Споделена история от Тинейджърски

Художествената?
Здрасти! Аз съм момиче на 13. В момента съм 7. клас. Ходя на уроци по рисуване и рисувам много добре. Насочила съм се към НУИИ. Повечето хора ми казват, че образованието там не е добро, но аз искам да разбера от първа ръка. Потърсих мнения на хора, които са учили (или учат) там, но не намерих нищо.
Няколко човека в Интернет бяха казали, че имало практики веднъж годишно и били ужасни.
Ако има някой, който е учил там и знае, моля да ми обясни по-подробно за образованието и практиките!

Коментари

1.   Аз единствено от трите урока предназначени за подготовка за приемния изпит се отказах. 20 човека бяхме натъпкани в малка стая. Двамата учители възторжено разговаряха с 2-3 ученика, синове и дъщери на знатни хора в областта на изкуството. Това моментално ме отказа, защото рисунката ми нито бе погледната, камо ли коментирана. Надявах се на някакво мнение и насоки, но навярно и да бях влезнала в това училище творбите ми винари щяха да бъдат засенчвани от тези с познати за учителите родители. Пълна пародия! :)

2.   Аз съм завършила тази гимназия, обаче преди доста години. Тогава се казваше Национална художествена гимназия за изящни изкуства "Илия Петров". Нали за това говорим? Златни времена! Не продължих с рисуването, но любовта към изобразителното изкуство ми остана за цял живот. Моите преподаватели може би вече не работят там, но пък работят мои съученици, които продължиха в Художествената академия и зная, че са талантливи и способни хора. Що се отнася до практиките, е, няма такъв купон. До ден днешен разказвам спомени от приключенията ни из България. Чудесни са! 10 дена рисуваш на открито, в някой красив български град, няма родители, никой не ти виси над главата, пълна творческа свобода, всяка вечер - веселба със съучениците ти, китари, първи целувки... Ако можех, пак бих се върнала там. Ако искаш бохемски гимназиални години, ХГ-то е мястото. Оттогава ми започват едни от най-хубавите приятелства, още се се събираме, макар вече да сме семейни хора; просто емоциите, които имахме някога, ни сближават. Само да не се разхайтиш много!
Предупреждавам обаче, че общообразователните предмети в художествената гимназия са слабо застъпени. Акцентът е върху творческите дисциплини - рисунка, живопис, графика, скулптура, перспектива, история на изкуството и т.н. Химия, физика, математика и български език са просто маркирани - поне така беше на времето - а от 10 клас нататък въобще не се учат. Това ти е важно да го знаеш, ако планирах после да запишеш в университета друга специалност. Аз продължих с литература и ми се наложи да вземам частни уроци.

3.   Ще следя темата, защото и аз се интересувам.