Споделена история от Тинейджърски

Образованието в България?!
Здравейте! Предварително се извинявам за дългата история, но ще се радвам да я прочете поне някой и да я обсъдим.

Та, откъде да започна? ! Ами добре още от самото начало: Когато тръгнах на училище бях много вълдушевен, че ще открия нови приятели и нови много интересни неща. До 5 клас нещата вървяха супер, бях отличника на класа, имах много приятели и често се събирахме. Уроците бяха лесни, поне за мен, защото бях подготвен за всеки учебен ден, като учих само по 1-2 часа... и ми оставаше време да изляза с приятели, да гледам телевизия и дори и да науча за по другия ден.

Не знам сега проблемът в образованието ли е или в нещо друго. От 5 клас насам всичко се срути, тоест цялата ми изградена пирамида пропадна заедно с мен на дъното на Тихия океан. Питате се защо? -Смених на 3, 4 пъти училището си от 5 клас до сега и много нови учители, с нови техники на преподаване направо объркващо се получи...

Уроците? -те отново бяха лесни за учене но вече по 3-4 страници голям формат и написани като за професори. Не знам как но завърших 5-ти, 6-ти и 7 клас с оценки от 5 до 5. 36, като до преди това имах само 6, 6, 6, 6... Стачките, дали и те повлияха? -Като цяло да, учителите ги нямаше, уроци пропускахме и хоп на 1-вия ден като не тряснат 3 урока по математика айде ходи научи 3 различни вида смятане...

Всички обвнияват нас децата, че не учим, за някой деца са прави за други не! Защо ли? - Ами ако се поставите на наше място само за 1 месец ще разберете, че училището се е превърнало в.... Родителите ми се карат: "Учи, учи" а аз имам оценки до 5. 50 за срока, често съм им показвал учебника и уроците но те пак мрънкат.

Скоро в един български интернет форум имаше тема за образованието в България, и имаше коментари от учители в други държави, които напълно са разбити от това, което виждат в българските учебници. Не съм дошъл да се оплаквам, вече съм минал 1-вото ниво сега трябва да завърша гимназията. Но и програмата е напълно унищожителна за нас: На един ден Химия, Биология, География, История, Математика и Немски... По 1 урок от първите 4 имаме да учим. Всеки урок е по 3-4 страници голям формат, отнема по 1 час учене и там идват проблемите. Научаваш по Биология и веднага почваш по История и след това веднага по География и т. н. Кажете как да научим просто, като се смесят тея 4 урока става нещо, което не мога да го разбера, защото докато уча История и въстания в ума ми се въртят липиди, хомогенни и т. н. Все пак общо да науча тези уроци ми отнема 5 часа максимум и като ги науча на другия ден, учителя изпитва по история ти почваш да бъркаш историята с биологията.

Съветвам родителите да погледнат на децата учебниците им преди да им мрънкат, тази система наистина може да те отчая от живота и според мен стачките трябва да са затова не за едни смешни 2 дена повече от зимната ваканция. Пък и защо да се дигат стачки, то само учителите, лекарите и депутатите имат право на глас в това отношение за нас на държавата не е и пука, на Бойко Борисов му пука смао за новият мерцедес дето ще си вземе и т. н.

