Споделена история от Тинейджърски

Депресия.
Здравейте! Аз съм момиче от провинцията, на 16 години. Искам да живея в „големия град”. Още след седми клас исках да се преместя, така като имах отличен успех. Ходих на олимпиади по физика, математика, български и литература, участвах във фестивали, понеже пеех във вокалната група в училище. За жалост родителите ми нямаха възможност да ме издържат ако се преместя в града, затова си останах в старото училище и записах специалност, която не искам да уча. Бях много тъжна и това ме изтощи психически. Сега съм в девети клас. Вече не съм отличничка(5. 42 е успехът от първия срок), но въпреки това съм асистентка на знаменосецът на националното знаме, а и участвам в училищните дейности. Имам само няколко приятели. Не се разбирам с връстниците от селото ми, защото те само клюкарстват.
Амбициозна съм. След 12-ти клас искам да следвам политология в Софийския университет, но едва ли ще стане. Ако искам да уча трябва да работя, а точно за тази специалност няма задочно обучение. Това ме отчайва и всеки ден мисля за това как след 12-ти клас ще почна работа и едва ще свързвам двата края, защото ще бъда на квартира все пак.
Понякога се карам с родителите си, което е нормално. Все пак възрастта ни е много различна и милим по различен начин, а това води до много разногласия. Например аз искам да работя лятото, а за това те трябва да подпишат декларация. Но не ми разрешават.
Момичетата от село постоянно ме избягват и говорят за мен. Това много ме натъжава. Тук не е мястото ми. Искам просто да завърша и да се махна, но имам още доста години, които не искам в тъга и еднообразна рутина(от училище в нас и от нас в училище).
Дори да не правя нищо се чувствам изморена и това е ужасно. Лягам си и миля за жалкото бъдеще, след това се разстройвам и плача... По цял ден съм тъжна и само си губя времето в това село, не е мястото за мен определено.
Бих ви била благодарна ако изкажете мнението си или ми дадете съвет. Хубав/а ден/вечер!

Коментари

1.   Някои родители наистина са крайно задръстени и твоите са точно такива.

Единствения вариант според мен е след 12 клас да си намериш работа в София и да работиш 2-3 години без да учиш, за да спестиш пари за следването.
И да не станеш студентка веднага след 12 клас няма да ти е загуба. Важното е да не се отказваш да преследваш целите си.

2.   Какво имаш предвид под "още доста години"? Като си на 16 имаш още малко докато завършиш.

3.   Няма нужда или причина да се чувстваш тъжна за каквото и да е. Моят съвет е учи чужди езици - те много ще ти помогнат в бъдеще и спортувай.

4.   Никой не избира къде или в какво семейство да се роди. Щом искаш да следваш след гимназията, говори отново с родителите си за декларация и започвай да спестяваш за редовно обучение. Опитай се да се подготвиш за зрелостните изпити и не допускай да ти се понижава успеха. Щом имаш цел към която да се стремиш, ще пребориш депресията.. това е единственият начин да пребориш и средата, в която си. Успех!

5.   Здравей. Аз също съм 9 клас, в сравнително голям град, уча в Природо-Математическа гимназия. Има 4-5 човека от класа ми, които са от села и са на квартира тук. Трудно е наистина, а пък и разходите са много. Към някои гимназии, обаче, има общежития, например към моята има. Таксата е около 30 лв. на месец, което е почти нищо. Един от най-добрите ми приятели е в такова общежитие и е много доволен. Защо не се поинтересуваш къде има общежития и не отидеш да учиш в града? Ако имаш към 5, 50-80 успех ще взимаш стипендия в 10 клсс, която ще те улеснява много. А до 12 клас все ще измислиш нещо - и вашите предполагам ще ти помагат. Щом имаш желание да учиш, почти няма как да не успееш. Все пак желанието и волята са най-важни.
Изглеждаш ми интелигентна, а мястото на амбицираните и умни млади хора не е по селата, със сигурност.

6.   1: Мислила съм и за това да работя няколко години, за да събирам пари. Това също е опция и има голям шанс това да се случи, просто всички ще почнат още след 12-ти клас и ще ми е много тъпо... защото въпросът „Защо не си записала направо след 12-ти клас? ” винаги ще ме натъжава. Благодаря за подкрепата!

7.   2: Когато си в среда, която не искаш и ти е писнало, но въпреки това се държиш... и един ден е цяла вечност! ☺

8.   Уча английски от първи клас и се справям много добре. Немски уча от началото на миналото лято(2016г. ), а руски от тази година. Езиците много ми вървят, за което съм мноого благодарна!
Сутрин и вечер бягам. Може би това не е достатъчно, но почнах и диета скоро.. :)
Благодаря!

9.   4: Мога само да е радвам, че имам родители ,които са живи и здрави! Наистина са направили много неща за мен. От една страна ги разбирам, но от друга не. Затова често повдигам темата за работа, но те са категорични.
Благодаря много!

10.   5: Запозната съм с гимназиите с общежития във Варна и те не са много. А тези, които имат също нямат специалността, която искам, затова не става..
Мисля, че много добре ме разбра и даже не знам как да ти отговоря, за което искрено се извинявам!!

11.   От номер1:
Според мен след време много фирми ще те оценят точно за това, че е трябвало да работиш за да си платиш сама образованието, а не са ти го плащали родителите.
Така и ще отговаряш на въпроса „Защо не си записала направо след 12-ти клас? ” - ами защото първо трябваше да изкарам пари за да си позволя да уча сериозно.

12.   1: Сърдечно благодаря за съвета! Надявам се да ме оценят така, както ти мислиш! ☺

13.   Всичко хубаво, само не виждам защо си търсиш оправдания предварително и се депресираш. Най-важното нещо в живота е да си следваш целите след като си разбрал какво искаш. И ВИНАГИ има начин да постигнеш това което искаш, даже и да не го виждаш. Естествено говорим за реални неща. И да искаш да полетиш иначе като супергерой, няма да стане :) Но твоите цели са си напълно реални. Трябва ти само повечко решителност. Специалноста която учиш в училище няма почти никакво значение за бъдещето ти. Дори и тази която ще учиш в университета най-вероятно ще има малко значение. Въпроса е да взимаш каквото можеш от предоставеното ти, да търсиш начини да се развиваш, ако трябва и самостоятелно, да си постигаш цели и да ги следваш без оправдания. Те са лесни за намиране. Повечето умни хора са неразбрани от масовката - за това ти е достатъчно да видиш как са приемани от хората всички иначе гении. Почти винаги са били смятани за смахнати и/или особняци. Докато не си намериш кръг от хора с подобен капацитет и амбиции, ще си останеш неразбрана, но това не е причина да се "сдухваш". Просто работи над нещата които искаш да постигнеш и себе си. В крайна сметка един ден труда се отплаща, дори и да няма бърз резултат.
Иначе Политология с СУ има задочно обучение. Дори и дистанционно обучение си има. Така че нищо не пречи да работиш и да си помагаш за обучението, дори и родителите ти да нямат особено желание да ти помогнат. А и СУ не е единствения унивеситет с тази специалност. Но както казах всичко зависи от това колко искаш да постигнеш набелязаното. Така или иначе в повечето случаи самообучението е главно - учителите са там само за да ти дадат насока. Рядко някой може да ти предостави всичко нужно.
Така че вместо да се депресираш че нещо не можело да стане и от сорта - търси начин да го направиш. Много по продуктивен начин да си прекарваш времето е. И дори да си проверила наглед всички възможни варианти(а ти явно не си), винаги може да се измисли и нов.