Споделена история от Тинейджърски

Матури, кандидатстване, паника...
Здравейте!
Исках да ви попитам относно матурите и кандидатстването след 7 клас. (7 клас съм) В коя гимназия в София мога да влезна, ако изкарам на матурите да кажем 5? И коя матура е по - лесна - по БЕЛ или по математика? Аз съм много, много притеснителна и тази година ходих на изпит на Кеймбридж (по Английсйи език) и на предния ден преди изпита едва не припаднах, а на изпита така се панирах, но после изкарах шестица с цялата тази паника.. 85% от 100% (г-жата до колкото си спомням каза, че всичко над 80% е шестица и нда). Аз искам много да кандидатствам в НАГДЕК или в някоя езикова гимназия ;) ОБОЖАВАМ ЕЗИЦИТЕ

Коментари

1.   Не знам в коя гимназия можеш да влезеш, но най-важното нещо е в деня на изпита да не се притесняваш, не се панирай, просто мисли позитивно, защото притеснението може да ти изиграе много лоша шега. Лично на мен матурата по математика ми беше по-трудна, по Бел повечето неща бяха бебешки и много лесни на миналата матура, тази година дано също да е лесно. Пожелавам ти успех на матурите!

2.   До номер 1 от Авторката: Благодаря Ви!

3.   Предполагам под НАГДЕК става въпрос за гимназията по древни езици и култури, но абревиатурата е НГДЕК.
За коя матура е по - лесна зависи от това кой предмет повече ти върви, но обикновено по - лесната е тази по БЕЛ.
Ако българският ти върви и положиш усилия лесно е изкарва оценка над 5. По математика се старай да ти е поне 4, 50, както и ти годишните ти оценки по предметите БЕЛ и математика да бъдат 6 и най - малко 5.
Сега имаш време и се опитай да не го хабиш - преговаряй по няколко пъти материала и по двата предмета и решавай тестове.
За гимназии не бих ти препоръчал НГДЕК, защото вече не никак сериозна. Щот обичаш езиците пробвай със 9 ФЕГ, 164 ПГИЕ, 73 СОУ и 91 НЕГ.
Тези езикови училища бих ти препоръчал :)

4.   Недей да кандидатстваш в ТУ-Варна, това ще е най-голямата ти грешка в живота...!!! Университета не става за нищо!!! Особено доц. Карова и доц. Владо Николов.

5.   Коментар 4
Прочете ли изобщо на колко е автора? ! За какъв университет говориш!? Пък и във Варна, като тя споменава училище в София в историята си.

6.   От авторката : Благодаря за съветите! И благодаря на коментар номер 5! Заместихте ме в обясняването... Коментар номер 4 : Аммм...? Вие четете ли? Написах, че съм 7 клас, а не 12... И, че ще кандидатствам в София, а не във Варна... Четете преди да пишете неща, които нямат общо с темата!
Отново благодаря за полезните съвети!

7.   здр авторке.

аз тази година влязох в нгдек и гимназията е супер. всички са мили и разбрани. тази година бяха приели всички даже не достигаха ученици. и 4 на матурата по бел и 3 на матурата по история специално за нгдек ще влезеш.

успех. дано следващата година се запознаем наживо

от Ивето от 8в клас

8.   От авторката към номер 7 : НАИСТИНА? Баща ми ми каза, че МНОГО трудно се влиза там. Леля ми, когато е била за 7 клас и е кандидатствала там, и не са я приели. И тя била обсипана с шестици, била отличничка. Ставала в 3 през нощта, за да чете и в момента знае не знам колко езици, и е много умна и добра, също като баща ми. И двамата са били отличници и баща ми е изчел предполагам над 2000 книги. Той чете книги от по 500 страници и е наистина много умен човек. И да, малко се отплеснах от темата, но както и да е. Леля ми е кандидатствала там и не са приели... И зъболекарката ми ми каза, че било МНОГО трудно там да влезеш, както и баща ми. Но сега като ми каза това... Лол. Шашнах се като прочетох, че с 4 и 3 се влиза там... А как мина теста по история? (за да влезнеш там трябва изпит по История)
Благодаря за наистина нужната информация!

9.   Може би на времето в НГДЕК се е влизало трудно, но сега нещата са доста променени. Щом се влиза с 3 и 4, значи нр си за там. Лошата среда или ще те подтисне, или ще те придърпа към себе си. Най-добре помисли за някоя от елитните гимназии в момента, а не преди 30 години. Пробвай с 91 НЕГ, 164 ГПИЕ, 73 СОУ.

10.   Обикновено наистина по-лесен е изпитът по БЕЛ, но и този по математика можеш да минеш добре. Важно е да си спокойна, знам, че ти изглежда невъзможно, но повярвай, всичко е до начин на мислене. Ако не изпднеш в паника, ще можеш да дадеш най- доброто от себе си. Колкото до влизането, петицата е висока оценка, отваря ти достатъчно възможности. Наистина щом езиците ти харесват, опитай с френски, немски или испански. Късмет!

11.   Аз съм момиче от 6 клас и не знам какво да уча след 7. Времето ми не е много, а си нямам представа в коя гимназия да отида! Ще ме посъветвате ли? (живея във Варна )

12.   Здравей!
И аз съм притеснена, но не съм от София.
Така аз също съм в 7 клас и те разбирам, защото всяка една оценка е важна и винаги се претесняваш и е ужасно
Учителите казвали, че матурата се редувала на трудна и лесна. Тази година трябвало е да е лесна.
И тази година вдигали оценките , за да те приемат понеже нашият набор е много като брой деца в един клас. Нашият клас е 28 човека, а "Г" клас са 31.
Представи си какво е. Затова се старай да изкарш колкото се може повече така можеш да влезеш.
Трябва да учим.
Късмет!

13.   За да не отварям темата, на HBO по математика дават ли точки за започната задача, но не довършена докрай и дали може да налучкам без да решавам някои задачи

14.   До номер 6: И аз някъде от средата на 6 - ти клас започнах да мисля за кандидатстване... От толкова говорене и обмисляне на родителите ми с това, все да ми писва :D И си викам "Айде, айде, има време да мисля за това... Все пак не съм 7 - ми клас" и какво? ! Сега съм почти 2 срок на 7 - ми клас! :D Толкова бързо минава времето... Та, съветът ми е да се насочиш към някоя гимназия, която е в твоя град, а ако искаш някоя, която е в друг град, трябва да обмислиш пътуването до там, къде ще спиш, там ли ще се преместиш и т. н., както мен ;) Ако са ти любими езиците - езикова гимназия, ако ти е любима математиката - математическа, ако ти е любима математиката и природните науки - ПМГ. Има ПМГ в Перник и там ще ходят 2 ми най - добри приятелки... Перник е само на 10-15 мин. От моя град, ама... Ще кандидатствам там, ама главната ми цел е София! И да уча ЕЗИЦИ ;)
Благодаря на всички за милите и полезни коментари!
От Авторката!

15.   До номер 12:
Да, трябва много учене! Дано се справим! И да, мух някъде, че редували всяка година изпита... Ту лесен, ту труден :)
От Авторката