Честно казано и след като минат тея 4-5 часа учене на ден какво ще правим, то не останало време да излезеш навън и така се затваряш в себе си. Затова това често подтиква деца да излизат по тъмно в 11-12 часа вечерта да се учат да пушат и пият... А често и затова спират да учат. Наистина това не е живот, къде е това детство, за което се споменава на всякъде, ако според детство се има предвид седене вкъщи, учене и отиване на училище това значи, че аз съм луд. Какво ще разказваме на децата си като станат те на нашата възраст, вместо да им кажем какви глупост сме вършили като малки, какви гаджета сме си хващали и да ги поучаваме ние може само да прецакаме и техният живот. Това много лично ме дразни мен в България, и затова в момента знам перфектен английски за да се махна от тази ****** държава като се опитам да вляза в някой чужд университет(Англия или САЩ). Не че положението в другите страни е по-добро но според мен в Англия или САЩ ще е доста по-добро образованието за моите деца. Това е проблем на държавата, затова толкова повече хора предпочитат да се махнат от държавата, и това най-често са студенти. Ето сега до нас живееше един човек, той завърши в България и взе висше образование, но не успя да си намери никаква работа нито тук нито в другите страни, разкавал ми е как са му отвръщали на молбите за работа в Англия и отговорите са били поради нашата държава, предпочитали да вземат хора от Африка отколкото от нас. Той сега отиде в САЩ да изкара разрешително за каране на лимузина и явно това ще му бъде работата :) Е надявам се да има благоприятни отговори а не някакви, които да обвиняват, че ние сме мързели и т. н. Благодаря на тези, които са прочели дългият ми коментар, като цял роман... :)

Коментари

1.   Учебниците, учителите, системата, учебниците, все нещо ви е виновно. Ако искаш да учиш, ще учиш, ако не искаш всичко ще ти е в пречка. Да не казвам, че ти като мъж не ти трябва да с енапъваш толкова, защото цялата сисетам, която ти така хубаво оплюваш ти позволява да следваш престижна специалност с по-нисък бал от този на една жена. Това го няма никъде на запад...
Лола

2.   Душицо, аз съм минала по твоя път и сега уча в университет. За моята специалност учим по 3 месеца и на четвъртия имаме 1 месец сесия, в който трябва да вземеш поне 6 изпита, за които трябва да прочетеш по най-малко 200 страници учебник, което по 6 знаеш колко прави. Ако си мислиш, че сега ти е трудно или, че ако отидеш да учиш в друга държава всичко ще бъде балансирано и ще ти е по-лесно, бъркаш жестоко. Казваш, че преди си учил уроците и за следващия ден, ами ти пак си чел толкова, колкото и сега и ако учиш редовно, не разбирам какъв ти е проблема. На мен сега ако прочета един учебник по география за 12 клас, сигурно ще ми се стори елементарен. Ти четеш по 10 страници на ден, аз по цял учебник, който после трябва да разпределя за няколко дни и да науча така, че да разбера за какво става въпрос, понеже на изпита ще ми се наложи да развивам тема минимум 2 листа голям формат. Никой не е казал, че да учиш е лесно, но баща ми казваше така: "Ако сега ти е трудно, то след време ще става все по-лесно. " Е, не беше прав. Но ако искаш да имаш някаква бъдеща реализация в живота, ще учиш. А по-късно, когато се реализираш професионално, ще разбереш, че продължаваш да учиш и така... Човек цял живот се учи!

3.   Здравейте, напълно съм съгласна с момчето, че учебниците са ужасни и изключително трудни. Завършила съм математическа гимназия, която се води елитна, или поне на фона на много други гимназии, а сега уча във ВИАС. Докато се подготвях по математика при частен учител, разбрах, че това, което най-много знам - математиката, всъщност изобщо не го знам. А имах супер добра преподавателка и мислех, че съм научила много. Действително учих по цял ден и не ми оставаше време за нищо. Какво знам сега от това? E, повече от много други, но все пак твърде малко. Учебниците са така направени, че да се налага да зубриш или дори да не зубриш да не можеш да го запомниш. Затова затъпяват децата - не всяко дете има нервите да издържа на това напрежение, на което аз издържах, то си е до характер. Като детето види, че нищо не разбира и за има 6 трябва да зубри - то или зубри или просто си губи времето. А родителите не може всеки път да отделят време да му смилат целия урок, още повече, че урока и за тях е неразбираем. Учебниците са на академичен стил. Във ВИАС ни обучават много добре /по повечето предмети/ и забележете нямаме учебници! Колко ли са зле тези учебници, от които бихме учили. Сега по ВИК съм намерила учебник за гимназисти, който ми върши много добра работа, защото е на достъпен език, но той е предназначен за хора 5 години по-малки от мен и за тях не е толкова лесен. Друг пример - частният ми учител по математика ми задава стереометрична задача, взета от учебник за шести клас и аз я мисля цели няколко минути, при положение, че съм от най-добрите му ученички и изкарах 6 на матурата и почти 6 на изпитите. Какво остава за едно човече на 12 годинки - така ще му падне самочувствието, затова, че не може да се справи и ще си мисли, че е нормално децата от 6 клас да решават такива задачи и че то милото е тъпичко. Децата са си много умни! И аз също бих искала моето дете да учи в чужбина. Макар че в България има доста компетентни учители. И тези от тях, които познавам не използват учебници.

