Споделена история от Тинейджърски

Балът
Здравейте, тази година съм 12 клас и ще завършвам. Всички са в еуфория, която за мен е неоправдана, точно защото е началото на учебната година. Никой още не е правил тестове, а вече мислят за завършването си. Вече и балът на училището се разбра къде ще е, кувертите са обявени (даже и платени от някои), фотографът се знае и всичко тече с пълна сила. Тук е и моят въпрос - защо да ходя на бал? Имам 5 човека от класа, с които сме добри приятели, но аз не бих отишла на бала. Предпочитам тези пари, които ще пръсна за неща, които ще седят в някой шкаф в следващите години. Искам с приятеля ми да отидем за 10 дни в чужбина. Това ми е мечта, а точно сега е моментът според мен. Искам парите да се похарчат за нещо по-смислено, от което ще изпитам истинско удоволствие. Мислите ли, че греша и трябва да отида на бала, на който не искам да виждам лицемерните и ужасни ученици или трябва да се водя по мнението на чуждите хора и да не прекарам 10 дни в чужбина с любимия ми човек. Нашите са напълно съгласни с мен, но има хора които се опитват да ги разубедят.

Коментари

1.   Мисля, че грешиш. Първо, почивка в чужбина можеш да правиш и след бала, но балът е 1 път в живота. Аз самата нямах пари нито за тоалет, нито за екскурзията на курса преди бала, но на балната вечер отидох. Баба ми ми даде малко пари и си взех скромен костюм от панталон, сако и с интересен черен потник с мъниста. Отидох на фризьор и си направих хубава прическа. Общо взето всичко ми излезна към 100 лв. и беше бизнес тоалет, който после носих на работа, а кувертът мисля беше 50 лв. За 150 лв. се сбогувах достойно с хората, с които действително 5 г. всеки ден си се виждал и си споделял много. Ще ти липсват, дори гадните от класа ще ти липсват, а колкото и грубо да звучи - не знаеш сегашният ти приятел до кога ще е такъв. Ако се разделите (когато се разделите) ще те е яд, че си изпуснала бала си заради глупости. Аз след бала съм ходила безброй пъти на почивка в чужбина - имаш цял живот пред себе си и не е голяма тема вече подобна екскурзия, но балът е веднъж. Успях само 1 път да отида на среща на курса, после ги поканих на сватбата си, за да се видим и поддържам връзка с повечето от тях вече 17 години. Да ти кажа ли какво стана с гаджето ми от тогава? Изневери ми с най-добрата ми приятелка и се разделихме 1 година след бала. Той ми забрани да ходя на бал, между другото навремето, защото беше и страшно ревнив, но не съжалявам, че не го послушах. Имам и хубави снимки от тогава и с учителите успях да се сбогувам нормално.
Успех

2.   Тия изцепки около баловете са ми много смешни и жалки. Нещо като филмът "Господин за един ден".
Ама от както няма "новобранско изпращане", а сватботе станаха модерни май няма друг повод да се изфукаме пред рода и комшии освен че детето завършило 12 клас...
И като се почнат коли, дрехи, цигански оркестри... абе простотия до шия.

На твое място бих се замислил какво ще правя след заветния бал защото това е много по важно от изпълнителя пеещ в баладжииската дискотеката.

3.   Отиди си на бала, но подкрепям мнението да не хвърляш стотици левове за малоумни работи.
Нито имам намерение да си купувам костюм, нито да обикалям със скъпи коли, нито да се дера като проститутка. Дарявам си прилична сума за животно в беда, щамповам си една тениска със смислен надпис и аре на бал - доста ще ми е забавно, знаейки, че съм спасил живот, отколкото да се напия и наям за 1000 лева... Айде, не мерси.

Всичко най-добро!
11 клас, 17 год.

