Споделена история от Тинейджърски

Лошо ли е да си свръх амбициозен?
Здравейте! Ученичка съм, 11 клас. Семейството ми е с доста ограничени финансови възможности, не искам да казвам бедно, защото сега всички ще почнат "Уу хем си бедна пък имаш и компютър с интернет". Нямат пари да ме издържат да уча по-нагоре. Тръгнах на работа още на 15, от тогава всяко лято работя, взимам стипендия за успех и със събраните пари изкарах курс за професионален гримьор, защото ми е страст и го умея, пък и чувам че в чужбина се търсели такива услуги. Аз от много години се занимавам с рисуване и съм доста добра, дори рисувам портрети по поръчка, от където също си печеля някакви средства. В момента се готвя да изкарам втори курс за кино и театрален грим, което ще стане скоро, надявам се. По някое време пък реших да ставам графичен и уеб дизайнер-проучих си нещата, но в университетите специалността е само за редовни, което мен не ме устройва, защото трябва да работя и видях, че може и с курсове. И сега пък събирам пари след 12 клас да се запиша и на такъв курс. После си казах, че не може и най-големият простак да има висше, пък аз да нямам, при положение, че в Бг се взима толкова лесно. Мислих доста, мислих за право, икономика, счетоводство, но накрая осъзнах, че съм скарана с математиката и ще е по-добре да се ориентирам към нещо в моята тематика, свързано с хуманитарните науки и си избрах журналистика. Знам, че у нас това не е добър вариант, но това ми харесва най-много. Днес обаче влязох в youtube и случайно ми излезе видео за пътя към успеха, и първата тема, която засегнаха е точно да знаеш какво искаш и да се концентрираш само над него, защото ако едновременно се занимаваш със 100 неща, нито едно няма да стане както трябва. И осъзнах, че трябва да реша-с какво искам да се занимавам най-много? Отделно от това и не възнамерявам да стоя цял живот в България, все още нямам точен план, но си мисля, че няма да се задържа тук прекалено дълго. И сега не знам към кое да се ориентирам. Кое ще допринесе най-много за моето бъдеще и ще мога да работя и да се развивам извън пределите на България? Help me!

Коментари

1.   Браво на това дете! Сигурна съм, че ще успее, с каквото и да се захване!

2.   Не, в твоя случай дори е добре! Ти си един страхотен млад човек, който знае, че иска да постигне нещо и се стреми право към това. Правото се влиза с история и български, икономиката, да, има математика, журналистиката защо да няма бъдеще тук? Има, както и предните две! Поздравявам те, че не мрънкаш само и не разчиташ на вашите, при положение че знаеш каква е ситуацията. Имам много приятели, които са доста зле финансово, някои от тях само с един родител, вече са на 16-17-18. Един от тях работи един път за два дни на автомивка, не го викнаха повече и тотално се отказа и само се оплаква, че нямало какво да работи, а познавам толкова много хора, които работят от 15-16 годишни даже и след даскало. Даже доколкото го познавам имам съмнения, че си е вършил поради нежелание работата с небрежност и затова е станало така. Само се оплаква от живота, не търси начини да си го оправи. На почти 18 е. Едно друго момиче е с един родител, на 16 е, от професионална гимназия е, готвач е професията, вече имат стажове, не знам дали са платени, но има право и да работи като цяло. Издържат се от на майка й заплатата, която е минималната, от другаде помощи не знам.. най-много от бабата и дядото, които са пенсионери. Общо взето трагично. Тя го вижда това. Едва свързват двата края, но тя няма никакво желание да потърси работа някъде, дори и временна. Ходи на някакъв спорт, от който хем се оплаква, че се държат с нея ужасно постоянно, хем все някога ще трябва да го спре.. най-късно като отиде в университет след две години, а и сега й е само разходи.. Обаче не, не й се работило, забавлявало й се още. Да, нормално е, но като виждаш в какво положение си, трябва да направиш нещо.. Затова си поставяй цели и смело напред!

3.   Не е журналистиката със сигурност. Исках да го уча, успях да се срещна с директор на средно голямо радио, който ми посочи News Room-a погледна ме и каза:
-Виждаш ли всички тези хора? Няма нито един, който да е дипломиран журналист. Имам прависти, икономисти, филолози и нито един завършил журналистика. Не си губи времето мойто момиче.

Но да, на добър съвет си попаднала - избираш област и се развиваш в нея. Което естествено не значи да нямаш никакви други интереси или богата култура.

4.   Браво, че се издържаш сама и си амбициозна. Научи чужд език и потърси в Интернет сайт за работа в страната с езика, който знаеш. Там ще се ориентираш кои професии се търсят най-много. Журналистика няма да може да работиш в чужбина. Учи нещо, което ще ти даде професия, пък и занаят.

5.   Първо - браво че искаш да учиш, и си готовя да се бориш за бъдещето си.
Второ - направи всичко възможно да учиш графичен дизайн.
И накрая трето - моят съвет е да отидеш на бригада в чужбина, или на постоянна работа за няколко години, да събереш парички и да се запишеш в университет.

6.   Може ли линк към видеото

7.   В 11 клас е лошо да си супермабиционез, защото със сигурност повечето ти съученици не са.

8.   Номер 7 със сигурност не е, с този правопис...

9.   Авторката съм, благодаря на всички за коментарите, стана ми много приятно, че сте отделили от личното си време, за да споделите мнението си. Доста се колебая, може би ще се откажа от журналистиката или по-късно ще я уча като втора специалност, ако може така, не знам. Правото ми харесва, но ме спира това, че с него мога да работя само в Бг, защото законодателната система навсякъде е различна. Може би ще запиша икономика, но не знам дали няма да изоставам, защото математиката наистина не ми е най-силният предмет. Иначе знам английски на ниво Б1, до 12 клас ще стигна до Б2 предполагам. До номер 6-за съжаление не си спомням точното име на клипа и не го намирам, но каналът знам, че се казваше Together Bulgaria, потърси го :)

10.   Здравей, пише ти момче на 19 години, което се е занимавало с графичен и по-скоро уеб дизайн.. За твое сведение има академия в София, която включва графичен дизайн като развитие и може да си на задочно, лекциите са онлайн и само на тестовете трябва да си там. Ако минеш всичките нива с отличие получаваш сертификат, в който 80% от фирмите ще те искат :) Ако наистина те влече графичния дизайн, не се отказвай! Радвам се, че има такива амбициозни и трудолюбиви момичета като теб, аз също като теб съм тръгнал от нулата, но сега съм в средата на стълбата, само защото бях като теб.. бъди себе си преди всичко и се наслаждавай на живота!