4.   Според мен си напълно прав. Особено за това, че в един ден имаме по 100 разказвателни предмета. Например, ние в един ден (сряда) имахме, история, химия, биология и физика. Трябва да учим по 4 урока, които бяха по 2 или 3 страници. Имахме и 2 часа изобразително, но понеже там учителя не ни даваше никаква задача и ни казваше "Така, занимавайте се с нещо, само не ми пречете", ние трябваше да си правиме рисункиту вкъщи, а имахме изобразително само в сряда (тогава ни беше най-тежка програмата). Добре! Ние кога ще учиме 4 урока, кога ще рисуваме? !!! Аз вторник съм на английски и през деня нямам време за учене, а само вечерта, а тези уроци се учат 1 час и половина сигурно. А като имаме тест в сряда и пак ни е дал домашна да рисуваме? Един мой съученик беше казал нещо много правилно и то беше:
"Ние имаме толкова много домашни, а той ни кара да рисуваме! ". Пълен ужас. Учителите също - несправедливи са (поне в моето училище), не се стараят да ни научат на нещо. Просто са дошли за паричките, пък който е научил - научил, а който не е - да си гледа работата. Тези парички се изкарват от работене, а не от седене. Има в училище една учителка, която е крайно несправедлива. Едно момиче от другият клас (7в) се беше напило и я хванаха, а тази учителка я защитила и казала, че тя има проблеми, а всъщност е нямала, но са хванали една моя съученичка с цигара и така й се развикала, че няма накъде, а моята съученичка наистина си има проблеми (разведени родители, тормоз в класа), но на никой не му пука, че тя наистина може да има проблеми, нали? Значи едната може да се напива в 7 клас и да обижда другите, а другата не може нищо да прави? !! Не, че съм съгласна с моята съученичка да пуши, но не беше честно. Един ден казах на класната, че едно момче постоянно ме заплашва, че ще ме пребие, че ще ме нарита, но класната само един път му се скара, нямаше и ефект, но като й казах втори път, тя нищо не направи, а заплахите може и да станат реалност. Пълно безобразие. То ние ще се изпобием, а учителите ще си седят и нищо няма да направят, а после ни се карат, че сме довеждали родителите си в училище. Е, как няма? Учителите сами са си виновни, защото никакви мерки не предприемат. Така стоят нещата в нашето училище, за другите не знам. Мен всеки ден ме обиждат ПРЕЗ ЧАС, дори и ме удрят, учителите виждат всичко, но нищо не правят. Когато аз кажа на този, който ме тормози да престане, но на висок глас, за да чуе и учителят/ката, че аз не издържам вече, той/тя изкарва и мен виновна! Е, аз виновна ли съм, че си седя спокойно на чина и си слушам урока и някакво пикливо л**но започва да ме обижда и унижава? ! Както казах, пълно безобразие!!
*Яса

5.   Аз живея в Испания. Тука в даскало няма устни изпити, така че не трябва да учиш нищо, само да си пишеш домашните. Учихме само, когато предстоеше контролно. В България съм завършила 7ми клас, и помня как на един ден трябваше да уча по история, биология, география и т. н. а представям си колко е по-гадно след 7ми клас, но мога само да ви съчувствам. :D

