Споделена история от Тинейджърски

Как да замина за Щатите?
На почти 18 години съм, момиче.

Ще започна с това, че историята е дълга и няма да ви занимавам с подробности, просто искам да разбера дали има някакъв начин да замина за Щатите до няколко дни защото наистина ми е важно.
Не е задължително да пътувам със самолет, ако трябва ще пътувам с ферибот, кораб или каквото и да е. Нашите не бива да разбират, все пак съм почти на 18, ще кажа че съм на гости у приятелка за седмица-две. Имам 500 лв и не знам дали ще ми стигнат, но ако трябва ще взема назаем още.
На никого няма да казвам защото нямам доверие на никого, но задължително трябва да отида. Само чакам отговорите тук и тръгвам, надявам се да ми дадете полезни съвети защото както казах нямам доверие на никого и не съм им казвала за това.

Моля модераторите на сайта да публикуват историята защото ми е важно, благодаря предварително.

Коментари

1.   Здравей! Аз съм ходила в щатите и така като гледам май не си много наясно как стават нещата, но е нормално. Първо то което е ако нямаш 18 не можеш да напуснеш страната без разрешението на родителите ти. Аз бях на 16 когато пътуваш сама и имах печат от нотариус, че родителите ми са съгласни. Не знам какво ще рече почти на 18, но хората проверяват сериозно за тези документи. За да заминеш за Щатите ти е нужна и виза, а ти не споменаваш да имаш такъв документ. Другото важно е, че с 500 лева не можеш да си платиш самолетен билет само за отиване посмъртно до там в последния момент, а каму ли за връщане да ти стигнат. Не знам по каква толкова важна причина искаш за стигнеш до там, но от това което си написала горе никак не ми изглежда реално да заминеш до няколко дни. Ако имаш виза вече въпроса е друг, но и парите не са ти малък проблем. Ако имаш по конкретен въпрос ще се радвам да ти бъда полезна.

2.   Задължително трябва да отидеш?
Да позная ли - предложили са ти работа като фотомодел или някой милионерски син от Калифорния е лудо влюбен в теб?

Хубавата новина е, че с тия пари само визата не можеш да си оправиш, камо ли за транспорт. Нямаш 18 и не можеш да пътуваш без придружител.

Виж в гоогле какво значи "бяла робиня" и после пак премисли това дето са ти обещали.

3.   Щом нямаш 18 не можеш дори да излезеш от страната без подписано позволение и от двамата ти родители. За да идеш в Щатите ти трябват специални документи, за които някои хора чакат с месеци. 500 лева също няма да стигнат. Съжалявам, че ти се разбиват мечтите, ама няма да стане.

4.   За да излезеш от страната е нужно да си пълнолетна. После имаш нужда от виза. Тя се издава от посолството на САЩ у мас. После самолетния билет струва над 1000 долара в едната посока. С тези пари няма да стогнеш и до Гърция.

5.   Докато си непълнолетна за всяко нещо ти трябва разрешение от вашите, така че забрави за пътуване! Ами, ако лошо ти се случи по пътя вашите как ще го преживеят -ти май изобщо не мислиш за тях? И въобще виждала ли си я на живо тази твоя приятелка - да не вземе да се окаже, че всъщност е някой сводник? Простотии тръгнала да прави зад гърба на родителите си !

6.   Трябваше първо да започнеш, къде ти се налага да ходиш и защо.
Сайта е посещаван от деца и възрастни, а тези възрастни са родители преди всичко. Сайта е за мнения и съвети, а не за подтикване към нелегални решения.
Ако нямаш 18 години, не можеш да отидеш, без придружител!!!
Ако нямаш 18 навършени, да го повторя, че току виж си прочела грешно.
Ако ходиш някъде извън граница, трябва ти пълномощно от родителите ти, че се съгласяват да те пуснат сама, дори и без да имаш годините.
500 лв са твърде малка сума, трябват ти повече от 2000-3000 лв, тъй като си споменала за седмица, две престой.
Не само документи от родителите ти, а и виза трябва.
Подаваш заявка за виза, е естествено отново с родителите си, след това чакаш, докато не ти я издадат.
За документи се дават пари и то не малко, а ти си тръгнала с 500 лв, да пропътуваш цял свят.

