Споделена история от Тинейджърски

На кръстопът - да простиш или да отмъстиш
Мили хора,
Толкова силна болка имам, че не знам откъде да започна. Момче на 16 години съм. Реших да пиша тук и да поискам помощ от Вас. Имах един много добър приятел, най-добрият ми приятел. Беше ми като брат. Учихме заедно с него в едно училище до 4 клас, след това аз се преместих в по елитно училище. Той нямаше възможност да се премести и затова продължи да учи там до 7 клас. Той, разбира се ме копираше постоянно и през трите години, когато не бяхме заедно финансовото им положение се оправи и влезна в моето елитно училище. Вече две години учим заедно.
Проблемите ми с него започнаха в 8 клас. От самото начало той ми завиждаше, защото аз бях приет на първо място в паралелката. Неговият успех, разбира се рязко падна и това още повече го раздразни. Много ми завиждаше за всичко. Просто той беше нищо в сравнение с мен. Аз разбирах от мода, обличах маркови, скъпи дрехи. Имах много приятели. Постепенно той започна да злодейства. Започна да говори лоши неща зад гърба ми. Казваше, че съм гей, лъжец, клеветеше ме, подиграваше ме, че съм дебел, а не съм. Така ме скара с всички мои приятели. и всеки път, когато си намирах нови, той също се сприятеляваше с тях и пак ми ги отнемаше. Така той стана по-по. Много ме е наранявал. Сега се сдобрихме чрез родителите. Неговите родители се молеха на моите да му простя и дори го наказваха, че е направил така.
Въпреки това аз още съм му обиден. Не мога да му простя. И още повече... У мен се породи злоба. Аз бях добър и страхотен човек. Не мислех ничие зло. Сега е точно обратното. Знам, че мъдрият човек трябва да прости, но аз искам да видя как той страда. Но доброто в мен не го позволи, въпреки че можех да направя всичко това.
МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ МУ. КАКВО ДА НАПРАВЯ, ЗА ДА СПРА ДА СЕ МЪЧА. СЕГА СМЕ ПРИЯТЕЛИ, НО ТОЙ МИ Е ТОЛКОВА ПРОТИВЕН, ЧЕ ВСЕКИ ДЕН МАЛКО ПО МАЛКО УМИРАМ. КАК ДА МУ ОТМЪСТЯ? ПОМОГНЕТЕ.

Коментари

2.   Самочувствието ти май е в малко повече. И темата ти изобщо не е зададена правилно. Аз бих я кръстила, , Начин да отмъстя'', а не, , на кръстопът... ''. В това, което си написал, се вижда, че ти си решен да отмъстиш на твоя приятел, а според мен това не е нужно. А и двамата сте деца, ще се карате и ще си прощавате. Така е и при възрастните. Никому не е нужно отмъщение, а и просто се опитай да му обясниш, че на теб не ти е приятно да говори неща зад гърба ти, а не да търсиш начин за отмъщение по форумите.

3.   Поговори с него, изяснете се защо се държи по този начин. Може причината да е различна, спрямо това, което си мислиш.
Дай му още един шанс (все пак сте приятели отдавна), но ако нещата не се променят, отдръпни се.
Не се занимавай с отмъщение, защото така или иначе явно той вече е нещастен. Само един не щастлив от живота си човек може да постъпи така.
Ж28

4.   Виж, мъдро се постъпва като мислиш и за себе си, и за другите. В случая си пренебрегнал себе си. На него кажи, че си му простил, но просто нямаш сили да се преструваш, че приятелството ви може да е като преди. Сигурна съм, че и той го усеща така. Казваш, че ще поддържате едни нормални отношения, заради училище и така. Но за друго не си длъжен на никой. С отмъщение ще ти е тежко... Защото в същността си си добър.

5.   Виж, дори и да си гей или дебел, никой няма право да ти се подиграва за това. Недей да отмъщаваш, но и недей да му бъдеш приятел повече. С действията си този човек е доказал, че е не е добър и че не е достоен за твой приятел. Съдбата сама ще го накаже за лошите му постъпки. Всеки сам гради "кармата" си и отговаря за действията си.

6.   Ужас, ами хората много завиждат и да имаш едно хубаво нещо и ще искат да ти го вземат, дали за дрехи или друго, но така е за съжаление. Ако ти се чувстваш добре а те зле, не става не върви. Недей да му отмъщава, опитай се да запазиш част от доброто във себе си и да стоиш по настрани от него, няма цял живот да се сдобрявате заради родителите.

