Споделена история от Тинейджърски

Съучениците ми се подиграват за музиката
Здравейте, момче на 13 години съм (всъщност все още не съм на 13, но след 16 часа ставам на 13). Съучениците ми се подиграват, че не слушам чалга или пък, че не слушам САМО нова музика. Искам да попитам аз имам ли право да слушам понякога и по-стара музика ако ми харесва? (отпреди 20 години да кажем. ) Или пък съм длъжен да слушам тъпата чалга и единствено нови песни. Нови песни обичам да слушам, но заедно със стари. Относно чалгата - миналата година ме тормозеха с нея, даже и в час ми я пускаха, ама аз не мога да я трая дори и минута. Та да питам - аз трябва да слушам това което и другите ми съученици слушат или ако не ми допада, може и нещо друго да слушам? Бях на морето и на бара слушаха някакво радио, което пуска песни от 20 години и нова музика. Бързо свикнах и ми харесаха песните. И ако може да ми се одобри темата, защото наистина ми е интересно дали съм длъжен да слушам тези песни, които и съучениците или може и други.

Коментари

1.   голяма част (сигурно 80-90%) от съучениците ми и цялата компания с която излизаме (6-7 човека) слуша чалга и то от новата, аз не, но това не ми е проблем, понякога не се търпи, но пък се свиква, все пак ми е приятно да бъда в тази компания, няма да се цепя заради едната музика. Та, аз слушам хип-хоп основно, може и рнб, но като цяло чалга НЕ слушам с изключение на някои ретро песни, които са си вечни. Няма смисъл да се съобразяваш с когото и да е било, освен ако не са ценни хората, за които ще правиш жертвата да слушаш нещо, което не ти харесва особено. А пък колкото до съучениците ти - не им обръщай внимание, не е толкова сложно, слагай си слушалки и слушай, това което на теб ти харесва или просто излизай от стаята, когато пускат чалга.

2.   Длъжен си

3.   Не, не си! Съучениците ти са идиоти, не бъди като тях.

4.   Номер 2. На какъв се правиш? Много ясно че не е длъжен.

5.   Поздравления за това, че не слушаш чалга!
Имаш право да слушаш каквато музика си поискаш.
Можеш да се върнеш дори още по-назад във времето - до рок музиката от 80-те примерно.
Има песни, които никога няма да бъдат стари и винаги ще се слушат. И една от тях дори НЕ е чалга!

6.   Музиката и много други интереси са въпрос на вкус. Слушай това, което ти допада. Има толкова много жанрове, някои по-лирични, с различна изтънченост и динамика. Чалгата е пошла музика. И честит рожден ден!

7.   Автора: Да, аз имам слушалки, но ги забравих на село, а то не е много близо. Имам още едни неоригинални, предполагам че и с тях ще стане. Но когато си включа слушалките и слушам песни от YouTube ми се подиграват, че не слушам нови песни (виждат клипа).

8.   Добре правиш, че не се занимаваш с чалга. Може да слушаш нови песни, а пък само в слушалките да си слушаш и ретро музика (както я наричат). Това си е твой избор и не ги слушай съучениците ти.

9.   Честит рожден ден!
Аз слушам рок, но говоря за рок от 90-те и от части началото на 21 век. Мразя нови песни, освен ако не са от любими рок групи. Но като цяло почти никой не ми прави проблем от това. Разбира се има някои момичета, които веднага ми лепват етикет, но пък трябва да се чувстваш горд с това, което слушаш. Щом не е чалга и безсмислен поп, значи си си много добре.

10.   Не си длъжна да слушаш същата музика като тяхната! Изобщо не слушай номер 2 аз никога не съм искала да се смесвам в тълпите! Нито е полезно за самата теб, нито е красиво да подражаваш. Аз слушам това което ме радва няма значение дали ще е чалга дали ще е друго! Ти даже си много мъдра за годините си.. Ще ти дам пример с мен.
Трябва ли да се срамувам, че слушам песни от 2009 година?
Песните се слушат защото стават защото модата им НЕ минава, успокой се и бъди себе си! Мъдра си но много им обръщаш внимание! Слушам песните на Yarabi - 2006г! Но са много красиви Бон Джови, Майкъл Джексън и много други! Мога и още да ти изредя но ще стане прекалено дълго. ЗАПОМНИ : Има неща на които модата НЕ минава!

