Споделена история от Тинейджърски

Чувствам се глупав
Здравейте. Ще започна направо с историята си. Тази година съм за първа година в ново училище с много големи изисквания. И до миналата година бях пълен отличник в друго училище, но тук... По повечето предмети имам предимно шестици, но и доста повече петици спрямо миналата година. Класът е много силен и повечето нямат почти никакви петици без изобщо да стараят. А аз се старая, правя всичко отлично, използвам всякакви помощни неща, но не мога да им стигна нивото. Особено по английски. Тази година имаме 18 часа на седмица и правим тест всяка седмица. А аз почти винаги имам 5. Там грешките са ми на текста. Останалите пишат по 5-6 изречения текст и отлично, а аз пиша страница и нещо, и винаги с много грешки, колкото и да се старая. След няколко месеца е края на срока, а аз не знам как ще завърша. Въпреки че класът е силен, много от съучениците ми изобщо не са за тук. Държат се просто ужасно. Като някакви "хванати от гората". А другия ми голям проблем е физическото. Никога не съм бил добър в спорта, и си го знам, но винаги съм получавал добри оценки като 5 и 6. Но тук учителят ни е много строг и имам 3 на нормативите, а на баскетбол ми писа 5, въпреки че вкарах два от пет коша, а хора с по един кош имат 6. Имам чувството, че ме мрази. А и останалите, защото съм нов ми се подиграват, че имам по-слаби оценки от техните. По почти всички предмети. След такива дни, какъвто беше днешния, се чувствам ужасно. Сякаш съм глупав и няма да стане нищо от мен. Знам, че физическо не е важен предмет, но е ужасно да имам петици, когато останалите имат шестици по всичко и то без капка старание и усърдие. И когато влязох в този клас не познавах никого. Започнах лека полека да се събирам в група с приятели, но и там има хора, които не са добре настроени към мен. Направо не знам какво да направя. Преди години харесвах, когато ходих на училище, но сега с радост броя минутите до края. И като знам, че утре отново ще съм с тези хора ми става...
Моля помогнете ми със съвети. Благодаря Ви!

Коментари

1.   Прекалено бележкарски mindset имаш. Оценките не са най-важното нещо. Важно е да възприемаш и пречупваш материята която учиш през собствения си мироглед, да осмисляш нещата, не просто да учиш за оценката и наизуст. Също, няма смисъл да се стремиш да си перфектен във всичко, трябва да намериш силните си страни, това което ти е интересно и в него да задълбаваш. Важно е и също да рефлектираш върху себе си, поведението ти, ситуациите през които си минал, и да си задаваш въпроса - какво бих могъл да направя по-добре.

2.   За физическото - спокойно, и аз бях така миналата година ;) Тогава бях доста стресирана и ме беше страх да не сбъркам нещо и почти винаги, когато това стане някои "много кадърни" момчета от класа ми започват да ме обиждат. Тази година не е така. Пак съм си със същия клас и мога да ти кажа, че не ми пука :) Играя си с радоста и сега постоянно се смееме с моите приятели... Миналата година постоянно не ходех на фвс, а оставах в стаята да я пазя, защото не исках да ми викат и познай какво? - тогава имах 4 за срока :( Но сигурно 1 срок съм играла максумим 5-10 пъти

3.   Аз съм по - зле . Попринцип имам 5 или 4 и понякога 6 . ( зависи)
Сега съм в ново училище и имам 3 и 2 на всичко!

5.   -започни да спортуваш , ходиш на фитнес и пр. , за да придобиеш самочувствие. По английски прави като тях-напиши 4-5 изречения, но да са без грешки. Като пишеш много-страница и половина имаш повече грешки. Не се вживявай много в оценките. Учи, пък каквото ще да става. Важно е да имаш знанията също. Успех!

6.   Всъщност много навътре приемаш нещата. Бих те посъветвал да продължиш да полагаш усилия и да не се демотивираш от някакви оценки. Удовлетворението идва с усърдието. Ако ти си доволен от себе си и си убеден, че си научил дадено нещо, останалото просто няма значение, защото системата за оценяване не винаги е обективна в достатъчна степен - важно е дали наистина си усвоил за себе си материла, или не. :) Ако трябва да говорим за физкултура, гарантирам ти, че във втори курс положението ми не е много по-различно от твоето. За 14 години единственото отношение, което съм имал към тази дисциплина е пренебрежение - още повече в университета. И то си личи, затова и преподавателите не са добре предразположени към мен, но от друга страна, аз полагам усилия, колкото и зле да се справям - и те нямат причина да ме ощетяват на по-късен етап. Колкото до хората около теб - не се старай да им се харесаш на всяка цена. Ще дойде време, в което ще осъзнаеш, че ако си наясно със своите силни и слаби и страни, усъвършенстваш се постоянно и живееш в мир със себе си, нямаш нужда нито от оценката, нито от одобрението на когото и да било. Успех!

7.   От автора
Благодаря на всички. Може би наистина приемам нещата много навътре и гледам само оценките. А и трябва да приема, че не може да съм отличен във всичко. Трябва да се опитвам да се фокусирам в предметите, които са ми любими. За съжеление тази година тях ги няма. Интересувам се от световната политика и икономика, но за останалите това е доста странно. Те се интересуват от игри, спорт. Още един път Ви Благодаря и ще се опитам да спазя съветите ви.

8.   Уважаеми авторе,

Отпусни се малко. Ще се оправят нещата, ако изобщо има какво да им се оправя.

Първо - бележките ти не са никак лоши.
Второ - притеснението за оценки води до само едно нещо - по-лоши оценки.
Трето - ако не се чувстваш на място в това училище, замисли се дали да не го смениш. Ако смяташ, че другаде ще имаш по-висок успех - отиди там. Когато кандидатсваш за университет никой няма да гледа кое училище си завършил (освен ако не е някое с квоти - не знам да ли това го има още).

Желая успех!

9.   Щом се чувстваш глупав и си мислиш, че си глупав, то значи си глупав, и всичко е точно..