Споделена история от Тинейджърски

Проблеми в училище
Аз съм момче на 13 години в 7 клас. Не съм от най-добрите ученици, просто училището не ме влече. Знам, че звучи тъпо и, че може би според вас на тези години нямам друга работа освен да уча. Аз обаче не смятам образованието за фундаментално важно нещо в моят живот. Имам предвид, че не искам да бъда от онези хора които учат, влизат в добра гимназия, после влизат в университет и карат едно висше, второ, след това работят работа която не харесват, но понеже навремето им е харесвало това нещо и за това са решили да го изучават. Аз искам да правя нещо което наистина ми харесва и да го обичам. Имам някои неща на ума но сигурно след някоя друга година ще имам други идеи. Но нещото в което съм сигурен е, че образованието няма да ми помогне да си постигна мечтите ди. По принцип уча колкото да не изкарвам двойки. Почти не си пиша домашните, не уча вкъщи, но някак си успявам да изкарвам четворки и петици. Обаче по математика е много зле. Всъщност математиката е един от по-силните ми предмети. Проблемът, е че учителката не ме харесва. Като цяло тя не харесва момчетата в класът ми. Винаги ми пише с една единица по-слаба оценка от колкото заслужавам. Тя пише оценки за участие в клас(излизане на дъската). Ако за един час изляза 3-4 пъти и реша вярно ще пише шестица. Но никога не ме вдига. Почти през цялото време вдигам ръка, а тя ме игнорира и вдига едно момиче което ще му казвам „Вероника“. Вероника е от тези които се представят за добри и кротки, но всъщност вътрешно са отвратителни хора. В часовете не вдига шум и отговаря на всеки въпрос, защото зубри постоянно в истинският смисъл на думата. Но иначе извън часовете е съвсем различна. Примерно един път исках да мина, но тя реши да се набута пред мен. Аз я пуснах защото в крайна сметка е момиче, но тя каза, че съм бил много груб щом съм искал да влезна преди нея. Аз и казах, че няма правила за тези неща и, че просто аз бях пред нея. Също така ако беше някой друг изобщо нямаше да я пусне. Общо взето тя почна да ме обижда, че съм бил тъп. Аз и отговорих, че това че „знае много“ не я прави умна и, че всъщност тя е тъпата в случаят. Понеже това се случи пред кабината по математика госпожата веднага дойде и почна да я защитава. Каза ми, че тя имала по-добри оценки и, че аз трябвало да съм кавалер и такива глупости. Аз им казах, че няма да си губя времето в спорове и си тръгнах. Също и учителката по география не ме харесва особено. Тя е доста по-млада и не опитна от другите учители. До колкото знам е на 24. Та тя много обича да ни напомня, че не ни е класна и, че не и дреме за нас, че била там само да ни предаде урока и, че имала специално отношение само към нейният клас. До някъде е права обаче причината да го казва е защото ние(аз и моите приятели) дружим с един от нейния клас (тя е класна на другата паралелка) и си мисли, че му влияем зле. А той и каза, че тя не му майка и, че ние не му влияем зле, но госпожата си знае нейното. Постоянно изпитва мен и приятелите ми, а аз както споменах не уча много и тя го знае и за това постоянно ме изпитва. Може би не ви изглеждат като големи проблеми, но седми клас ми е важна година и искам да изкарам оценка по възможностите ми(4 или 5), страхувам се, че те нарочно няма да ми напишат. Пробвал съм да говоря и с двете учителки, но според мен само ги раздразних повече. Кажете ми какво да правя? Моля модераторите да публикуват историята защото ми трябва помощ. Благодаря на всеки който си е отделил от времето и е прочел историята.

Коментари

2.   Сега седни и почни да ревеш, защото никой не те е погалил по главата.
При такива обстоятелства, човек стисва зъби, сяда и учи здраво, и си изпълнява задълженията.
Като пораснеш, ще разбереш и защо, и това че е по-добре да си потърпевш, а не печеливш.
Това ще ти помогне по-натам в живота.

