Споделена история от Тинейджърски

Помощ за една приятелка
Имам една приятелка от училище където си ходим само двамата. Никой не ни харесва от випуска и ние си излизаме заедно междучасията да пушим и сме отцепени от другите. Та въпросната с моя приятелка сме много близки (чувствам я като сестра) и тя наскро ми каза че е ходила при психолог и е диагностицирана с депресия. Сподели ми че е обмисляла самоубийство и аз останах без думи. Започна да пуши трева, казваше ми как може да я спре когато поиска и т. н. Всеки ден тя се напушваше и ми сподели, че това я кара да бъде щастлива, че така решава проблемите си и че така бяга от реалността. На мен ми стана много болно, поради това, че тя е страхотен човек и не заслужава това. Имам чувството, че нея я е срам да говори за проблемите си и не споделя за тях. Как да й помогна, как да поговора с нея, какво е най-добре да направя???
-Д. Н.

Коментари

1.   Първо психолога не може да дава диагнози. Второ трябва да преразгледаш държанието, поведението или изказа си, да разбереш къде ти е твоят проблем и защо не се сприятеляваш с други хора. За теб ще е добре да откажеш и цигарите, те не ти помагат за нищо, само ти вредят както на здравето така и на бюджета.
Колкото до приятелката можеш разбира се да поговориш с нея, обаче надали ще помогне, а насила няма как да я спреш, има още два варианта, да я оставиш сама да си троши главата, или ако си достатъчно смела да говориш с родителите й те да вземат необходимите мерки, но и в двата случая най вероятно е да я загубиш като приятелка.
Животът мило момиче е несправедлив, човек или драпа нагоре по стълбицата на успеха, като си гледа здравето образованието и постиженията, или се спуска надолу като се поддава на наркотици и разюздан живот, повярвай няма как двама човека от двете крайности да се движат заедно като приятели, така че изборът е твой или заедно с нея по надолнището или сама драпаш нагоре докато скоро настигнеш някой друг с който да сте приятели.

2.   Това се нарича пубертет. Взимате се различни, изстрадали, с най-големите проблеми. Когато завършите училище и се започне със същинската работа ще разберете по лошият начин какво означава дисциплина. Всички сме минали през този път. Но щом приятелката ти говори за самоубийство е редно да се обърнеш към родителите ѝ. Ще ти е неудобно, но по-късно ще ти благодари.

И училището не в мястото в което да си развяваме стиловете, марихуаните и самоубийствата. В училището се ходи, за да се добият малко знания. Никой не иска от вас да сте отличници.

3.   Какви са нейните проблеми? Те са й за оправдание-и да ги нямаше, пак щеше да се друса.

4.   Животът е такъв, че не всичко се нарежда така както ни се иска. За голямо съжаление обаче, в днешно време дребните тинейджърски проблеми се превръщат в огромни, а решаването им най- често е просто бягството или в случая - тревата. Добре де, кажи ми честно, струва ли си филма? Отлично знам, че не всеки е създаден за да живее и да бъде типичен и такъв какъвто обществото му налага да бъде. ВВсеки има право на индивидуалност и изразяване на собствената си личност. Но кажи ми сега, когато се предполага, че израстваме и започваме да мислим, да се оформяме като хора в обществото, сега ли е времето да си създаваме САМИ тези проблеми? Нужно ли е да превръщаме даден труден период в нещо което ще ни остави белег? Израстването на всеки е трудно, а ние сами по себе си не сме центъра на нищо и колкото и да не ни се иска да е така, факт е, че трябва да си взимаме живота в ръка докато още можем, защото никой няма да го направи вместо нас.
Обясни това на приятелката си. Кажи и да погледне какво прави със себе си и дали си струва да го прави. Кажи и го, пък дали ще те послуша е неин проблем. Понякога хората го правят просто за внимание. Остави я сама със себе си, би трябвало да го осъзнае, ако не го осъзнае все пак спри я, ако си истински приятел ще намериш начин.
Н. М.

5.   Любов и радост е решението. Когато човек е радостен и обичан това е равно на щастие. Друг е въпроса как ще я направиш да се чувства щастлива. Ходете на разходка, слушайте музика навън. Като стане топло отидете на басейнче и така. Тревата задълже да я спре.

6.   Приятелката ти е нафилмирана, по това, което чета от теб. "Отцепени сме от другите"...леле. И да, психолога не може да диагностицира депресия. Цигарите са едно на ръка, всички ги пушат вече. Не се занимавай според мен, такива хора си търсят внимание без да знаят, че не са интересни. За жалост някои никога не го разбират. Кажи и да не бъде утайка, боклук, ако в главата и да е депресирана и звучи яко, то след няколко години няма да и е. Да се осъзнае на време, защото веднъж си на 14, 15, 16 или колкото щеш. Изарстването е трудно...