(Ж. 21)

7.   Виза или зелена карта. Хората чакат по 5-6 месеца за зелена карта или виза, невъзможно е да заминеш просто ей така. Нямаш 18 - иска се разрешение от родител. Да не говорим, че има разпит от определени органи относно целта на пътуването до САЩ. С 500лв можеш едиствено да си купиш куфар за пътуването. Съжалявам, пробвай с по-близка дестинация, като например близкия град или село.

8.   Предоплагам сатава дума за мъж, с когото си се запознала във фейсбук или инстаграм. Покани момчето в България. Ако е свестен ще дойде, ако е боклук ще ти говори едни прекрасни неща за това колко хубаво е при него и ще предпочете да изчакаш да станеш на 18... За САЩ ти трябва виза, което става само с помощта на родителите ти.

9.   Момиче, ти в саксия ли си расла до сега? Май не са те поливали? Според теб нормално ли е тръгнеш за където и да е и родителите ти да не знаят къде си? И като ти светят маслото някъде, ще има "олеле, майко, спасявай ме! ". И какъв е този спешен проблем, за който трябва да литнеш на момента? Другото/техническата част/ на литването до Америка са ти го казали.
Един съвет от мен -виж на картата къде е Америка, виж какво представлява фериботът и си помисли как можеш да стигнеш. Най-малкото, с ферибот ще се лангъркаш 2 месеца до там.

10.   Ти даваш ли си сметка, че родителите за тия 2 седмици все ще ти се обадят по телефона и като не могат да се свържат (в случай че нямаш роуминг, дори да имаш вероятно пак ще се усъмнят), ще сигнализират в полицията и ще преобърнат цялата страна. А ако се разбере, че си отишла при оня, ще му повдигнат обвинение за отвличане и ще бере сериозни ядове.

Само че това няма да се случи, защото както са ти казали горе, няма как за 2 седмици да ти издадат виза дори и с разрешение на родителите ти. Ще отнеме месеци. А без тяхното разрешение и без придружител нито виза ще ти дадат, нито границата ще минеш.

А тези 500 лв са смешни, защото те нямат да ти стигнат само за визата. От там нататък поне още 1500 ДОЛАРА само за самолетните билети, това са над 2 бона. При положение че резервираш в последния момент, вероятно ще струва дори и повече. Отделно там за 2 седмици ще ти трябват поне 500 долара. А за всеки случай трябва да имаш дори и повече, защото всичко се случва.

Като теглиш калема ще ти трябват общо поне 5 бона, а ти си тръгнала с 500 лв. Това не е Европа, където не ти трябва виза и само си купуваш един нискотарифен самолетен билет за 100 лв и тръгваш. Но ти и до Европа не можеш да отидеш, без да имаш 18. Освен с придужител и с нотариално заверено пълномощно от родителите.

11.   То така ако се ходеше в Америка щеше да е добре. Вече всеки българин щеше да е там. Затова слез от облаците и кажи на американското си гажде с което си са запознала по интернет да си гледа работата. А аз съм жена на 22 и доста мъже дали от Америка или от Индия даже или Китай са ми писали да отида при тях ама аз ги блокирам на бързо. А ти още не си проверила колко ти е билета за Америка, а си тръгнала вече с 500 лв. Иначе какво стана. Ако прочетеш това ще кажеш ли отиде ли вече или не.

12.   "Редбул дава крила." Пийни един и може да полетиш. Друг начин няма.

13.   Хора, какво значение има защо ще ходя там?
С никой не съм се запознавала в интернет, не отивам да ставам модел или каквото и друго да си мислите, просто искам да отида на концерт в Малибу на 12 Август.
Тъпата лятна ваканция почти свърши, омръзна ми да стоя в тоя забутан град.

-Авторката

14.   И заради концерт и готова да подудиш родителите си? Ако направят инфаркт или получат психично разстроство за цял живот как ще спиш спокойно?