6.   До 5 коментар:

Здравей! В началото на новият век имаше доста имиграции от страна на българите в други страни и най-вече в Испания. Моите родители също отидоха и може би са решили да не ме вземат но щеше да е по-добре. Един приятел също отиде в Испания с родителите си и си пишем и до днес в скайпа и толкова ми се смее на това, което правим в даскало, че направо... :) Вярно е трябва да ни научат, не съм против усните изпитвания или контролните(без предупреждение) но системата е много калпава(лошо построена е и щесе срути). После се чудят защо сме сред едни от най-простите в Света, ами на нас не ни помага това, че построяват нови училища или че училищата се модернизират, на нас ни трябва промяна.

До 1 коментар:

Здравей! Ти явно не си запознат/а със системата? ! Без да се обиждаме но по самият начин, по който е направена цялата пирамида на образованието ние няма как да не учим на изуст. Аз когато почнах да уча на изуст дори не се усетих, но скоро след това започнах да забравя научените неща. Проблема не е в това, че аз нарочно съм почнал да уча на изуст, проблема е че самите учебниците ни карат да го правим. Ако отворите учебник по География за 9 клас на който и да е урок ще видите как във всяка точка всичко се повтаря по 2-3 пъти и става неразбираемо, това направо отегчава човек. Създателите на учебника нарочно правят това, защото колкото повече страници има толкова е по-скъп(лично мое мнение, дори е факт, провел съм си личен тест за да го докажа). На Булвест и Просвета не им пука как ще научим академичните им глупости на тях им пука за парите, и на учителите така. Ние се опитваме да се разбираме с тях(учителите) а те казват: "Не ни пука, че имате днеска 2 контролни, ще ви изпитвам". Имал съм случаи с по 4 контролни на ден, като в един час съм правил и 2 по 20 мин. Защо всички родители са такива, ами вземете вижте какви глупости пише в учебниците. Аз на клип от някоя образователна телевизия ще науча по-бързо нещата от колкото от учебник! Защото в клипа, не се поватарят нещата излишно. Ако имах време щях да ви извадя от 1 учебник една точка да видите колко безмислено е написана от авторите. Вместо да го напиша по точен и прост начин, те са гледали да го оголемят тройно и така текста добива вида на каша. Айде спирам, че доста изписах. И се надявам някой ден родителите да разберат, че проблема не е в нас а в това, което съм описал горе, това довежда и до мързела и до седенето пред тъпия компютър!! Родители вземете се в ръце, отворете на детето си урока от учебника(7-9 клас или по-горен) и ако го научите за 1 час и след 5 мин. отворете др. учебник и научете и друг урок и на другият ден ги помните като цяло(поне 85% от него) тогава ще си призная, че съм толкова прост, че дори всички прости глави на Света са в моята! Направете този тест и аз не ви натоварвам, защото ние имаме по 3-4 урока на ден да учим... :)

7.   Не знам кой си ти, обаче аз ще ти кажа, че в начален курс-не бях от слабите ученици, в среден курс имах и падови, а в гимназия си бях направо отличник, но що се отнася до култа към Америка-не бързай преди да видиш

8.   напълно съгласна с номер 2. в университета ще имаш по 3-4 дни да се подготвиш за 1 изпит, а те ще са общо 5-6. Как ти се струва? И аз имах по 7 часа на ден в гимназията, но завърших с отличен успех. Така че е въпрос на желание и амбиции

9.   Интересно ми е, според тези, които се оплакват, че учебниците са написани, така че да се зубри, как по-точно трябва да бъдат написани, че да се разбира?

