Споделена история от Тинейджърски

Набърках се в измама!
Здравейте. Моля да не ме упреквате знам, че това което съм направил е отвратително. Историята е:
Преди месец ми хрумна идея която тогава си мислех, че е гениална. Щях да купувам фалшиви айфони(реплика) и да ги продавам за истинската им цена. Щях да съм на около 800 лв печалба за всяка бройка. Аз и един приятел бързо задействахме нещата. Поръчахме репликата. Проблемът беше, че беше доста лошо направена. Само на външен вид изглеждаше като айфон, но самата операционна система не беше направена да изглежда изобщо като IOS. Пуснахме обява и за около един час имахме 4-ма куповача. Един човек предложи 1000 лв. и му приехме офертата. На следващият ден изпратихме телефонът по еконт. Мисля, че служителят разбра какво искаме да правим, но той просто си вършеше работата. На следващият ден пристигна(в събота). Чаках до понеделник и реших да пиша на човекът. Той ми се обади към 16:00 и ми каза, че е ходил, пратката не е имала преглед и за това не я е взел. Каза, че по късно ще ходи и ще поиска някак си да прегледа пратката и, че ще ми се обади. Така и не ми се обади и не знам какво е станало. Не съм сигурен дали еконт ще му дадът да я прегледа, обаче ако му дадът той ще разбере, че телефонът е менте. Не знам дали просто ще изпрати пратката обратно или ще иска да ни обади в полицията. Много съм уплашен и знам, че не трябваше да се забърквам в такива работи. Просто исках да изкарам пари през лятото понеже още не мога да работя(на 14 съм). До колкото показва в сайтът на еконт пратката не е взета и още седи в офисът. Има ли някакъв начин по който да мога да си върна пратката или нещо такова. Моля помогнете ми.

Коментари

1.   Това е чиста измама и кражба!!! Точно така се тръгва по лошия път в живота. Не се разправяйте с тези простотии. Ако човекът се подлъже и даде парите му ги върнете преди да е станало страшно.

3.   Що правиш такива гнусни измами? Като не можеш да работиш през лятото прави нещо друго. Ако толкова ти трябват пари прояви малко повече въображение и ще измислиш нещо. Почни да свириш на китара и ходи да свириш на морето например. Надявам се никога да не ти върнат "айфона". Баси долните измами човек.

4.   Звънни му и му обясни, върни му парите. По-добре късно отколкото никога, иначе ще стане по-зле. Пък може и да е разбран. Не мисля че някой за такава измама ще си затвори очите, особено по-възрастен.

5.   Няма да му дадат да я прегледа. Ще я върне. Пък и ти си на 14 - дете. В смисъл нормално е да се. приеме че може теб да са те заблудили. Иначе да не си на загуба пусни нова обява и напиши че телефона е реплика и на по- ниска цена. Не бъди алчен и не се прави на тарикат защото ще загазиш рано или късно

6.   Е да, лошо. Друг път да знаеш, че лесните пари парят. Но нищо. Да си жив и здрав и да се научиш на работа, всичко ще си е наред.

7.   Абе пич така не се печелят пари в черния бизнес... Преди да правиш каквото и да е бъди сигурен, че никой няма да разбере и да стигне до теб!

Сега нищо не можеш да направиш. Надявай се да не му позволят. Но той няма как да не разбере за измамата и на 100% ще се оплаче.

8.   Би ли дал 1000 лева за нещо, което не можеш да провериш? Това ще ти отговори на въпроса защо не е взета. Иначе няма как да загазиш, просто ще трябва да платиш доставка в двете посоки да си вземеш телефона обратно.

