Споделена история от Тинейджърски

Емоции, стрес, потиснатост, пубертет..Някакви съвети?
Здравейте,
Аз съм момиче на 16 години и все още търся себе си и опознавам психиката си.
Става дума за малкият ми брат, който едва сега навлиза в света на пуберчетата и се чуди какво му става. Той е почти на 11 години и от около месец не знае как да се успокои, непрекъснато го избива на плач и на самосъжаление и се отчайва, че не знае какво му е. По принцип е много добро дете, винаги са ми го давали за пример, не е едоистичен, обича да помага, рационален и старателен е и навсякъде почти е отличен в успеха си.
Завайкал се е, че се чувства безполезен и невеж, че не може нищо и го е страх, че ако остане в такова настроение още известно време, ще загуби приятелите си.
Иска да помага, но се притеснява, че ако покаже повече от това, което другите могат, ще ги обиди и ще се отдръпнат от него.
Накратко казано, добре дошъл в пубертета и безпорядъка на психиката и емоциите..
Искам да му помогна, защото знам много добре как се чувства и не мога да го гледам така.. Работата е там обаче, че аз самата още търся отговор на всичките тези въпроси като "какъв е смисълът на живота ми? " "защо не струвам? " "защо всички са по-добри от мен, не искам да бъда отвратителна.. какво ми е? " и тн. и не знам какво е най-доброто, което мога да го посъветвам, за да му помогна..
Аз по принцип много обичам да помагам. Обожавам човешката психика и обичам да анализирам и да опознавам и решавам различни проблеми.. само че все още нямам достатъчно опит..
Някакви съвети как да го накарам да се почувства по-пълноценно и добре? :/
Мерси предварителноо :))

Коментари

1.   Момиче, нали и ти си минала през това, обясни му! Не знае къде е, объркан е и си няма представа какво става с него! Най - добре даже родител да му обясни.

2.   От авторката:

Спокойно, не е като да съм седяла и да съм гледала само.
Естествено, че съм си говорила с него по темата, споделяла съм му, че с всеки се случва това, когато пораства, включително и с мен. Родителите ни също са си говорили с него.
Просто питам тук за съвети и идеи, защото въпреки всичко, продължава да се терзае, а аз самата все още не съм достатъчно узряла психически и се чувствам някак неуверена в това което му говоря.

Просто ми е интересно вие как бихте постъпили. :)