4.   И аз на моят бал не бях никак ентусиазиран, всички останали бяха хипер развълнувани, надъхани и т. н аз от друга страна бях безразличен, дори мислех изобщо да не ходя обаче нашите не ме оставиха, не ми пукаше дори и за дама то стана обратното тя мен ме покани защото и тя нямаше кавалер. Балът, абсолютно клише.

5.   Клише е да, но препоръчвам на всички да не пропускат празненства. В случая, не пръскайте много пари, защото се виждат наистина страшни картинки. Но отидете и се веселете, повече няма да бъдете на 19 и на прага на живота. Бъдете добронамерени, радостни, забравете омразата.
Ето, днес ми се обадиха съучениците да се видим. Вече са обявени срещи всеки четвъртък /след 40 години/. Ами, приятно е.

6.   5, за вас по - предишните поколения (майка ми е на 60 плюс години и също започнаха да се срещат съучениците от 1-2 години насам) може и да е така, но днес нещата стоят по доста по - различен начин.

Днес няма такова нещо като точно възраст за 'прага на живота'. А и ако за вас пика на социалния живота е бил като сте били гимназисти, то при нас по - новите поколения не е точно така.

Моя бал беше преди 10 години, също мислех да не ходя. В крайна сметка бях склонена от съученици и познати и отидох, постоях в ресторанта 1-2 часа, после с най - добрата ми приятелка от класа си тръгнахме, отидохме да се преоблечем и след това отидохме на реално, истинско парти при наши приятелчета 4-5 години по - големи, с които излизахме по онова време. Сега, ако се върна назад няма да отида на тъпия бал макар че минах с общо 200 лева за рокля и обувки, косата си я бях направила сама, а тъпия куверт в ресторанта беше към 60-70 лева.
Едно близо 300 лева опуках за 'тоя дето духа'... или още казано захраних няколко бизнеса благодарение на един напълно излишен днес и излишно раздуван 'празник'.

7.   Аз не отидох и си ми беше много кеф. Не съжелявам.

8.   От авторката: мерси за отговорите ви. Все пак реших че най-силно искам да отида на почивка някъде извън България, съучениците ми нямат проблем с това (тези, които са ми приятели). Наистина много бих искала вместо бал да имам екскурзия, защото не знам дали скоро ще може да си позволим с наще нещо подобно, а това е идеалната възможност.

9.   Човек, ако не ти се ходи, недей, честно. За какво ти е? То направо е мазохистично да ходиш някъде, където не искаш... за какво ти е да си го причиняваш? Като не щеш, недей. Няма да сме мазохисти, я. :D И аз съм 12 клас тази година и въобще, ама грам не се вълнувам за тоя бал... Ще ида де, не съм чак толкова против, ама просто не виждам какво му е специалното? Чалга, селяния и посредствена храна. :D 100 пъти сме се събирали с класа на кръчми, еми да ти кажа, тъпичко е.. балът ще е същата история, само дето всички ахкат и охкат по него, защо, и те не знаят. Щото обществото ни го е набило в главите, че е нещо кой знае колко специално. Айде моля ви се. Пълна загуба на пари и излишен шум за една проста, обикновена, да, ОБИКНОВЕНА пиянска вечер... :D Смешничко е. Така, че те съветвам, ако наистина не ти се ходи, недей!!! Замини с приятеля си и съм убедена, че ще си изкараш сто пъти по-яко! Успехххх <3

10.   Отиди, не е нужно скъпа рокля, пък пак си птиди на екскурзия...

11.   Аз не ходих на моя бал, най- много да научиш някой нов кючек и да видиш някое момиче облечено като улична фея.. кючеци, салфетки, абе... селяния с една дума. 40 лицемера, които в продължение на няколко години се обиждат и псуват зад гърбовете, накрая сядат на една маса и си пият заедно.. такива хора аз не мога нито да уважавам, нито да седна с тях дори и пред бунище.

13.   И аз тази година завършвам и ще отида на екскурзия, но с класа ми. Решихме го така. Според мен е редно да отидеш!