Споделена история от Тинейджърски

Измислени неща в CV
Здравейте. Пише ви едно объркано 21 годишно момиче. От 4 години живея в Германия със семейството си и никога не съм работила нищо в България или тук. Реших да се взема в ръце и да работя нещо независимо какво колкото да печеля пари докато уча. за да не тежа на нашите. Подадох си CV и няколко магазина за дрехи. козметика и в заведения. но ми отказаха и единствената причина беше липса на опит. нищо че професиите не са някакви дето изискват определено обравозание. Говоря немски. руски и френски и това дори не помогна. Чудя се ако напиша измислени неща дали ще подейства? Смисъл да напиша определени заведения в София или магазини в които съм рабоила по няколко месеца. Все пак аз не кандидатствам за лекарка. а да подреждам дрехи и други неща. Не зависи живота на хората от мен. Работодателите дали ще звънят до България да попитат дали наистина съм работила или не? Какво ще ме посъветвате?

Коментари

2.   Общо взето - да. Всеки втори лъже. Зорът е, че повечето млади, всъчщност са били касиери и продавачи, а ти, освен ако нямаш перфектно звучащ немски, ще имаш затруднения за тези работи.
И всички лъжат. Дори и да ти разкрият лъжата, не губиш нищо.
А другото е. Подавай CVта и питай от място на място. Направи добро впечетление - изглеждай добре, бъди забавна. Не ходи само на 5 или 10 места. Отиди на 100, 200 ако трябва. А и питай приятели и познати, които работят подобни работи. Даже и да не знаят нищо, ако си подадеш CVто, и кажат добра дума за теб, имаш 5 пъти по-голям шанс да получиш работата.
Последния ти варинт е да помолиш, да ти дадът пробна седмица, че дори и месец. Но това е много, ама много крайна мярка. Най-често ще е ден или два.

Ами успех с търсенето на работа.

3.   Със CV-то кандидатстваш за интервю. Ако те викнат и нещата описани в CV-то не отговарят на реалния ти опит и способности веднага си проличава.
Все едно да напишеш, че отлично владееш Word и Excel а да бе можеш да направиш една таблица или да форматираш текст.

Може да напишеш каквито искаш лъжи, но работа с тях няма да задържиш! Ще е взаимна загуба на време - и за теб и за работодателя.

4.   Аз лично не бих го направил. Даже да ти кажа честно, ако напишеш само един или два месеца, още по- зле. Някои работодатели, когато видят, че си работила 1 или 2 месеца си казват, че си някакъв несериозен човек, щом толкова малко си се задържала.

5.   Напиши, няма да има проблем. Няма да звънят ни никого.

6.   Ще звънят. Защо не започнеш някъде като стажант -безплатно. Така няколко месеца, след това кандидатствай и кажи, че имаш стаж. А от стажантското място си вземи препоръки. Важни са и препоръките и се обаждат да ги проверят.

7.   Ще искат трудова книжка в която да са описани тези неща от предни работодатели, не можеш да излъжеш.

8.   Какви трудови книжки ще искат, бе хора? Момичето е в немско и ще пише за работа в БГ.
За справка - никой от работодателите ми в Германия не се е свързвал с никого от работните ми места в България, не са ми искали никакви доказателства, че за истинност. Е, не работя на пост директор, но работя в маркетинг и администрация, т. е. по-горно ниво работа.
Не съм лъгала в СВто си, но можех.

9.   Аз в моето първо CV си измислих разни курсове към гимназията. Бях на 19 и търсех работа като уеб дизайнер. Нямах никакъв опит, нито професинално портфолио.

10.   Трудова книжка ...
Ще ставаш продавачка в магазин 2-3 месеца, миналото лято, морето в България и готово. Звънят да питат, когато става въпрос за професионалисти, не за продавачи и хамали. Ще трябва да те "обучат". Цялото обучение, ще ти е 3 часа. Може и да има "стажанстки (демек неплатен) период", но ако е нещо над две седмици, то да знаеш, че си е жива злоупотреба. Пробвай всяка един магазин, всички обяваи в интернет и прочие. И отиди в обектите, ако са по-малки, а не пращай CVta. Работех в една пицария. Не се изикваше никакво сериозно умение, но пицарията се славеше като добра, следователно имаше много, ама много CVта от нета. Буквално, особено в началото на пролетната или лятна ваканция, бяха по 50-100 на ден. Всички хора, които бяха наети, когато аз работех там, бяха или познати на работниците, или хора, които бяха дошли на крак, за да питат за работа, да направят добро впечетление, а не някой, който беше сложил едно CV, което бе пратено автоматично на 400 работодателя.

11.   Дано само наистина да не звънят на България. Малко късно се включвам, но всеки втори лъже. Няма да загубиш нищо. Обаче гледай да работиш на ниво и да опровергаеш лъжите си. :)

12.   Когато излъжеш в CV-то си ще ти поискат телефон и координати за справка с бивши работодатели, да попитат за теб, имената и т. н. Как си се справяла с работата и поведението ти, дали си била конфликтна личност и т. н. По-добре не украсявай CV-то си. Приятен ден!!!