7.   На тая възраст (поне досега) всичко е било "детска работа". Няма смисъл от отмъщение, ако виждаш, че си е взел поука - просщаваш му. Ако не си е взел - не му обръщай много внимание, и така докато завършиш. После няма да имаш тоя проблем с него.

8.   Той не ти е приятел. Не споделяй с него, игнорирай го напълно. Търси си други приятели, истински. Не се занимавай да му птмъщаваш, разкарай го от живота си и го забрави. Прости му в себе си и повчв не му обръщай внимание.

10.   Ако ти е неприятно да си в неговата компания не бъди. Няма смисъл да му отмъщаваш. Ако ти е толкова противен не бъди с него. Стой на страна от него, но недей да отмъщаваш. Бъди си с твоите приятели и не го мисли толкова.

11.   Щом не ти е приятна в компанията му бий шута и това е! А на вашите категорично заяви, че не желаеш да си приятел с него - неслучайно има поговорка „ На сила хубост не става ”.

12.   Според мен проблемът ти е, че си "приятел" с него насила. И оттам трупаш негативни емоции. Ами кажи му просто, че не можеш да му простиш (щом не можеш).
Предполагам той също се е "измъчвал" от завист и не се е сдържал и го е направил.
И както са написали по-горе - той си страда достатъчно, не се безпокой.

13.   Авторът:

Всички сте казали, че сме деца. Да, може да сме деца, но едно дете не мисли злото на друго, както прави той.

До номер 2: Не мога да разбера защо си мислите, че имам високо самочувствие. Всички мои приятели казват точно обратното. А също така аз не търся начини да му отмъстя тежко, а просто искам и той да се почувства като мен.

До номер 3: Опитах се да поговоря с него, а той ми се подигра.

До номер 4, 5, 8: Много Ви благодаря.

До номер 7: До някъде сте прав.

До номер 10: Всичките ми приятели станаха негови.

До всички: Аз писах тук, за да получа подкрепа, а не критика. Съжалявам, че се реших да помоля вас за помощ. И вие направихте така както всички други. Благодаря Ви.

14.   Излей си всичко, каквото си насъбрал!!! Казвам ти го от личен опит, аз на твоите години и по-малка, бях постоянно обект на подигравки, завиждаха ми и т. н.
Тогава малка, разбира се че исках да си отмъстя, но доброто в мен надделяваше и си казваше: "Има БОГ, той ще ги съди", "Всичко се връща".
Какво съм преживяла, само аз си знам, но дойде време и пораснах.
Няма и помен от малкото и невинно момиче.
В момента съм на 21 години, тежа 40 кг, но това не ме спира, да се скарам с хората, когато са ме обидили или не са прави в дадени ситуации.
Не ме е страх, че могат да ме ударят, убият и прочие.
Когато нещо е нередно, не мога да си замълча и да наведа глава, не пропускам конфликти.
Избухвам, дори пред семейството си, това най-много ме боли.
Сега ти е времето, да си излееш душата навън, все още си малък и ще ти мине, не позволявай да ставаш, като мен.

15.   Слабите отмъщават, силните прощават. Не тръгвай по неговия път, за да не стнеш жалък, нещастен злобар като него, на който живота се е изпикал на главата му. Прости му, но го дръж на страна, защото той вече ти е разкрил душата си; малък, завистлив, злобен интригант, пълен с простотия. Такива хора не се променят, защото такъв е характера им и такъв ще си остане. Не трябва да му отмъщаваш, защото той и така страда от злобата и завистта си. Завистта кара душата да страда и развива и други негативни качества. Човек никога не трябва да завижда на постиженията на другите, те трябва само да го направят по-амбициозен.
Мисли си за него като за палячо, който може само да разсмива хората с просотията си. Такива хора трябва да ги държиш на далече, защото те вътрешно, никога не се променят.

16.   Здравей, аз съм момиче на 15. Разбирам как се чувстваш и знам какво е някой, който мислиш за близък да ти забие нож в гърба.... Но според мен той достатъчно е страдал... Не го защитавам нито подкрепям постъпката му, но ти си бил пред него, той е бил в твоя сянка... Нормално е да завижда, явно завистта е по-силна от моралните му ценности, но какво да се прави... Опитай се да го разбереш, прости му, поговори с него приятелски. Все пак ти имаш повече финансови възможности, с по-добър успех си и т. н... Нищо няма да постигнеш, ако му отмъстиш или, ако го накараш да страда. Ако си му истински приятел бъди до него и го подкрепяй, не пълни душата си със злоба и мъст!!!! Той е сгрешил, подвел се е, кой не греши!!! Успех :))))))