10.   Номер 6: Не само съм запозната със системата в Бг, но съм запозната и със системата в Германия и където вие се оплаквате от 6 изпита, две контролни и бла бла, аз ви казвам че тук съм се явявала на два изпита в един ден, а в една седмица се е случвало да имам 4, не ми стигат да прочета 200стр на изпит, ами говорим за поне два пъти повече и не говорим за един учебник, а за няколко плюс проучвания и всичко това на чужд език, много често и смесено: англииски/немски. Да не говорим, че на мен не ми е достатъчно, както при вас да седна за седмица преди изпита, на мен ми трябват минимум 2 месеца, Да не говорим, че такова нещо като конспект тук не съществува, и да не говорим, че всички основни схеми се учат на изуст и че получаваш повече точки на изпита, ако си използвал думите на професора и да не говорим, че един изпит продължава час, като през този час се е случвало да изпиша пълни 8 листа. И да добавя: междувременно и работих. И да обобщя: Библиотеката ми беше втори роден дем, а другият дом беше работата ми, вкъщи се прибирах само да се изкъпя и да спинкам, даже нямах храна вкъщи, просто защото нямаше кога да я пм, по-добре ми беше да се храня навън. И сега искап пак някой от вас да ми се оплачи от системата.

Лола

П. П. Тук и мъжете и жените се приемат по еднакви критерии, нямна такова нещо като: ама той е момче, дай да мъ смъкнем бала с две единици.

П. П. П. Не се оплаквам от това, през което съм минала, напротив, много съм щастлива, просто защото това ме е направило много издържлива и силна. Все пак само силните оцеляват ;)

П. П. П. П. Тук устни изпити няма, освен в някой специалносто, но след положен яписмен по предмета. И сега след всичко това предлагам на автора да се замисли дали иска да ходи в Англия, защото там не е по-лесно.

11.   Ученето - това е едно от много малкото истински изпитания, останали на съвременния човек. Вече не се налага сами да орем, сеем и жънем нивата, а отгоре на всичкото и да й треперим да не мине някоя градушка, порой или слана, за да има какво да ядем през зимата. Не ни се налага и да добиваме влакна по някакъв начин, след което да тъчем, предем и шием, за да има какво да носим на гърба си. Не ходим по 16 км. всеки ден в студ и пек до съседното село на училище, даже изобщо не се налага да ходим, понеже мама и тате ни возят в автомобил. Казармата отмениха дори, да не би там някое мамино синче да получи обривче от стрес... И какво ни остана? Да понаучим нещичко и да си намерим гадже, което да ни изтърпи поне докато му направим 1-2 деца (та да не се затрие съвсем рода) - все непосилни задачи (както е видно от този сайт) за глезльовците и глезлите, свикнали като видят пчела да оревават орталъка, че щяла да ги ужили, и мама и тате да тичат на помощ...
Е, трябва да се направи някакво усилие в живота - няма как. Ако не го направиш ти, то някой друг трябва да го направи за тебе... А кой е този "някой", дето на всеки да се назначи по един такъв? 'щото мама и тате са до време...
Та какво за учебниците? Били лошо написани? На калпава ракета, космосът й крив... Ами със сигурност има учебници - добре написани, останали от родители, каки и батковци, по библиотеки и училищни складове. Има и помощни книжки, и Интернет. Ама пусто, нали пак трябва услие - някой да се поинтересува, разрови, намери и прочете, а защо да го прави, след като "това не му влиза в задълженията"... Имаше навремето една руска песничка - Антошка, Антошка... явно и тогава е било актуално, но сегашните мащаби са просто потресаващи.
Та така - който иска да свърши една работа си намира НАЧИН (ВЪПРЕКИ външните обстоятелства), а който не иска да я свърши - си намира хиляди ПРИЧИНИ и ОПРАВДАНИЯ, кое от кое по-правдиви и състоятелни...

12.   "завърших с отличен успех", но би могло и без учебници-да се овладява и то доста по-качествено целия материал.