А какви са днешните песни? За една -две седмици и модата им минава.
А онези по-старите песни още се слушат модата не минава!

11.   2- защо пък да е длъжен? По каква логика?
Виж сега дете! Вие сте на по- специфична възраст. На вашата възраст детето харесва нещо, но заради другите казва, че не го харесва за да се хареса на другите. Апък като си само ти различен е нормално да ти се смеят. Това са пубертетски истории, през които всички сме минали.
Не си длъжен, просто не им обръщаш внимание и като се засмеят им кажи, че на не си длъжен да харесваш тяхната музика. Аз също обичам ретро музиката. Аз лично слушам предимно хаус.
За мене също е тормоз, когато ми надуват чалга с часове, но като съм бил в такава компания съм търпял.

12.   Занапред ще ти се налага да свикнеш с тази музика и трябва да го приемеш. Преди никак не ми харесваше чалгата, но сега свикнах с нея, защото буквално всеки, с който излизах я слушаше, пускаше се по събирания, на купони и прочие. Няма да си стоя вкъщи и да я пусна да я слушам, но никак не ми пречи, ако друг я пусне. Ти самият ще стигнеш това положение, защото е безсмислено приятели да се карат за музика. Като пораснете ще започнете да се събирате и почти никой не пие на старите хитове на Майкъл Джексън, например. Добрата новина е, че сигурно и твоите приятели ще станат по-толерантни. Всички от компанията ми слушаме нови песни, останалите слушат много чалга и всички си имаме любими стари хитове, които връщат много спомени. Няма значение каква музика слушаш, няма да си единствения с такива предпочитания и няма всички да те дразнят заради вкуса ти цял живот. Ако спреш да обръщаш внимание на чалгата, съучениците ти ще спрат да те дразнят с нея.

13.   В You Tube има едно- до тричасови компилации, които аз имам на телефона си, kaтo MP3. Ето някои от тях: https://www.youtube.com/watch?v=X-hnWfEbzdw, https://www.youtube.com,/watch?v=mXZtpygnjtY&spfreload=10, https://www.youtube.com/watch?v=pCHxHLl2yk0&spfreload=10, https://www.youtube.com/watch?v=agYH7G9KRzg&spfreload=10, https://www.youtube.com/watch?v=gkc3kfj6LMU&spfreload=10. имам и още, но това е достатъчно, да се разбере, че не слушам поп-фолк, който да не дразни околните. Нещо да има да кажеш по въпроса? А поп-фолкът ряпа да яде. Ако искам и стари градски песни ще слушам, напук на всички самозабравили се поп-фолк маниаци. Направи и ти като мен-изтегли тези компилации, пусни ги на ония самозабравилите се, и им ги пусни. А по мое време се носеха касетофони в училище и се пускаше само танцова музика-говоря за времето 1994-1998г. А как може по време на час, ония да пускат поп-фолк? Учителката къде е, а директора? Нали е забранено да се ползват телефони по време на час? В междучасието, във влака може, но не и по време на час. А, да, вярно, че ония са се самозабравили.

14.   Озовал си се в интересен момент от живота си - пред лицето на масивен социален натиск трябва да вземеш решение и да направиш избор. Дали да се поддадеш на натиска и да действаш социално желателно, или да проявиш настойчивост и да рискуваш да бъдеш отхвърлен. Вероятно има и трети вариант - да им дадеш да разберат, че харесваш тях, но не и музикалните им вкусове и да проявиш щедростта на търпевието към тяхната чалга (издава много посредственост това да се слуша чалга, ако ти е любопитно, ще се аргументирам), но в същото време да изискаш зачитане на собствените ти вкусове (музикалните са само един вариант). Всъщност, истинският въпрос е дали твоите приятели (или съученици) умеят да признават и уважават субективността. И ти тепърва ще трябва да налагаш на своята среда да уважават субективността ти (т. е. това, че ти имаш свой индивидуален, личен вкус по много въпроси) във всичките й превъплащения.
Дано успееш да отстоиш себе си и да продължаваш по този начин и нататък в живота си на зрял човек.

