теб да не стане поредната празноглава кукувица, която цял ден клати глава със слушалките и облича всякакви парцали, които някой определи за "модерни". Метъл, рок, чалга - все едно. Просто баща ти иска да те предпази от затъпяването.

9.   Стига с тея метъли. Трябва си нещо по така... За душата.

10.   Но башща ти е прав. Повечето ... метъли са именно невъзпитани и агресивни индивиди, прекаляващи с наркотиците.
Поне, за разлика от чалгарите искат да имат някакво ниво и търсят някакви ценности, но и двете групи са крайно неадекватни, за да отговорят на стандартите на едно малко по-висше общество.

11.   Номер 8 мога да ти кажа, че точно от чалгата се затъпява, а не от метъла. Не може да се харесам на всеки. Този който слуша метъл ще ме харесва точно такава каквато съм.
От авторката.

13.   Номер 10, извини ме, но пишеш абсолютни глупости. Повече от 10 години съм в тези среди и нямам приятели, употребяващи наркотици, повечето си учат и си живеят живота. Аз самата никога не съм опитвала дори цигари и водка. Така че не слагайте всички хора под общ знаменател. Боклуци има във всички субкултури. Сигурно е много извисено да въртиш кючеци на изключително гнусна "музика" и да слушаш песни с елементарни текстове, в които материалността е издигната в култ.

14.   Здравей, авторке.
Баща ти просто ти мисли доброто и иска да те предпази от лоши хора и това е една естествена реакция на всеки родител, който се интересува от децата си. Браво, че поне се интересува от теб, защото има родители, които не се вълнуват особено от собствените си деца.
Общувала съм с всякакви хора и съм стигнала до изводът, че за да съществува даден стереотип за болшинство от хора, движение или суб/ култура, значи има някаква истина в него, което означава, че съществуват зле изглеждащите агресивни метъли, както и заблудените плоскоразсъждаващи чалгари, пропадналите рапъри и пр., но естествено не всички фенове отговарят на тези стереотипни определения. Абсурдно е да слагаш всички фенове на даден музикален стил под подобен общ знаменател, защото освен общите характеристики, всеки сам по себе си е индивидуален.
Обясни на баща си, че музиката, под каквато и да е форма, не вреди и че изцяло от теб зависи дали ще бъдеш от стереотипните метъли или ще бъдеш човек с добри маниери и прилично поведение. Обясни му, че на 15 години може да си достатъчно отговорна за тези неща и че
обикновено, хората с лабилна психика или филмарите попадат в такава стереотипна категория. Докажи му, че можеш да бъдеш такава. Метълът като музика не би трябва да ти пречи в това отношение

Относно начинът на обличане - това е твой личен избор и щом ти харесва, имаш пълното право да ходиш облечена така. Не е филмиране, както казват някои хора тук, защото филмираните метъли са нещо по- различно. Това е просто въпрос на вкус. Но ми е правело впечатление, че когато се говори за метълски дрехи, все се споменават изцяло черни и раздърпани "парцали" (както беше споменал някой в коментарите) или "дрипи", вериги и шипове, грубиянски кубинки и клошарски вид. Не, че няма метъли, които да ходят по този начин, но някои се обличат доста прилично. Повечето метъли, които познавам, ходят с нормални обувки, нормални дънки, даже повече светли такива, мешка, тениски и суичери, отговарящи на техните размери и повечето са с добро поведение. Естествено, и метъли- диваци познавам, виждала съм такива с ужасна визия... Ти, като момиче, може да се обличаш като метълка, но по- женствено, за съжаление не е лесно да се намерят тениски с дамски модел, но може да си поръчаш такива, може да слагаш лек грим, да си правиш прически, дори и токове да обуеш, няма да е нещо ненормално. Много от метъл вокалистките или музикантките се обличат женствено като Симон Саймънс (Епика), Алиса Уайт- Глъз (Арч Енеми), Анджела Госоу (бившата вокалистка и настоящ мениджър на Арч Енеми) Таря Турунен (бившата вокалистка на Найтуиш, не знам дали сега е в метъл средите), Кристина Скабия (Лакуна Койл) и др. Давам ги само за пример, но ако тръгнеш да се обличаш точно като тях, ще се възприеме като филмиране.

Слушам метъл активно от пети клас, сега съм дванадесети, и за тези години преминах през агресивното поведение, широките и изцяло черни дрехи, вериги и шипове до моментът, в който преди две години не осъзнах, че агресивното поведение е ненужно, освен ако по някакъв начин не те нападнат - вербално и/ или физически - и пак невинаги и че дори да ходя с такива дрехи, е желателно да приличам и да се държа като момиче. Повечето от най- близките ми приятели никога не са били метъли и не е нужно да са такива. Не е хубаво да се ограничаваш само до компания от метъли. Почти всеки може да ти от полза с нещо и да научиш нещо ново от него.

Като финално заключение ще обобщя това, което казах в началото - изцяло от теб зависи дали ще бъдеш приличен метъл фен или метъл неандерталец. Музиката, каквато и да е било тя, не би трябвало да пречи на поведението ти личностното ти развитие. Само трябва да го докажеш на баща си и всичко ще е 6. Пази се от лоши хора, било то метъли или чалгари и подбирай хората от обкръжението си! :)

16.   http://drugitenovini.com/intelektat-zavisi-ot-muzikalnite-predpochitaniya/ - дай му да прочете това и ще се успокои! Според изследването най-интелигентни са точно хората, слушащи тежка музика! И това изследване не е единствено. Всеизвестно е, че хората предпочитащи тежка музика и класика имат много по-развита мозъчна дейност от останалите. Много психолози са правили подобни изследвания. Така че, баща ти ще се успокои, че няма да агресираш и да пропаднеш, заради музикалните си предпочитания.

17.   Здравей :)
От малка харесвам метъл музиката. Най-много ме влече рок музиката, но доста често си пускам и чист метъл да си слушам. Споменавам го за да не си мислиш, че някой чалгар коментира. Винаги съм се обличала с дрехи, които ми харесват. Няма лошо да си слушаш музиката, но не се прави на клоун :) Няма на кого и какво да показваш. Не дрехите определят същността ти и човешките ти качества.
Ж25

18.   Номер 16 много си прав/a и аз съм чела, а и самата аз знам, че хората, които слушат твърдата музика са интелигентни хора.
От авторката.