9.   Лошо е тва което правиш, но реално тва е сделка между вас си, ако му хареса ще го вземе ако не му хареса няма да го вземе, ти не си фирма която произвежда фалшиви стоки, ти просто имаш това нещо и го продаваш ако на някой му хареса си го взима на собствена отговорност, не си производител за да даваш гаранция или нещо подобно, така че реално не носиш отговорност пред полицията. Ето примерно аз сега мога да пусна обява за старите ми скъсани дънки, и да сложа цена 5000, въпреки че са парцал аз имам правото да си ги продавам за колкото си искам, в същото време ти имаш правото да ги купиш или да не ги купиш като ги видиш. Ще е проблем ако сте продали бая бройки и доста хора скокнат да се оплакват, защото тогава се разбира че ти пласираш солидно количество а не е единична лична бройка която продаваш, примерно защото си си взел друг телефон. Всичко това ти го казвам за да не се шашкаш толкова, толкова боклуци се продават че направо си нямаш идея, а реално никой не е осъден за такова нещо. Но ако ти искаш да си добро момче и ако мислиш че това е лошо което си го направил със сигурност трябва да обясниш на човека всичко и да му кажеш да си намери друга обява, а ти да си прибереш телефончето! Хората убиват човек на пътя и на следващия ден си се разхождат свободни че и книжката не им взимат, ти се притесняваш че ще се оплаче човека. Някои грешно ще ме разберат, тук за това ще го кажа по ясно, иска ми се сам да осъзнаеш че е лошо това което си направил, а не защото ще те погне полицията, полицията спи и я мързи нищо няма да ти направят. Въпроса е ти да осъзнаеш за себе си кое е правилно и кое грешно и да вземаш решенията си по мъдро занапред. Би ли бил доволен някой да те излъже така? Колко време би събирал парите които искаш от човека, ти сам без чужда помощ? Как ще се почувстваш като разбереш че си дал парите си за нещо което е много по евтино и въобще не е това което искаш, но връщане назад няма?

10.   Да, бе, много гениална идея... Кой знае колко цигански махали с това се издържат. Оня ако не потърси пратката ще ти я върнат. Пусни го на ниска цена като реплика и не се занимавай повече с неща, които не ти се отдават.

14.   ХУбаво беше, когато имаше ТВУ - Правиш золум, влизаш там до 18 години. Излизаш, полицията "намира" в теб наркотици и не излизаш цял живот от системата... ама пуста му демокрация и малоумни човешки прави... еххх какви хубави времена бяха.
Ама ще се оправиш, споко!

15.   Айдеее пак се намериха моралистите, които да очернят и искарат едно малко дете грабител, измамник и какъв ли не.

Отговорът е не, няма какво да ти направят. Може да кажеш много неща, че не разбираш от телефони, че си се объркал и тн. Реално погледнато за колко ще продаваш една вещ си определяш ти. Ми по магазините дрехите и обувките на известни марки? Дето го пазарите? И не се оплаквате... търговците правят бол пари от подобни реплики, но вие не се оплаквате. Колко неща се продават по магазините за по 200 под претекст, а реално търговеца ги е взел от Китай или Турция за 30лв бройката...

Лицемерно е да гавритв и хулите едно дете по този начин, да не е прав, но не е редно да гп осъждате по тоя начин.

16.   Ами ти ако не си пратил пратката с опция за преглед, нормално да не му дадат преглед...
Виж сега, успокой се, и да види телефона и да реши, че е менте - едва ли ще му се занимава да се обажда в полицията и. т. н. Просто ще откаже да го купи и така. Ще ти го пратят обратно, като ще трябва да платиш там 4-5 лева разход за връщане (освен, ако не си отбелязъл, че получателя ще плаща връщането, а не ти)

А ако изобщо се откаже да ходи да си гледа пратката, то от куриерскат фирма ще ти се обадят до 1 седмица (мисля, че толкова беше срока на престой на нещо изпратено във офиса/склада им, не съм съсем сигурна) да ти си я пратят обратно, като ти ще трябва да си платиш разход за връщането.

Иначе друг път наистина вече не рискувай да правиш такива неща, не просто защото е незаконно, а защото прецакваш не просто държавата, а в случая и обикновен човек. Иначе сега гледай да запазиш спокойствие, защото в момента реално изпадаш в излишна параноя.

18.   Това е доста тъпо.
Не знам как си представяш, че някой ще клъвне на реплика, дето се опитвате да я продадете за оригинал.
Освен това много ясно че няма да приеме пратката като е без преглед. От къде да знае че не си сложил половин тухла вътре и му я продаваш за 1000 лева.

