Споделена история от Тинейджърски

Нямам избор на кариера
Здравейте! Аз съм момиче на 15 и откакто станах 7 клас нашите постоянно не ме питат аз каква искам да стана, а те ми налагат да стана доктор. До преди няколко дни ми казаха, че след 4 години като завърша веднага да уча за доктор. Нямам нищо против тази професия, но просто мога да припадна само като видя инжекции, кръв, рани. Самата професия е стресиращата, а аз лесно мога да се стресирам за най-малкото. Имам чувството, че искат да стана доктор само заради парите, а не моето щастие и да обичам това, което върша. Помогнете ми, не знам какво на правя.

Коментари

1.   В 12-ти клас отиваш на изпити в университетите по биология и нарочно изкарваш 2 и вече и да искат няма как да се запишеш медицина. А ти си избери какво искаш и си учи по предмета, който ще ти трябва без да казваш и си ходи на изпити и по него. А ако не те оставят им кажи, че и другата година и всяка друга ще правиш така. Има и 1 малко глупаво нещо, което можеш да направиш. Гледай да не изкарваш 6 за годината по биолоогия и химия, че за медицина търсят високи оценки. И можеш от сега да започнеш всяко лято да работиш нещо и да си събираш пари, че родителите ти може пък да не ти дават после.

2.   Нашите също бяха така, но ти няма винаги да си 7 клас, за 4 години ще се променят много неща. Бих ти казал да не го мислиш от сега. Кажи им това, което си написала, че тази професия не ти харесва и че искаш да работиш нещо, което ти доставя удоволствие. Още си малка, когато порастнеш ще спрат да налагат мнението си толкова много, освен ако не им позволиш.

3.   Първо докато почнеш да правиш пари като доктор не е сигурно че ще има кого да лекуваш ако ме разбираш. Второ парите не са много и трето за нищо на света не учи нещо което не искаш и няма да работиш с любов. Аз завърших за кораби по собствено желание и сега не ми се работи това и докато променя нещата си строших нервите и се поизкарах с всички. Тръшкай се и измисли какво ти се работи и учи това но задължително трябва да работиш.

4.   Кажи им, че това не е твоето призвание и, че ако след години станеш лекар по тяхно желание и не се справяш добре може да направиш някоя фатална грешка, която да коства цялата ти кариеара и нечий живот. Ако не те разберат след като завършиш си взимаш багажчето, изнасяш се и прекъсваш всякакъв контакт с тях като останат сами на стари години и няма кой да се погрижи за тях ще съжаляват за отношението си към теб, но вече ще е късно да поправят грешките си.

5.   Кажи им какво мислиш по въпроса, съвсем честно. Те да не са идиоти та да те набутат там, където не ти е мястото.

6.   Кажи им какво мислиш по въпроса, съвсем честно. Те да не са идиоти та да те набутат там, където не ти е мястото.

7.   Докторите не винаги взимат добри пари. Тук в България работят за до 1000 лв. и от горе на всичкото им посягат разни пияници. Не могат да ти казват какво да работиш. Това не е техния живот а твоя.

8.   Много безотговорно от страна на твоите родители... Щом това не е твоето призвание, щял живот ще съжаляваш. И не че това трябва да те плаши, но ако влезеш медицина ще те счупват от учене 6 години, а после почти още толкова и за специализация (в България са ограничени и безбожно скъпи). Парите са мизерни за цялото това учене, местата за специализация са много малко, психическия стрес е огромен. Познавам момиче, което стана 42 килограма заради медицината, сама си прави изводите. С медицината трудно ще създадеш и семейство, а ако все пак успееш да си направиш деца, те ще трябва да са непрекъснато пренебрегвани в името на кариерата. В тия среди, ако изостанеш - си изостанал... ако ме разбираш.