Споделена история от Тинейджърски

Притеснение преди шофьорски изпит
Здравейте, в началото на януари взех листовките без да ме скъсат, веднага след това започнах часовете по кормуване.
В началото се справях добре без да се притеснявам. Но във втората седмица започнах да правя грешки. Основните са че при потегляне не подавам газ и колата изгасва, горивото е на бензин и газ. Опитвам са да се отпусна, но от притеснение се гипсирам и правя глупави грешки. Взех допълнителни часове, старая се да не допускам грешки. Следващата седмица е изпита, точно на рождения ми ден. Умирам от страх по време на изпита да не ми изгасне колата. Момиче на 17.

Коментари

1.   Като те е страх, нямаш място на пътя. Сигруно хиляди клипове има на такива като теб, като се панират, дават газ до ламарината, въобще не знаят какво правят. Ако пък нещо толкова елемнтарно като потегляне не можеш (и то след 35 часа поне) със сигурност нямаш място на пътя.

2.   Здравей, на мен също скоро ми предстои изпит по кормуване и аз също съм притеснена от рози факт. Протеснението е нещо нормално, проблема е, ако се страхуваш от самото шофиране, тогава вече наистина нямаш място на пътя. Мисълта, че скоро имаш изпит и някой ще оценява знанията ти определено не е приятна. Бих те посъветвала, ако имаш възможност да излезнеш някъде с твой родител или приятел, който има книжка и кола. Отидете на някой празен паркинг и тренирайте само тръгване и спиране, за да си сигурна че на изпита няма да имаш чак толкова голям проблем. До колкото знам, дори колата да ти изгасне по време на изпита, това не значи винаги, че ще те скъсат. Много зависи къде ще изгасне колата и какви ще са последствията от това изгасване. Предполагам и че поведението на шофьора при различните ситуации също се наблюдава по време на изпита. Говори и с инструктора си, ако е разбран човек. Сподели му какви са притесненията ти... И не забравяй, че има хиляди случаи в който изпитващия те къса без видима причина, така че дори не го вземеш от първия път, какво толкова, ще се явиш отново и другия път ще се получи. Имам познати, които ги късат по 2-3 пъти, но на края си взимат изпита...

3.   Номер 1 говориш глупости.
Никой, който преди това не е шофирал не може да се научи след 35 часа. На всички им гасне, страхуват се, правят елементарни грешки. И това не означава, че хората са глупави или нещо подобно. Ако ти шофираш перфектно това не те прави по-висшо човешко същество. Набии си го в малката, глупава тиква и си седни на гъза. Предназначените часове не са достатъчно и всички го знаят-и инструктори и изпитващи.
Затова няма проблем да ти изгасне колата на изпита. Няма да те скъсат за подобно нещо. Ще те скъсат ако не спреш на пешеходна пътека, не спреш на знак "Стоп", отнемеш предимство, спреш за престой неправилно и т. н. Изпитващите знаят, че реално ти едва успяваш да управляваш автомобила, затова се следи дали знаеш правилника. Опитът се трупа след това.
Няма смисъл да ти казвам, че трябва да бъдеш спокойна, защото знам, че няма да ме послушаш дори и да искаш. Нормално е да се притесняваш, но опитай се след като седнеш зад волана да се концентрираш върху пътя, да следиш за знаци и пешеходци и да не мислиш как изглеждаш отстрани или как ще допуснеш грешка и ще те скъсат. Не се разсейвай и карай бавно-максимум 50 км. /ч.
Успех ти желая.
Момиче 18г.

4.   Абсолютно съгласен с номер 1. Но, това важи и за още хиляди шофьори в БГ. Аз съм виждал покъртителни изпълнения на млади шофьори. Хора, задръстихте София от автомобили, не си взимайте кола от комерсиалщина и гъзария, сериозно. :) Качило се всяко на кола и писка...

5.   От авторката: Не си ти човека който ще кажеш че нямам място на пътя, все пак никой не се ражда научен.

6.   Който го е страх от мечки, да не ходи в гората, са казали хората! Щом те е страх нямаш място на пътя. Утре ще излезнеш да караш кола, ще стане нещо по-напечена ситуация и ще се паникьосаш и кой зна кво ше стане..