Споделена история от Тинейджърски

Нямам приятели в новия клас
Здравейте. Аз съм ученичка в 9 клас. В прогимназията(преди 8клас) нямах приятели, не говорих с никого, плаках често. Но когато се преместих в гимназията началото на 8 клас си намерих приятели и беше най-щастливата ми година. Сега съм 9клас и класовете ни се прегрупират. И са различни. Повечето. Проблема ми е че в класа ми се падна едно момиче от миналото ми училище и в мига в който я видях на 15 септември се затворих и дума не можех да обеля. Седнах до една позната и говорех с нея малко следващите дни. Но поради това че се шашнах привида на старата си съученичка от миналото даскало не ховорих с много хора и вече много от тях са се напаснали а на мен вече ми е трудно да се отворя пред тях и да говоря. Пък и те не са кой знае колко търпеливи като им говоря. Постоянно се притеснявам да не сгафя нещо и не говоря почти. Абе, като видях онази от миналото ми училище тръгнах стремглаво надолу и вече с почти никого от класа ми не мога да говоря. Имам един от старите си приятели от 8 клас в класа ми но той си намери нови приятели, и вече си се беше поотделил още в 8 клас. Не го броя. Та въпроса ми е. Как да си намеря приятели в новия клас след като ме е срам от тях и от момичето от миналото дск? Как да не се изолирам от тях и в последствие да бъда изолирана? Не искам пак да плача всеки ден и да се чувствам самотна и нищожна, защото този клас, прегрупирания е така до 12 клас и ще тр да си намеря приятели за да не съм сама. Ако питате мислела ли съм да се местя? Ако се преместя в чисто нов клас с непознати е много вероятно пак да съм сама. Но много от приятелите ми от 8клас, най близките от тях са в една друга паралелка. Да я наречем "Х". Ако ще се местя то искам тази паралелка. Иначе няма смисъл. Но проблема е че моята паралелка е по-специална, след 8клас се влиза с изпит в нея когато прегрупират класовете. А приятелите ми са в нормална паралелка. И според правилника единствения начин за преместване от специална в нормална е в края на годината с приравнителен. Но аз не искам в коя да е паралелка от нормалните а в тази със старите ми приятели. Само с тях нямам social anxiety и говоря свободно, с тях съм щастлива, което не може да се каже за хората в новия ми клас. С други думи местенето е мн объркано и почти няма шанс да отида където искам. Затова ми остава да си намеря приятели, което ми е трудно, като се има предвид че като видях момичето от миналия ми клас в прогимназията (където нямах приятели) то ме върна към едни мисли и глупости дето ме затвориха и провалиха шанса ми да си намеря приятели. Сега ми е трудно да се отпускам пред хората от новия клас. Страх ме е че ще ме изоставят. Може би заради страха ми от момичето от миналото ми даскало? Все едно да си на война и да има едно сувенирче оттам което виждаш всеки ден. Защото случките от миналото дск не че ме травмираха но развих страх от изоставяне, тревожност, и други. Трябват ми приятели и заради още нещо- без приятели съм тъжна и нямам никаква мотивация да уча а утре сутрин имаме класно и входно, мога само да рева, нищо друго. Помогнете, как да си намеря приятели сега? Твърде ли е късно, мина седмица от 15ти...
Надявам се да публикувате историята ми защото по света има много стеснителни хора които могат да ме разберат и заедно да си помогнем.

Коментари

1.   За да имаш приятели, трябва да бъдеш приятел.
При вас го няма още навика да видите някой, който стои сам и да го извикате.
Покажи, че искаш да общуваш. Не чакай някой да ти каже: "Хайде на кафе", защото както е тръгнало може и да не стане. Но бъди инициатор: "Абе знаете ли някой добър магазин за козметика/ салон за красота/ офис на теленор, където да си платя/ направя ноктите, че нещо не се сещам за този район къде има.
Ок, супер, а после ще ходим ли някъде да пием кафе?
Ако пушиш (не е модерно вече) - може ли с вас да дойда да изпушим по една цигара, че ме мързи сама. Искате ли да си организираме парти с преспиване (екскурзия) и т,н.
Показвай увереност, дори да я нямаш. Запиши се на спорт или танци.
Те нещо повече от теб ли са? И с какво...
И един не добър съвет: Какво може да каже онова момиче за теб? А ти ако тръгнеш да говориш за нея? И смяташ ли, че тя сред нови съученици не се е притеснявала ще се впише ли?

2.   Ами отиваш при някое момиче и питаш дали иска да се запознаете, казваш си името, разкажи за себе си и питай и нея някакви интересни неща от сорта на дали си има брат, сестра, за хоби, за.любим предмет.. така направи и с още момичет и си изградете група помежду си и не обръщай внимание на момичето от предишното ти даскало. Ако ти каже нещо- ти също и отвърни, а нене си мълчи.

4.   Разбирам те напълно. Когато бях девети клас имах горе долу сходна ситуация. Съученички от предишното ми училище, с които меко казано не се разбирах бяха в съседни класове, а аз бях в клас с непознати. Седнах най-отзад първия ден. Притеснението ми беше огромно. Добре, че новите ми съученици бяха любопитни и сами ме заговаряха. Успях да се сприятеля с тях и дори ми помагаха срещу бившите ми съученички, мои врагове. (Защото някои часове ни бяха общи и се опитваха да ме изложат. ) Те се опитаха да ме саботират, но новият клас ме защити. Това беше през 2009 г. но все пак реших да споделя, за да знаеш, че не си сама. Опитай се да привлечеш вниманието им в добрия смисъл. Има ли някой в твоята посока за училище. Може да се заговорите за път, транспорт и др. В моя случай едно от момичетата преглеждаше дневника и видя, че сме от един и същи квартал. Така се запознахме и впоследствие сприятелихме. Ако момичето от стария ти клас, не ти е било сериозен враг, няма от какво да се притесняваш. А ако е било, просто не се занимавай много, много с нея. Но пробвай с останалите. Все пак заедно ще сте до 12. клас, както казваш и макар да звучи стряскащо, ти можеш да започнеш ново приятелство. Разкажи след това как вървят нещата. Желая ти успех!