Споделена история от Тинейджърски

Как да се храня -студентка
Здравейте, аз съм първа година студентка по медицина и се оказа, че следването е трудно не са само, заради ученето, но и заради напрегнатото ежедневние. Бихте ли ми дали някакви съвети, как да се храня здравословно когато денят ми е запълнен с лекции и упражнение и нямам никакво свободно време. Допреди няколко месеца не бях сладко повече от три пъти в седмицата, а сега изяждам по цял шоколад всеки ден. Признавам, че съм свикнала на домашна качествена храна или хранене в заведения. Имате ли някакви изградени навици и какви са те? Благодаря предварително!

Коментари

2.   Ем много е лесно - сутринта си правиш яйца или нещо друго, което се прави бързо, на обяд ходиш на някой стол, а вечерта като се прибираш, минаваш през някой голям хранителен магазин, купуваш си неща и си готвиш. Толкова ли е трудно?

3.   Вашите могат да ти пращат готвена храна в буркани по еконт в студените месеци, яж яйца - варени, пържени бъркани, мюсли с мляко, можеш да си вариш ориз/картофи - не отнема много време. Научи се да готвиш леща или някаква яхния - готвиш веднъж в голяма тенджера и ядеш 5-6 пъти. Спирай сладкото и всички боклуци, които съдържат трансмазнини. Ако ще ядеш шоколад, яж натурален 75% и нагоре. Ако до университета хапваш отнякъде купена сготвена храна, попитай дали дават в кутия и си взимай вечеря за вкъщи. В топлите витрини на много хипермаркети се продава готвено, но е много некачествено, понеже ползват бракувани продукти.

4.   Моя съвет е да не гладуваш и да не се тъпчеш с боклуци от магазините и веригите за бързо хранене! Можеш да си приготвяш салати в една от онези кутии за храна и да си хапваш в свободното време, но дори да вземеш само няколко плода- пак е по-добре от шоколад или дюнер. Може да си взимаш и пакетче ядки или да си приготвяш сандвич по твой вкус.
Аз, винаги си нося една термочаша пълна с чай, натурален сок или някакво смути. Вкусно е. Добър заместител на гадните газирани и енергийни напитки.
Отнема повече време да се храниш здравословно и малко повече пари от тези за един шоколад, но е несравнимо по-добре за теб и органзма ти.

5.   Докато бях студент и аз търсех бързи, евтини и сравнително здравословни храни (е поне по-здравословни от дюнерите на манджа стрийт). Обаче без печка или поне котлон няма как. Има много лесни и бързи неща, които можеш да направиш: яйца, омлети, макарони със сирене, сандвичи със салам и кашкавал, препечени филийки и тн. За 10-15 минути стават тея неща. Лещата става за 1 час. Ако нямаш печка или котлон поне може да си правиш салати. Често си вземах консерва с риба тон в собствен сос и си правех салата... Вземахме удължители от съседите и изкарвахме котлона на терасата и пържехме цаца. Правихме пици и разни по-експериментални неща като соленки от картофено брашно (вариш картофите, правиш ги на пюре смесено със сирене и после отделни парченца ги запържваш и става доста вкусно). Та, един котлон от магазините за домашни потреби е 15-20лв.

6.   Запиши се в стола към съответната болница.
От лични наблюдения мога да ти кажа, че кухнята която е към болница "Царица Йоанна" - бившата ИСУЛ храната е направо фантастична. Пълно е със столуващи, храната е разнообразна, персонала е с предимство. Ти като студентка, също имаш право да се храниш там.
Успех.