Споделена история от Тинейджърски

Не мога да спя
Здравейте! От 10-15дни не мога да спя. Лягам си в 22ч. до 23ч. гледам телевизия после заспивах, но вече не мога. Започвам да се притеснявам, сърцето ми започва да бие сълно, неспокойна съм. Споделих на майка ми и една вечер тя дойде при мен да спи(може да ви изглежда смешно) и аз се успокоих и заспах. Всяка вечер опитвам, държа си очите затоворени 1час, мисля за хубави неща и не става, само когато майка ми е при мен. Кажете какво да правя? Не може майка ми всяка вечер да е при мен. Мислела съм си, че може да отида на психолог, защото съм уплашена от нещо, но майка ми не го приема на сериозно. Между другото съм на 13, мисля, че не е нормално за възрастта ми. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Нормaлно е нa тaзи възрaст дa зaпочнaт промени в съня. И имa достa тийнейджъри коото стрaдaт от безсъние. Ето някои простички прaвилa които би било добре дa спaзвaш. Първо зaпочни дa ги спaзвaш, бъди търпеливa, може дa сa нужни две седмици зa дa видиш подобрение.
- Леглото служи сaмо зa сън. Избягвaй дa гледaш телевизия или дa стоиш с телефонa в леглото.
-Противопокaзaни сa електронните устройствa непосредствено преди сън. Трябвa дa мине поне един чaс зa дa може мозъкa дa се нaстрои нa вълнa сън. Aко ти е нaложително дa използвaш компютър или телефон до късно, свaли си филтър зa екрaнa, от синкaвa прaви светлинaтa червеникaвa и е по-мaлко вреднa.
-Спортувaй всеки ден. Било то рaзходкa, излизaне с колело, гимнaстикa....но поне един чaс спорт трябвa дa имa. Нещо което ти хaресвa.
-Преди сън може дa пробвaш дa четеш книгa.
-Опитaй кaпки ментa, глог и вaлериaн. Знaм че нa много хорa им действaт успокоявaщо a и сa съвсем нaтурaлно средство.
- Гледaй дa си лягaш по едно и също време всеки ден. Може би 22ч е мaлко рaно. Пробвaй в 22:30 или в 23.
-Стaвaй рaно!
-Стой нa дневнa светлинa. Aко по цял ден си зaтворенa в помещения с изкуственa светлинa, мозъкa си обърквa ритъмa.

Всичко товa което ти кaзвaм сa ме нaучили лекaрите. И aз имaм проблем със съня, но по-сериозен от твоя. И aз тъй почнaх от 14 годишнa дa не зaспивaм. Изведнъж нещо ми стaнa. Гледaхa ме лекaри, нямaм никaкво зaболявaне, просто лоши нaвици, цялостно обърквaне нa ритъмa. И ми препоръчaхa туй дето ти кaзвaм сегa нa теб. Успех!

2.   Здравей,

Предполагам си се изплашила от нещо или си стресирана, без дори да го осъзнаваш. Не знам дали си чувала за ,,Леене на куршум"" , на мен този метод ми е помагал. Също така може да отидеш да си пуснеш едни кръвни изследвания. Понякога недостигът на разни елементи в организма води до безсъние.
За мен този въпрос не е шега работа, както го възприема майка ти. Успех.

3.   Проветрявай стаята преди да си легнеш.
Махни от стаята растения и ярки цветове като червено.
Пробвай някоя от следните билки:Маточина, валериана, жълт кантарион, пасифлора. Може и мелатонин. Ако няма ефект - хлорпротиксен - половин -една таблетка преди сън.

4.   Не гледай телевизия вечер. Нито компютър. Спортувай през деня, за да се умориш, вземи вечер топъл душ и заспивай.

5.   Имах и все още понякога имам този проблем да не мога да заспя. На 18 съм, а миналата есен-зима около 4-5 месеца не можех да спя(заспивах 3-4 часа след като съм легнала) и спях една на всеки 4-5 нощи нормално. Случваше ми се да изпадна в толкова дълбоки размисли, поради липсата на възможност да заспя и беше ужасно. Аз също започнах да спя при мама, но не винаги ми помагаше, пиех мелатонин, не докосвах ел. устройства преди сън, бях изчела почти всички български и английски статии за проблемите със съня и т. н. и нищо не се променяше. В последствие ми се нормализира сънят по̀ към пролетта, но сега последните два месеца ми се случва понякога да не заспивам отново.
Мисълта ми е, че е от възрастта и от хормоните (най-вероятно, не съм особено наясно) и в крайна сметка ще се нормализират нещата. Не мисля че има значение дали си гледаш телефона или телевизия(при мен нямаше особена разлика).
Опитай да четеш кмига или да оцветяваш антистресова книжка, на мен тези ми помага да се отпусна и унеса, също така намери къде да изразходваш физическата си енергия(чрез някакъв спорт, фитнес или тичай в парка, например) през дена, защото е възможно това също да е част от проблема.
Надявам се да съм била полезна (:
Л

7.   Ограничи употребата на кафе, кофеин съдържащи напитки, тонизиращи напитки и др.