Споделена история от Тинейджърски

От нищото ми се появи якне
Здравейте, до сега никога не съм имала проблеми с кожата, най-много по една пъпка през месец или тук-там някоя черна точка. На 15 съм и е разбираемо да имам проблемна кожа, но толкова рязко да се промени, пък и всяка вечер, вече 3 години подред, използвам само едни определени продукти против акне - специалени сапун, пяна, лосион, мицеларна вода като ги редувам по един всяка вечер и като свършат пак си вземам същите. Уж добре, ама напоследък като се погледна на добра светлина и почти целите ми нос, бузи и брадичка са покрити с черни точки, които доста си личат. Почнаха и разни пъпки да ми избиват почти всеки ден, някои с връх, някои без. Появяват ми се и подкожни, които тъкмо да минат и се появяват други. Също някакви бели пъпки, които не могат да се стиснат а изпъкват доста, щом се опитам да стисна една, на следващия ден вече има 2 нови. Направо не знам какво да правя, вечно са ми зачервени тези зони, дори продуктите вече не помагат. Нормално ли е така изведнъж да ми стане проблема кожата? И трябва ли да отида на козметик? Давайте всякакви съвети, домашни рецепти, продукти и всичко, което се сещате, че помага или ви е помогнало. Наистина ще съм ви благодарна!

Коментари

1.   Кожата се променя. Нещо, което ти е действало преди, може вече да не ти действа. Да не говорим, че на тази възраст има хормонални промени и те много въздействат.
Щом се тревожиш, най-добре иди на дерматолог, не на козметик.

2.   Дерматолог. Домашните рецепти са си риск. Не си "стискайте" пъпките, защото може да се инфектира раната и да ти остави грозен белег. Пъпките си спадат сами.

3.   Не на козметик! Не знам дали има проблем и колко е сериозен, но при притеснения с кожата се ходи на дерматолог. Има голям шанс козметика само да влоши нещата.
Квалифициран лекар ще потърси причината за промяната, не просто ще лекува повърхносттното и проявление.

4.   На 15 си, тепърва кожата ти ще става проблемна. Нормално е.

Не на козметик, на дерматолог трябва да отидеш. Козметикът ще ти даде разни изкуствени продукти, които ще замажат положението за месец, два и след това ще спрат да действат.
Дерматологът ще прецени колко тежко е състоянието ти и ще ти изпише лекарства, с които да третираш проблемните зони.
Има разлика.

Не пипай пъпките. Не ги стискай. Не се чеши, чопли и така нататък. Колкото повече ги пипаш, толкова по-зле ще става.
В един момент ще започнат да ти остават белези или петна там където са били пъпките, ако си ги чоплила и стискала. Така че само третиране с лекарства и никакво пипане.

Внимавай и какво ядеш. Намали мазните храни ако прекаляваш с тях. Сладкото също влияе доста... намали и него ако трябва.

Имаш ли гинекологични проблеми? Защото и това е от значение. Ако има нещо, за което се съмняваш, иди на лекар и провери.

А лично мога да ти кажа всичко, което ми е било изписвано на мен, но едва ли ще има някакво значение. Всеки тип кожа е различна. Трябва да те прегледат и да преценят от какво имаш нужда. И по-добре не започвай самолечение, вероятността да си пръснеш парите напразно не е никак малка.

5.   Абе я бягай от тука с тия измислени проблеми. Аз съм с една година по-малък от тебе, ама черните точки и пъпките ми никнат от 8 годишен. Вярно, подиграваха ми са от време на време, но смених хората и нещата са оправиха. Хич не страдам, тва не е никъв проблем, а ти са панираш. Писна ми от тия измислени истории, не знам как редакторите ги одобряват.

6.   Ами, нормално е в пубертета си все пак. Моя съвет обаче е да отидеш на лекар/дерматолог, защото има мноооого причини поради които може да ти се появи акне и те са вътрешни, следователно терапията трябва да се бори с причинителя на проблема, а не със самия проблем. Ако е нещо вътрешно няма как да очакваш лосионите и кремчетата да ти помогнат. Но за да се установи от какво е трябва да се направят нужните изследвания. Все пак се съмнявам да е нещо по-различно от пубертетско акне, но трябва да се разбере.

7.   Споко! Към 25-тата ти година ще отшуми от самосебе си...

8.   Нормално е. Сега му е времето.

9.   Апффф ти да видиш мен с какви големи подкожни пъпки съм направо ме е срам да излимам.А какви ли неща не ползвам...

10.   Както са казали - храни се правилно, избягвай вредните храни: джънк фуудс, пържено, газирано (те и целулит правят).
И другото:
Хигиена му е майката!
Продължавай ежедневно да си почистваш лицето. Да го миеш със сапун! Сутрин и вечер!
Също така стаята, в която спиш и седиш, като си си у вас, трябва винаги да е ИДЕАЛНО ЧИСТА - ДА НЯМА ПРАХ, ПРАХОЛЯК, ПРАШИНКИ и да е добре проветрена! Всичко да е редовно почистено - изтупано, избърсано, изпрано!
Успех и спокойно.

11.   Най-добрите съвети са на 4 и 10 с някой добавки.
Всичко е от храната. яж храни с нормална масленост.
спри прясното, киселото мляко, сирената. Консумирай
извара, сметана, чисто масло. Никакви промишлено произведени колбаси, печива, безалкохолни, сокове.
Спри с тези козметични глупости.
Пъпките са начин организма ни да се очисте от токсини.
Очистването става от вътре навън, от жизнено важните, към по второстепенните органи, като кожата.
Ако пъпките се третират то токсините се връщат към жизнено важните органи иги инфектират.

12.   Всъщност не всичко е от храната. Това си е наследствено. Естествено, че ако ядеш само мазни храни ще ти излизат пъпки, но не е само това причината. Не ги стискай защото може да се инфектира и да остави белег който не може да се махне. Не ходи на козметик защото ще стане още по-зле.