3.   Спомням си преди време, когато бях в 6-ти, 7-ми клас, колко отвратително беше всичко. Винаги имаше кифли, надути момичета, зубрачи, имах усещането, че съм единствената поне малко нормална. Учителите също бяха отвратителни. Някой не преподаваха въобще, други си имаха любимци, но това, което ще те посъветвам е да наблегнеш малко повече на математиката и българския тази година, за да влезеш в което училище искаш. Отиди някъде, където знаеш, че ще ти хареса, прави това което ти харесва. Когато някой е свестен и добър и знае, какво иска, много често има проблеми в даскало... Та, сподели на някой, в смисъл да не е анонимно, сподели на приятел, близък... Някой, който ще те разбере. И да не спирай да правиш това, което обичаш и да се развиваш в областите, които те влекат, защото ако работиш нещо, което не ти доставя удоволствие, всичко се обезсмисля. Прави това, което искаш и обичаш и дано се справиш с учителите, който правят проблеми. Късмет! :)

4.   Уважаеми авторе,

Интересен казус... Какво означава "училището не ме влече"... Гарантирам ти, че към каквато и професия да си се насочил, знания по едно или друго ще са ти нужни. (освен ако разбира се мечтаната ти кариера не е "общ работник", "хигиенист" или нещо друго от сорта)
В някои отношения напълно те разбирам... и аз съм имал преподаватели, които са ме смятали за тъп, некадърен и прочее, и аз съм имал проблеми с математиката и аз мразех (и все още мразя) да пиша домашни. В допълнение, от това което си разказал, оставам с впечатление, че самото ти училище е калпаво.

Училището обаче е едно нещо, а знанието - съвсем друго. Знанието не се заключава до домашни, оценки или похвали и уважение от учителите. Знанието е полезен актив, който никой не може да ти вземе и който винаги ще ти е под ръка за употреба когато това е необходимо. Другите неща като оценки, ужавние и прочее започват да си идват сами. В живота ти ще има не един и два момента коаго някое привидно безполезно парченце знание ще те измъква от кофти ситуации.

Разбирам проблема ти с мотивацията, разбирам че се чудиш "Абе това за какво точно ще ми потрябва? " и тн. Истината е обаче, че ще ти потрябва. Определено не всичко и твърде вероятно не веднага, но в един момент ще ти потрябва. От това да направиш добро впечатление пред шеф или търговски партньор, през това някое старо умение да те нахрани в кризисен момент, та до ситуацията в която няколко полезни запомнени факта ще ти помогнат да спасиш живот на близък, колега или твоя собствен.

Не бъркай ученето със зубренето. Зубренето се свежда до запомняне и възпроизвеждане на факти, без осмисляне. Знанието предполага осъзнаване и вътрешна интерпретация на изложените факти така, че да можеш да ги навържеш и приложиш, когато необходимостта го изиска от теб. В живота има моменти, когато досещането на време за едно или друго съдържа в себе си цялата разлика между живота и смъртта.

С риск да се повторя, ще кажа пак - не е важно училището, важно е знанието. Дори учителите да са гадни, опитай се да вземеш максимума от това, което ти се дава безплатно, а това, че една учителка или някоя зубрачка са се държали гадно - не си го слагай на сърцето - тегли им една и върви напред.

Да учиш не боли, да знаеш - не е страшно. Полезно е и то много. Стига да го правиш заради знанието. Тогава оценките почват да си идват сами без дори да се усетиш как.

Не позволявай на калпавото училище да ти попречи да учиш и да знаеш. Какъвто и път да избереш ще ти е полезно.

Позамисли се малко и успех!

5.   Миналата година и аз бях почти в твоето положение. Не учех много, не си давах никакъв зор за националното външно оценяване, но накрая.... Спуках се да чета и като по чудо имах 4 и 5. Не си мисли, че НВО е нещо много страшно. Просто е един тест, който определя живота ти :).
А сега по темата. Бъди добър с учителите, гледай да правиш добро впечатление. Не се набивай в очите им като "лошото момче", защото ще ти изиграе доста лоша шега.

Момиче. 14г.

6.   Миналата година и аз бях почти в твоето положение. Не учех много, не си давах никакъв зор за националното външно оценяване, но накрая.... Спуках се да чета и като по чудо имах 4 и 5. Не си мисли, че НВО е нещо много страшно. Просто е един тест, който определя живота ти :).
А сега по темата. Бъди добър с учителите, гледай да правиш добро впечатление. Не се набивай в очите им като "лошото момче", защото ще ти изиграе доста лоша шега.

Момиче. 14г.