Споделена история от Тинейджърски

Iphone-втора употреба?
Здравейте! Проблема ми е следния. Намокрих с вода доста скъп телефон и сега не иска дори да се включи и не става за нищо. Проблема не е в парите, родителите ми са богати, но проблема е там, че те се ядосаха за дето винаги си прецаквам телефоните и сега не искат да ми купят нов. На ден ми дават около 10 лв. различно и за това мисля да спестявам и да си купя телефон тайно. Видях в Olx айфон 5 (160 лв. ), 6(650лв) втора употреба, пише, че са в отлично състояние. Но ме е страх, защото приятелите ми ми казват да не си взимам, защото може да се прецакам. А спешно ми трябва, защото нямам никакъв вече и няма дори по какво да говоря. Мислех си да си взема айфон 7 или 8 на изплащане, но съм на 15 и ще искат подпис от родителите ми. Какво да правя, спешно се нуждая от нов айфон..

Коментари

1.   Ми да - ще се прецакаш със стар i5. Ако вече не са спряли поддръжката му, то скоро ще, а и не се знае с какви дефекти го продават на втора ръка. И ако ще пестиш от банички и бири, ще има да пестиш бая за нови модели.

Нямаш много опции, батко. Като ти трябва телефон, моли ги да ти вземат дърта Нокия за 30 лв. Като ти трябва iPhone, жалко. Стани на 16, изработвай сам парите някое лято, да видим дали тогава ще си губиш вещите.

2.   Ами то по-голямо прецакване от това да си чупиш постоянно новите телефони за по 2000 лв. лично аз не виждам как може да стане, така че давай!

3.   Прави са вашите да не искат да ти купят нов телефон като виждат, че не може да си пазиш нещата! И аз да бях на тяхно място r щях да постъпя по същия начин. Па и нагло на всичкото отгоре не стига, че чупи ами иска и последни модели телефони, а в същото време някои деца няма какво да ядат Скъпи работи ще си купуваш като тръгнеш на работа да видиш как се изкарват парите! И телефон от 10 лева ти е много!

4.   Аз ако бях на мястото на родителите ти, щях да ти хвърля един пердах и чак тогава да ти купя една нокиа за 30 лева, че да се научиш да цениш парите.

5.   За телефоните 2ра ръка си е строго индивидуално, аз само 1 път си взех телефон 2ра ръка и то за 80 лева.. Е, 1 година по-късно още го ползвам и работи добре, само дето продавача премълча, че 1та колонка не работи.

6.   Вземи си китайски смартфон с Андроид за 150лв. нов. Ще ти върши същата работа като айфона.

7.   Аз съм телефон, който е втора ръка, но го купих от приятелка и знаех, че телефонът е почти чисто нов. Ако, нямаш от кой да си купиш, аз не бих рискувала с телефон от olx., особено по-старите модели може да са минали през няколко собственика докато стигнат до теб. Събери си парички и помоли вашите да ти купят, може дори да ти дадат допълнително като видят, че полагаш усилия или помоли да вършиш някаква работа през уикендите срещу пари. Вече порастваш и трябва да разбереш, че трябва да поалгаш усилия за това което искаш да имаш, никой няма да ти дава телефони цял живот, щом не си опазила своя трябва да се потрудиш за следващия

8.   Номер 1-Момиче съм и съм на 15. ;) И имам достатъчно пари за да си взема хубав телефон,за какво ми е Нокия за 30 лв.. Причината да искам някой от Olx е,защото искам да си го купя тайно без мама и тате да знаят.
Но вече ми купиха Айфон 8,за това,че няма да имам друг телефон просто са блафирали,защото са били ядосани.Благодаря ви все пак за написаните коментари.
-Авторката

9.   Щом на 15 години ти купуват айфон 8, не ми се мисли как ще си намираш мъж после. А и темата ти завършва със "спешно се нуждая от нов айфон"... Знаеш ли кое е спешно? Спешно е да се прелее кръв на някого, който иначе ще умре, а твоят айфон не е спешен.

Родила си се със златна лъжичка в уста и без да си мръднеш пръстта получаваш разни скъпи неща, но за съжаление това ще ти изиграе лоша шега в живота. На повърхността ще си обезпечена, но ще си бедна душевно.

10.   Не че нещо, просто ми е интересно как никой не каза "събирам пари за курсове / да си купя книги / за обучение". Когато инвестирате си помислете добре дали инвестицията си струва. Авторке, ти си на 15 и родителите ти са похарчили четири цифрена сума за телефон, чийто "живот" трае средно около 1 година. На тази възраст се инвестира в качествено образование. Практически парите са хвърлени на вятъра, но така е, като никой от вас няма елементарно финансова култура и сте разглезени до безкрай. Съветвам те следващите ти спестявания да ги вложиш в членство в някой спортен клуб, препоръчвам ти някой боен спорт. След като тренировките ти помогнат да се стегнеш - физически и душевно, се запиши на някой курс по финанси, поне за обща култура. Надявам се да последваш съвета ми и да научиш нещо.
Пари се печелят, но също така се и губят лесно.

11.   Никога ама никога 2ра ръка продукти на Apple!

12.   А тия пари където твърдиш, че ги имаш да не си ги изкарала случайно ти? Напълно съм съгласна с номер 10 особено като виждам , че си написала блъфирали грешно. Думата се пише с ъ, а не с а! И ако телефонът ти не е последен модел и не е Айфон да не би да се свърши светът? В тоя живот не всичко е само пари и скъпи джаджи момиченце, дано го разбереш някой ден! Ама и вашите са за бой, че са те разглезили и ти прощават за всичко, ако прилагаха понякога твърда ръка нямаше да си такава разглезена егоистка и материалистка! Безобразие е 15 годишна пикла да ходи с телефон за 2000 лв. , да получава по 10 лв. джобни на ден и да лъже родителите си! Аз на тяхно място щях да ти намаля джобните и да те напердаша едно хубаво да видим дали няма да се научиш да си пазиш нещата!

14.   Щом имаш финансовата възможност, защо да не купиш на детето си най-доброто (според теб самия дали ще е айфон, моторола, Мерцедес или Опел)? Единсвено ме притеснява че 15 годишна прави скришни нещица, вместо да се извини на техните и по някакъв начин видимо съжали за невниманието. Защо родителят прави скандали и блафира като най-накрая ще купи телефон.. все пак? Като по този начин подтиква детето да започне да укрива, крои странични планове? !
Давам с удоволствие всичко на дечицата си, но усетя ли подмолност, фалш и нечестност спрямо мен - жална им майка!
Майка, 35