Споделена история от Тинейджърски

Човек на изкуството,но без въображение??
Толкова много ми се иска да напиша книгаааа, но може би нямам талант. Това е тъпото при мен, че съм добра по литература, добра съм в писането и в рисуването, но нямам въображение. Дори не сънувам, просто лягам и се събуждам. А нали въображението е в основата на всички велики творби? Що се отнася до рисуването, ако не гледам от някъде не мога да нарисувам нищо. За момента съм задобряла в правенето на реалистични портрети с цветни моливи, нещо като портретите на Heather Rooney. Но в тези рисунки няма нищо, което да си е мое, нищо абстрактно или пък интересно... същото е и с писането. Имам речник(уж), имам обработен изказ(уж), поне всички учители, пък и приятели го твърдят, а нямам никакви интересни идеи, за да напиша книга, която някой би искал да прочете. Това значи ли, че нямам заложби? Или може би просто не е дошъл моментът? Някъде бях чела един цитат от Пикасо, ако не се лъжа, може и да греша... та той беше казал, че великите творци умеят много добре да крадат. Тоест, когато видят нещо, което сметнат за интересно и куриозно, те взимат идеята и по такъв начин я пречупват през своята призма, че да се получи нещо, което дори и този, от когото е откраднато, като го види да не може да се сети, че са го ограбили. Но аз сигурно не умея дори да крада добре и предполагам бързо ще ме "хванат" на местопрестъплението :)) Като цяло има ли смисъл да продължавам да опитвам, или просто да се примиря с това, че не го мога и да оставя някой с по-иновативни и оригинални идеи да пише книги, които да възбуждат интереса у читателя и да го задържат с течение на книгата...

Коментари

1.   Ако правиш такива добри портрети по снимка, значи си добра и има начини за реализация, можеш да правиш портрети по поръчка хората ти пращат снимка и ти ги рисуваш. Истински ценените художници са наистина тези които показват своя вътрешен свят и не рисуват дословно реалността, но въпреки това обикновените хора се радват на талант като твоя, защото те не могат да рисуват по снимка. Другия вариант е да си вземеш един добър фотоапарат и да правиш снимки, после да рисуваш от тях, така не прерисуваш от чужда творба, целия процес си е твой. Относно писането, отново можеш да се насочиш към преразказването на действителни събития нещо като документалист.

2.   А защо точно си решила, че трябва да се занимаваш с изкуство? Ако толкова държиш, можеда напишеш документална книга или биография. Там ще се придържаш към реални факти и няма да се наложи да измисляш. Същото е и с рисуването-правиш пейзажи или портрети.

3.   Ако ти кажа, че и аз съм напълно същият :) Човек на изкуствата съм, обаче винаги трябва да вземам от някъде идеи, дори ако щете го наричайте плагиатство... много ме гризе тази съвест, всъщност с подобна помощ успявам да измисля нещо що-годе оригинално, обаче без помощ въображението ми е на никъде. Не знам какво се прави в подобни ситуации

4.   Въображението може да се развие. Ние всички сме деца на безкрайния Хаос, който е безкрайната творческа енергия на Вселената. Като част от безкрая, имаме безкрайна креативност. Единствената причина да нямаш въображение е, ако като малка са ти ограничавали въображението или в минал живот дълго време си се занимавала с механична, ограничена дейност. Но дори и така да е, въображението се развива - просто трябва да свикнеш да си в потока. Трябва да свикнеш да влагаш енергия във въображението. Може да започнеш така - сядаш удобно, отпускаш се, вдишваш няколко пъти дълбоко и започваш да си представяш нещо просто в ума - примерно ябълка. Ама си се концентрирай върху ябълката. После слагаш ябълката на една маса, ама виж масата дали е с покривка или без. Ако няма покривка - какъв цвят е дървото на масата? Ако има - какви мотиви има върху покривката? Пък после тая маса трябва да се намира някъде нали... може да е в банята (представи си я там! ), може да е на открито (може и да е на открито под някое дърво) и тн... Абе схващаш, надявам се - идеята е, че въображението трябва да се подхранва отначало. После може ябълката да стане наполовина футболна топка и малки деца да я ритат... Щом започнеш да влагаш във въображението, мозъкът изпада в алфа честота, което автоматично усилва креативността.

5.   Аз съм на мнение да пробваш. Хората, с по-оригинални книги нека пишат техните идеи и гледни точки, а ти напиши своята. Всеки човек е различен, така че действай смело. Аз нямам тази смелост. Имам много идеи, и писане, но съм решила чак като стана много възрастна тогава да публикувам нещата. Сега се страхувам и не си вярвам достатъчно. Става въпрос за стихотворения и роман.
Но се надявам някога да издам книга в научната област, с която се занимавам. Това може и да се случи. Все пак това ми е професия, а не хоби, върху това градя.
За рисуването трябва много практика. въображението помага, но щом можеш да рисуваш значи имаш заложби и не се тревожи. Там трябва да подобряваш техниката, да вървиш напред.
Аз правя това, но между другото, защото за мен рисуването е само хоби и се съмнявам, че някога ще имам таланта да нарисувам всичко, както си го представям мислено с помощта на въображението, което винаги ми е било плашещо огромно.
Но ти не се притеснявай и действай, ако мислиш, че можеш да понесеш последствията.
Никога не кради нагло чужди произведения. Можеш да взаимстваш нещо, но не всичко. Ако взаимстваш всичко, поне не ги публикувай с цел парична облага, а вмъквай името на оригиналния художник. Приеми това само като полезен съвет.