13.   ето и аз да споделя малко опит...
за 13 години обучение преди университет смених 5 училища в 3 държави. в общи линии - едно и също, но силно зависи от даскалите и обстановката. гимназия завърших в чужда държава и за 4 години съм учил 4 чужди езика и съм писал все на латиница... как пиша на български, и аз не знам:)) и там имахме химия, биология, история и тн в един ден и сме учили. при това - химия и биология на английски, история на сръбски, а география на турски. учиш и това си е. хубавото на това училище беше че повечето даскали преподаваха интерактивно - включваха и нас в учебния процес, а не само да седят и да дъвчат 8 страници материал и ние да гледаме като овце в кошара. забелязал съм, че в българските училища е точно така... ти седиш и пишеш 45 мин, а даскала си говори текста. урока свършва и ти почваш да зубриш... това не е учене. нашите училища са ниско бюджетни и нямат помощни материали, преподавателите са нископлатени и нямат мотивация да развиват различни методи на обучение, да не говорим, че и достатъчно много са си некомпетентни за да преподават. за университетите у нас... нямам коментар защото не уча в наш, но по това което виждам, се радвам даже. след няма 2 месеца завършвам американския в правец и всеки път като чуя думата 'сесия' скачам до тавана от радост, че уча там а не в български уни... при нас има три семестъра, по 10 седмици всеки и натоварването е постоянно. учебниците варират от 300 до 900 страници, но рядко се налага да ги изчиташ целите. всичко което е нужно се казва в час и ако слушаш ще трябва само да прочетеш 10-15 страници и си готов за 6ци на изпитите. оценката се формира от цялостен принос към курса, а не от един единствен изпит накрая. 13 години училища и глупотевини бях все по средата, нито отличник нито двойкар, но научих много повече от телевизора и енциклопедиите си. 4 години в този университет натрупах в пъти много повече знания и се развих като човек. спорно какъв 'човек', но това е друга тема:))))
авторе - в англия учението не е таква майска роза за каквато се представя. там са големи снобари, неземни, и ще се нагледаш и наслушаш на мнооооого приказки пълни с топъл въздух. да не говорим, че цените се удвоиха тази година та... в щатите висшето е много елитарно. и там се мислят за откриватели на топлата вода и се бият в гърдите за много илюзорни възвишености... прави си сметка. не държавата определя качеството на обучение, а училището, учителите, и твоето собствено желание да научиш.

М.

14.   Здравейте, по стечение на обстоятелствата имам и българска гимназия, и немска, а и поглед върху немската образователна система в началния курс.
Първо, нашата образователна система има вече над 140 годишна традиция и е създанена по немски и руски образец (руската система е направена по немски образец от цар Петър и се е развила).
Принципът е прост - ОБЩЕСТВЕНО ДОСТЪПНО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ВСИЧКИ. т. е. - и бедни и богати посещават обществените училища и има единна държавна програма, която се спазва от всички училища и университети, може да има повече, но никога по-малко, всяко помагало и учебник трябва да бъдат удобрени от МОН.
Другата, противоположна система, е анго-американската, както и тази в много страни на Южна Европа. Там децата от бедните и долни средни класи (като нашите емигрантски деца) посещават обществените училища, които те подготвят да станеш прост работник и не те подготвят за академична кариера. Там се учи таблицата ЕЛКА, учителите са демотивирани и зле платени и бедния си остава беден, защото няма достъп до образование, докато богатите пращат децата си още на 10 в интернати за 30 000 паунда на семестър - тези 5% от децата стават страшни мозъци и отиват в Оксфорд и управляват държавата по-късно, останалите са „лош човешки материал„ или WHITE TRASH.
В България, бившите комунистически страни, Германия и немскоезичните страни, Скандинавска Европа, образованието е достъпно за всички, няма или има малко частни елитни училища, но елитни частни университети практически няма (къде искате да учите - във Варненския свободен или в Софийския). Вярно, в момента в България има криза, защото системата е хронично недофинансирана, учителите са зле платени и демотивирани, но принципът се е запазил - и вие ако учите и имате талант ще ходите на училище с детето на председателката на народното събрание и имате шанс да посещавате същия университет.
Много богати българи пращат не толкова умните си деца в Швейцарски и Английски интернати и в съответните университети, където могат да компенсират простотията на децата си с бомбастични такси. В немската система това не е възможно - там няма такси, или те са много малки, за да стимулират професорите да пускат децата на богатите, които да платят двойни и тройни такси след това.
Немската гимназия не се отличава от българската много, с изключение, че натоварването действително е по-малко, защото децата си избират два предмета, по които се специализират и имат по-малко разказвателни да кажем. Няма устни испити на дъската, има държане веднъж на срок на реферат или разработването на някакъв проект - аз и в бъгларската гимназия съм имала такива практически упражнения, зависи от учителя и училището. А, забранено е даването на домашна във ваканция, защото образованите родители ще помогнат на децата си, а простите няма и така ще са неравноправни децата, но и да не се натоварват децата излишно.