15.   Номер 14, защо? Ако не беше концерт ами например някой нещастник от интернет или фалшива покана за фотосесия , това щеше ли да оправдае постъпката ми?
Нашите са в Испания и не се интересуват особено какво правя аз, живея със голямата ми сестра на която също и е все едно, дори няма да си направи труда да попита при коя приятелка ще съм през тези две седмици, всички са заети с техни си неща, само аз скучая и чакам учебната година да започне.

16.   Казваш, че си на ПОЧТИ 18, а мислиш като за 8 годишно хлапе. Щяла да излъже къде е, та вашите да не са зверове, че да се криеш от тях? Трябва ти виза и мнооого пари, а щом нямаш 18 и пълномощно. Защо с тези 500 лева не отидеш на почивка някъде с приятел или приятелки? До морето или някъде по балкана. Аз ако можех да отида на море с приятеля ми и имам 500 лева бих отишла на квартира. Да кажем че ще си там за 5 нощувки. Да кажем че едната нощувка ти е 10-15 лева, зависш в кой град на морето си. Да кажем че ти остават 400 лева защото не знам от кой град си и с какво ще отидеш до морето, например с влак ( за това се сетих само). Спане с билети за влака отиване и връщане около 100 лева. Остават ти 400, които хич не са малко, е зависи от това корко харчиш. Мен ако ме наблегне лиготията ще ги изхарча за 2-3 дена да си огаждам само, но това е друго. 400 лева ще ти стигнат за 5 дни без проблем и ще си прекараш страхотно. Само не отивай на слънчака. Там всеки ше гледа да те напие. Бих предпочела да отида в Поморие или във Влас. Мое мнение.

17.   Цитирам те-"просто искам да отида на концерт в Малибу на 12 Август. "
Много филми гледаш моето момиче, защо не вземеш да прочетеш книги, които ще ти помогнат за развитието?
Едно дете от "село" България в Америка, как си го представяш?
1- Сама без родители, без приятели, без познати.
2- Пари нямаш.
3- Не си наясно, колко ще ти коства да стигнеш до заветната дестинация.
Направи си екскурзия до наш град с повече забележителности, разгледай българското и мистичното, научи повече за нашите градове.
България може да е малка, но има хубави кътчета, хубава природа, много история.

18.   Ми хайде отивай. Ние няма какво повече да ти кажем.

19.   Имаш пари тъкмо за едни шофьорски курсове, които можеш да започнеш 3 месеца преди да станеш на 18. Ще си готова тъкмо за първия учебен ден.

20.   То концерти в България качили няма, та ти си тръгнала за Америка.

21.   С 500 лев,а може да си платиш билета за концерта, бирите, и да ядеш нещо на улицата. Но не знам, как ще стигнеш до там. Ще ти трябват поне 4-5000 лева, и то, ако е за няколко дена.

22.   Как ще е почти свършила ваканцията като остава още месец и половина, което не е никак малко? Нямала какво да прави тя ами излизай с приятели, отидете някъде на екскурзия, на плаж, вземи си прочети книжките за лятото! Колкото до пътуването да Щатите хората вече ти казаха, че няма да се получи. Първо си непълнолетна, а това значи, че за всяко нещо ти трябва разрешение от вашите, дори за да отидеш да купиш хляб от магазина, съответно няма как да стане без тяхното знание и съгласие. Второ тия пари няма да ти стигнат за нищо и както казаха горните коментари ти трябва виза и зелена карта, а за тях се чака с месеци. Трето сестра ти колкото и либерална да го раздава в момента е тази, която отговаря за теб и ако ти се случи нещо лошо вашите ще я държат отговорна за това. Ти мислила ли си ги изобщо тези неща? Я си представи, че отидеш на концерта и някой джихадист вземе та се взриви там има жертви и се окажеш сред тях тях - вашите цял живот няма да могат да простят на сестра ти после, че те е изтървала. Ако толкова ти се ходи на концерти сега е турнето на The voice съберете се една компания и отидете.

23.   На кого е концертът? Група / певец. Няма какво да кажа по въпроса, но ми стана любопитно.

24.   В крайна сметка успя ли да постигнеш целта си ?