Споделена история от Тинейджърски

Артистични професии
Здравейте. Момиче съм на 18, този септември ще съм 12 клас и се колебая какво да кандидатствам догодина. Със сигурност ще е нещо свързано с рисуване и изискващо креативност - изкуството е моето призвание, винаги съм го чувствала.
Професиите, между които се колебая в момента, са продуктов/индустриален дизайн, моден дизайн и автомобилен дизайн.
Други варианти са интериорен, графичен и софтуерен дизайн, но те не ме привличат толкова.
Давайте и други идеи, върху които да помисля. Започнах курс за подготовка на портфолио и трябва да реша в най-скоро време върху какво да наблегна, защото изработването му отнема месеци. Може и да подготвя портфолиа за 2 специалности, но това е максимума.
Забравих да спомена, че най-вероятно ще кандидатсвам в Италия (другите варианти са Холандия, Англия и може би Франция, но Италия ми е първия избор, а и говоря добре езика).
Помагайте. :) Благодаря на всички, които ще се включат в темата.

Коментари

1.   Аз живея в Италия и мога да ти кажа "браво" за избора на страна, в която да се развиваш с такава специалност и квалификация. Италия е страна на изкуствата, на креативните личности(в частност тези на изкуството), на нестандартното и романтичното. За пример може да се даде фактът, че единстеният музей на киното в света се намира в гр. Торино, Италия. Ще ти е необходим CELI - Certificazione Italiano Generale - сертификат, който удостоверява нивото на владеене на италиански език на всеки гражданин на страна извън Италия, който кандидатства за работа(само за определени длъжности), както и на кандидатстващите в италиански университети. Изпитът за този сертификат се провежда два пъти годишно - през юни и ноември, като записването става единствено и само в Италианския културен институт(София, ул. "Александър Жендов" №1), като записването струва 80 евро и става ЛИЧНО. Дойдох в Италия още като дете, майка ми и баща ми се явиха на този изпит, за мен казаха, че няма нужда, тъй като в този момент бях малолетно лице, но въпреки това миналата година се явих на изпита и получих сертификата. Догодина ще мога да кандидатствам и за гражданство(трябват ти 10 години постоянно пребиваване, но в някои случаи този срок може да бъде съкратен), например ако сключиш брак с италиански гражданин, някой от родителите ти или друг твой роднина(баба, дядо) е с италианско гражданство, както и някои други случаи. Ако има нещо друго, което те интересува, можеш да питаш. А да, ако родиш дете в Италия, без значение от твоята националност и тази на бащата, детето става пълноправен италиански гражданин. Ако има нещо, пиши, ще следя. Успех!

2.   Софтуереният дизайн, няма нищо общо с рисуванете, освен ако не считаш блок схемите за рисуване.

3.   Благодаря ти, номер 1. Напълно споделям мнението ти, Италия е прекрасна страна, ходила съм доста пъти, пообиколила съм и все не мога да й се наситя. Аз уча езика от почти 10 години (2ри клас), но може да се каже, че е по-сериозно от 5 (7ми клас). От училище ще получа диплома, която удостоверява, че владея езика, както и някои от предметите ми са на италиански. В такъв случай необходим ли е сертификата (не, че ми е проблем, ако се наложи ще си го изкарам)?

Авторката

4.   Да, най-добре ще знаят хора от Италия какви специалности има там. Щом не ги разгледаш в интернет

5.   В повечето случаи хората си избират специалността по това кое ще им е по лесно и по приятно за учене и безброй други фактори, като някак си всеки път на заден план остава реалната професия. Това е нещото което реално трябва да гледаш, защото ще учиш 5-6 години но след това ще трябва да го работиш това цял живот. Най добре е да намериш реален контакт с хора работещи тези професии, които можеш да работиш след като завършиш една или друга специалност. Виж от първо лице работата им, начина им на живот. Това ще ти даде реална представа накъде да опъваш платната. Едно е да учиш нещо и съвсем друго е да го работиш!

6.   2, e аз съм написала, че не ме привлича. Просто много хора са ми казвали, че има пари в това, затова написах, че го има като опция, и по-конкретно една мацка, която учи Product design & engineering, ми казваше, че най-много търсене има за виртуални продукти. Но надали ще правя това - ако ще създавам неща, предпочитам да са реални.
5, благодаря ти искрено. Това беше един от най-смислените съвети, които съм получавала. :)