Дано ви е за урок, в най-най добрия случай ще ги продадете горе долу на цената дето сте ги купили, ама не лъжете че са оригинадъ :)

19.   Достатъчно малък си, за да скъсаш завинаги с тези мерзости. Ако поискаш, ще станеш човек и след няколко години сам няма да можеш да повярваш какво си опитал да направиш. И ще си страшно доволен колко по-добър си станал.

Сега му звънни, обясни му и ако си получил пари му ги върни. Ако го направиш, си в безопасност. Кой би погнал вече разкаял се човек. Това важи и за родителите ти - ако аз бях родител и детето ми беше направило така - пробвало такава магария и после спряло и събрало кураж да си признае и да оправи нещата, щях да съм много повече впечатлен, отколкото разочарован.

21.   15, и какво трябваше да направим, за да ти се хареасме? Да го аплодираме за тази постъпка ли? Да го насърчаваме? Да му даваме съвети как да се прикрива по-добре или какво?

22.   Ами аз не съм н15, но съм съгласна с него. Според мен същите тези, които имате смелост да отворите уста и да четете морал на това момче, то 1000 процента съм сигурна, че ще мълчите и даже ще напълните гащите, ако ви се отдаде възможност да нахраните/морализирате някой 40-50 годишен врял и кипял в сивата икономика ;–)
Лицемерни сте за това, защото на деца имате смелост всичко да казвате, всякак да се държите с тях, а там където трябва реалоно да се настъпят определни хора всичките навеждате глави и се ослушвате.. Ей за това държавата ни е в такова положение все още.
Също така не мисля, че номер15 се е опитал да се хареса на някой. Аз също не се опитвам, определно ;-)

24.   Нищо не могат да ти направят. Номер 9 е прав, добре че го е написал, спестява ми доста писане.Може да се оплаче, ако сте фирма, щом не сте да е гледал какво купува и дали си заслужава. Като иска истински Айфон има специялни магазини за това, с гаранции, касови бележки и книжки с упътване и сертификати. Да не е взимал от OLX

25.   Доста плоско сте го измислили това. Както някой ти писа - ти би ли борил хилядарка за нещо което не можеш да видиш предварително - вътре може да има и тухла даже, не реплика (има и такива случаи). Успокой се, нищо няма да ти направят, само ще ти върнат пратката и ще заплатиш 5-10 лв такса. Един съвет от мен - за да се занимаваш с такива неща трябва да ти стиска да си понесеш последствията ако те хванат. Като те гледам вече си напълнил гащите от страх. Просто не се занимавай с това, така не се става богат, а и се свършва доста зле в повечето случаи. Колкото до тези, които защитават подобни неща- когато вас ви дялнат така друга песен ще запеете. В тези магазини за които говорите в крайна сметка стоката е изложена и никой не ви е карал на сляпо да купувате ментета. Съвсем доброволно сте си купили поредния боклук от мола. Обаче да продаваш менте за оригинал на цената на оригинала си е чиста измама. Както казах дори да мине по този начин, после лесно може да се издири продавача и да му се начупят кокалите. Това имах предвид под лош завършек на тези неща.

27.   22 - Защото врелият и кипелият има зад гърба си полиция, съд и поне 7-8 трупа. Той не е за четене на морали, той е за разстрел.
За разлика от 14 годишните, 44 годишните са много, ама много наясно какво правят и в тях не е останал грам морал.

28.   22, Именно, именно! Затова първо ходете да разстреляте тези 44 годишни. Защото сега вашите думи са без покритие и изглеждате в очите на тези 14 годишни от безсилни към жалки. А децата подръжават на силните, на тези които постигат резултати. На тези, които печелят!

29.   до 22: Логика нулева! Даже под нулата. Нито има паралел между ситуациите, нито нищо. Абсолютно нулева логика, е, а от написаното изглежда, че ти си по-лицемерна даже и от хората, които се опитват да вкарат автора в правия път. Твоето е все едно да не направиш забележка на детето, че чупи играчките си, защото видиш ли "и възрастните хора чупят разни неща". Или ако детето хвърля камъни срещу други деца, да не му направиш забележка, защото видиш ли "и възрастните се карат помежду си". Изказването ти е абсурдно, глупаво и лицемерно.