Споделена история от Тинейджърски

Срам
Здравейте читатели на този сайт! Аз съм момиче на 16 години, което е доста срамежливо и това понякога е ужасно и нетърпимо.... Срам ме е да гледам някой в очите, когато и мен ме гледа, изпитвам срам да попитам някой роднина или по-близък "как си", "какво правиш" и т. н.... Опитвам се, но не мога... Дори и аз не мога да си обясня от какво точно ме е срам, но наистина е ужасно, тези -като мен отлично ще ме разберат. Осъзнавам проблема затова пиша тук и се допитвам до Вас, ако може да ми дадете съвет как да преодолея това.. :)
Моля без обидни коментари, запазете обидите за Вас и подигравките... Това е доста сериозно, защото за напред ще му е още по-голям проблем.
Благодаря предварително на тези, които ще ми отделят от времето си. :)

Коментари

1.   Отиди на място, където никой не те познава и започни да питаш случайни хора за насоки. Питай ги, къде е спирката и подобни неща.
С времето, ще натрупаш малко увереност. И не се притеснявай от хората. Не хапят! Дори някой да се отнесе лош с теб, просто го подминаваш и това е.
Запиши се на на някакъв спорт, курсове или дори местната театрална амтьорска трупа. Места, където ще трябва да комуникираш с останалите.

Моята основна грешка бе, че винаги търсех хора, като тези с които бях свикнал. Разчупи средата. Изрази и думи от рода на "мамка му" и "тъпанар" бяха като да заплашиш някого, че ще го убиеш. Тон не се повишава, никога, а когато се говори, се говори тиха и спокойно. Инситнктивно избягвах всякакви хора, които псуваха или говореха на "висок" глас, та дори да беше нещо еднократно. Хора, които говореха забързано, понякого ми изглеждаха направо агресивни, а самохвалковци не понасях. Отне ми много време, да разбера, че връстниците ми, не са нито от моето семейство, нито са на по 40 години, но най-трудно ми бе да разбера, че това, че някой не се държи според нормите на поведение, които се считат за приемливи в моята среда, не означава, че този човек е лош или опасен, или по-малко достен за внимание.
Е разбира се, винаги има и хора, които просто е добре да избягваш.

2.   Ами и аз бях така. Просто пробвай... най-вероятно те е срам, защото се притесняваш как ще реагират околните, след като това не е обичайно за теб и те не очакват да им кажеш "как си" и т. н. Опитай и сама ще се убедиш, че не е страшно ;)
М. 14

4.   И аз съм така, но съм преживял 15 години психически и физически тормоз от нашите, затова мисля че може да се замислиш какъв е проблема и ако има нещо или някой който да те подтиска, изнервя(абе схвана) може да е причина за асоциалността и притеснението. Това е от нерви.

5.   Имаш комплекси. Лек - смени средата, непознатите лекуват.

6.   Здравей доста си права проблем ще ти е.И аз съм същата вече съм на 18 и все още съм така и е доста трудно да се промениш повярвай.Дано да преодолееш този срам Успех! :)

7.   Аз съм също като теб. Дори от роднини се притеснявам когато не съм ги виждал повечко време. Така че те разбирам. Неприятно е наистина. И мен когато ме гледат в очите се притеснявам да говоря. Най-вече с възрастни.

8.   Аз съм на 15. Точно преди 1-2 години бях много срамежлива, може би колкото теб. Ядосвах се дълго време, съжалвах себе си, че си го причинявам, защото ти добре знаеш, че винаги уверените ще са пред теб във всичко. Опитвах се да се променя, търсех начини, исках съвети и накрая просто спрях. Да, точно така. Просто трябва да спреш да се опитваш, да спреш да си задаваш въпросите защо и как. Плавно и лека полека се промених, когато спрях да мисля за хорското мнение. Излязох от тази черупка и успях да стана уверена в себе си. Спрях да се тревожа когато разговарям с когото и да е и започнах да изразявам своето мнение, и най - важното да го отстоявам. Всичко е въпрос на психика. Повярвай в себе си :)) Дори и да не успееш сега, бъди сигурна, че живота ще те промени и ще те направи по - твърда. Надявам се това да ти помогне.

9.   Разбирам те и аз съм по същия начин. Не трябва да ти пука какво ще си помислят другите като кажеш нещо. Опитвай се всеки ден да общуваш с повече хора и това ще ти помогне да се отпуснеш. Повярвай в себе си. Този срам възможно ли е да е от липса на самочувствие?

10.   Здрасти!
Това е нормално, аз бях по същия начин преди 1 година. Преудолях го по малко нестандартен начин- започнах да си представям хората голи. :) момиче 14

11.   Може да ти се стори странно мила, но ето един съвет. Вземи си бинокъл и гледай с него от време навреме. Гледай животни, цветя, сгради, може и хора - отдалеч. Имам приятел и неговият син беше така. Не смееше да погледне човек в очите. Без причина. И той е бил посъветван да му вземе бинокъл - защото така гледаш директно в обекта и отпада това притеснение постепенно. Но си вземи хубав а не китайски боклук от който си разваляш зрението. Ако искаш пиши и ще ти дам съвет какъв. Около 200 лв е.
И предполагам един добър приятел би ти помогнал с комуникацията. Успех.

12.   Това е едно често срещано състояние известно като социална фобия- лекува се с антидепресанти.

13.   Имам чувството, че аз съм писала това, апсолютно по същия начин съм, само дето съм на 14 години..

16.   Благодаря на всички, доста ми помогнахте! :)