Лола ви е описала ежедневието на един беден български студент(ка) в немски университет, но е забравила да допълни, че там от средата на следването си човек се специализира и има право сам да избира какви лекции да посещава - никой не следи за посещаване на лекции и упражнения и човек сам си прави програмата. Натоварването все пак е по-голямо, защото се очаква, че студентът сам ще се подготви, сам ще си търси литература и т. н. Испитите са много нагъчкани, като вече се избягва да има два в един ден, но е трудно, защото винаги липсват помещения.
Немците не работят, имат си държавна помощ или разчитат на родителите си. Има разлика, разбира се в баловете за прием и не е вярно, че няма такава - при българите има определен брой места за българи, но при немците има една специална държавна служба, в която всички кандидат-студенти си изпращат дипломите и желанията за университет и специалност (няма приемни испити, кандидатства се с матурата). Там се решава всяка година по сложни критерии кой накъде. Например в моя град има недостик на жилища и държавата не може да смогне с общежитията и затова се даваха места в елитните унверситети там на хора от същата привинция с по-малък успех (хората с жилище вече там имахра предимство при приема), а на хората от други провинции се искаше отличен успех или да чакат минимум два семестъра. Има предимство във всички специалности за момичетата, защото те рядко учат висше и държавата иска това да се промени. Но критериите са нещо като обществена тайна и са за всеки университет и специалност различни и са в зависимост от държавната политика - искаме повече жени физици, ок - значи по-малък бал тази година за жените, които искат да учат физика - догодина друго ще измислим и така, но няма равноправие - ако един берлинчанин и една берлинчанка искат да учат в Хамбург, много е вероятно местата първо да се дадат на хора от Хамбург с по-малък успех, после на берлинчанката и накрая на берлинчанина или обратното. Изобщо сложно е много.

Моят съвет - учете и се радвайте, че имате достъп до безплатно образование в страната си и не сте емигранти в Южна Европа, САЩ или Великобритания, защото там няма да имате достъп до образование, което да ви позволи академична кариера и поне среден стандарт на живот, а и университетите са скъпо удоволствие за богатите.

От опита си в Германия, мога да ви посъветвам да завършите бакалавър в елитен български университет (Софийския ) и да учите Магъстър на Запад, може вече и в Англия, защото там ако имате добър бал таксите ще са приемливи. Магистърските програми са винаги на английски и нямате нужда да знаете местния език.
Не ви препоръчвам образованието в Южна Европа (Италия, Испания, Гърция, Португалия) под никакви обстоятелства, ако можете да го предотвратите.
Успех!

15.   14. всъщност вече не им е свободно да си избират лекциите, тъй като се въведе бечелор и мастър, където програмата е предвидена. Има критерии за приемане, но те не почиват върху пола и това ми беше основната идея. Колкото до бедния български студент, всъщност моето семейство можеше да си позволи да ме издържа, аз не исках да вися на вратовете им, достатъчно голяма съм, за да съм самостоятелна, и съм горда с това.

Лола