15.   В кое пропаднало училище сте, че си думите чалга по време на пасовете? Да знаеш, да не си записвам децата там.

16.   Не си длъжен. Те слушат чалга и нови песни, защото това са промотира по медиите. Аз слушам доста различни стилове музика, но почти никаква чалга (освен някои ретро парчета), но ако съм в чалгарска компания гледам някак да се нагодя. А и новата чалга не е баш като онази върла чалгия аз като бях на 12-13...

17.   Не си длъжен разбира се. Музиката, която слушаш, искаш не искаш, има влияние над теб. Отразява се в манталитета ти, във вкуса ти, поведението ти.Чалгата промива мозъци. Като не слушаш чалга не ставаш по-интелигентен, но същото може да се каже и за обратното.Когато се сетя, че някой ден това ще е “културно наследство” и ми се доплаква.

18.   Също така по музиката може много да се съди за културата и интелектуалния капацитет на нацията. Направете съпоставка между текстове от социалистическа България и съвременен "хит" на Азис - "хоп, да ти влиза малко по малко... " или песни от сорта "много ти е луд, бате, в гащите е луд... " и ми обяснявайте после колко са били потискани, несвободни и ограничавани българите от Руското влияние в страната ни. Няма по-голяма НЕСВОБОДА от ограничен мисловен капацитет, изкривена ценностна система и извратени съзнания.

19.   Автора: Благодаря на всички за мненията. До 2: Може ли да се аргументираш защо? До 13: Учителите само понякога се намесват. А даже и един учител им разреши да пускат чалга. До 15: Предпочитам да не го пиша публично, защото искам да остана анонимен. Обаче пропуснах да напиша нещо. Тези, които ми пускат чалга доста често ме обиждат също така, не само се подиграват.

20.   Никъде не е казано че трябва да слушаш само нова музика. Слушай такава, каквато на теб ти харесва. На тези ориенталци, поциганените малоумни чалгари с култура на свине им кажи да си забият по два пръста в разпраните задници и да се опитат да свирнат. За мен тази циганскотурска "музика" чалга е на същото ниско ниво в помията, като негърския рап.

21.   Ей, хора, може ли малко да се съобразявате и да не обиждате музикалните вкусове на другите? Говорите за толерантност, а в същото време обиждате чалгата, като не се досещате, че така може да засегнете някой от читателите. Аз също не харесвам попа и чалгата, но поне внимавам да не обидя някого. Слушам предимно метъл от 80- те години и спийдкор и го казвам, защото моите музикални предпочитания неведнъж са били обиждани от другите, без да съм ги налагала на когото и да е било. Все казваха, че метъла е само дране и че се пее само за убийства, което е много далеч от истината, но почти никой не се поинтересува. За да разбереш един стил, трябва да изслушаш доста песни и изпълнители от него и тогава да изграждаш мнение.

Към запитването на автора: не, не си длъжен да слушаш нещо, което не ти харесва. Кажи на съучениците си да престанат да ти налагат тяхната музика и да те оставят намира. Ако не, слушалките в ушите и пълен игнор.

Black Sabbath

23.   Автора: До 21: Вече съм опитвал веднъж да им кажа това, но не стана.

24.   Миличък, хич да не ти пука какво мислят съучениците ти и без това догодина се разделяте и я се видите отново, я не! Ти учи здраво, за да успееш, а колкото до тези простачета, които се мислят за велики, тях животът ще ги смачка споко! Точно такива въздухчета под налягане и самочувствие до небето след време стават чистачи, продавачи или касиери в Мак Доналдс.

25.   Тогава слушалките в ушите и пълен игнор. На твоите години минах така. Друг вариант е да им се озъбиш, но това трябва много добре да прецениш, защото може да ти докара проблеми като сбиване, врагове и т.н.

Намери си приятели със сходни на твоите предпочитания от училище или квартала и запази добри отношения с класа си, колкото да няма скандали.
Хората тук са прави, че това са пубертетски истории. По- късно тези неща минават на по- заден план.

Black Sabbath
(Номер 21)