Споделена история от Тинейджърски

Депресия
Ъмм.. Здравейте ☺

Момиче 16г.

》депресия..
Просто не мога да живея така. Сякаш полудявам.
Имам нужда от помощ. Някой който да бъде до мен.
Някой който да се интересува от мен и от това как се чувствам. Чувствам се сама и не само се чувствам, а и съм.. Родителите ми се разведоха преди 2години.
Сега тичам напред назад. При баща си при майка си.
И на двете места.. това си е чист психически тормоз който просто не мога да понасям. Не казвам че не ме обичат просто.. агхх.. не знам как да го обясня. Баща ми се напива всеки ден. Блъска, чупи, вика, псува..
Това продължава още от както бях малка. Държеше се по най-отвратителния начин. С майка ми сме се криели от него понякога. Но както и да е това няма значение.
Нямам приятели. Сама съм. Общувам само във виртуалния свят. Какво лошо по дяволите.. това са хора на моята възраст.. група.. И всички имаме общи интереси!?
Но не.. майка ми не ми позволява. Започва да вика..
До там се стигна че не разговарям нито с нея нито с баща си.
Винаги съм се държала добре.. Дори в най трудните моменти никога не съм им възразила.
Каквото и да им кажа прото започват да викат. Нямала съм приятели.. а когато искам да изляза някъде "не може не го познавам "...
Добре както и да е.. И това няма значение.
Проблема е че депресията и непукизма вече си казаха думата. Белезите по ръцете също.
С дни не излизам от стаята си.
Само за училище и обратно.
Вътре е като тъмница.. толкова е тъмно дори и през най светлата част от деня.
Ами така се чувствам разбира се че и на такова място ще стоя.
Има дни в които не ям абсолютно нищо но и дни в които не мога да спра да ям.
Плача.. плача с часове. Щастлива съм за 1минута. Чувствам се като най щастливият човек на света и в следващата секунда съм като мъртвец.
Боли ме. Нещо просто ме измъчва от вътре.
Щастие. болка. тъга. Няма с кого да го споделя.
Имах няколко приятели в училище.. но всичко просто е било ей така.. Дори не им пукаше как се чувствам..
Слушалките не напускат ушите ми.
Музиката бучи постоянно.
Ръцете ми кървят а очите ми сълзят.
Не мога да се справя сама.
Страх ме е.
Трябва ми още малко и знам какво ще се случи.
Знам до къде ще стигнат нещата.
Завиждам на останалите.. завиждам им като ги гледам
Че са щастливи че имат хубаво загрижено семейство и приятели а аз съм сама.
Не казвам защото не е и вярно. Радетелите ме обичат.
Но това не е достатъчно!
Не е достатъчно да осигуриш подслон и храна на едно дете.
Не трябва ли да разговаряш с него за проблемите Му?
Да го попиташ как мина денят ти?
Как се чувстваш?
... Спирам да пиша вече защо дори не знам какво да кажа и как да го кажа. Има много неща между тези но просто няма смисъл. Знам че каквото и да кажете няма да ми помогне ☹
Не го и очаквам.. казвам го сякаш разговарям с приятел и му споделям всичко.. нека и аз разбера какво е чувството.

Вече няма и следа от онова малко и незнайно защо щастливо дете.
Сякаш умря. На негово място се появи ново.
Арогантно.. не интересуващо се от нищо.. гледащо в нищото.. съсипано.. като не съществуващо за околните.
Чувстващо се добре от самотата.
От тъмнината.
Свикнах с това. сигурно това е причината.
Не спя.. не се храня.. когато сме в почивка.. И със седмици не излизам от вкъщи.. къде и да ходя? !
Не обръщам внимание на никой в училище а и извън.
Дали е обида и ли не.. каква е разликата?
Просто го гледам в очите които всъщност не излъчват нищо.. нищо освен празнота.
Ставам за училище.. денят ми минава на телефона със слушалките в уши.
Връщам се. Тога вече сълзите не можеха да се спрат.
Превърнах се в чудовище.
Блъсках виках.. но пак останах без сили.
Сега съм нищо.
Престуваща се на силна но и същевременно едно съвсем леко докосване може да ме счупи на хиляди парченца които не могат да се поправят.
Тъгата надделя.. не помня кога за последно се усмихнах искрено и от сърце. Може би всъщност преди дни когато излезе нова песен на любим изпълнител.
Тогава се попитах. това ли е щастието.??
Единствено това ми носи радост.. няма го пълноценния живот..

Имам да кажа още много но няма да го направя.. отново се потапям в самотата и тъгата която малко по малко започва да ме убива.
Не знам как звучи но положението никак не е розово.

Коментари

1.   Аз съм момиче на 12 и също съм в депресия! Знам един сигурен начин да се оправиш: разбери какво искаш и го постигни! Не се сама!

2.   Ако това би могло да бъде някакво успокоение-не си сама. Аз се чувствам по същия начин вече от 5 години, но намирам неща, което да ме радват. Музиката например. Звучи глупаво и детинско, но ако я няма музиката и любимите ми групи съм за никъде. Знам как се чувстваш и ми стана много тъжно докато четох написаното. Но не си сама. Едно от малките неща, които научих е, че не е нужно да имаш някой до себе си, за да си щастлив. Е, не е хубаво да не се разбираш със семейството си и да не те разбират, но в крайна сметка важното е да не губиш поне себе си. Аз също не се разбирам със семейството си. С майка си не мога да говоря, защото само ми вика и обижда понякога. Баща ми не се интересува от това какво се случва, но това няма значение. Пиша, за да си излея и аз мъката хД и така ми стана ясно, че не е нужно да имам хора до себе си, за да съм добре. И без приятели може. Щом си в това положение сега опитай да се сприятеляваш повече в интернет, а после и на живо. Има и други като теб. Аз например преди не вярвах, че ще намеря хора като мен-същите интереси, подобно на моето мислене. Но се намират. Не те съветвам да ходиш при психолог, защото можеш и сама да си помогнеш. Депресията не е за цял живот. Може да отмине за месеци, може и за няколко години, но това зависи само от теб. Ти определяш дали ще се излекуваш от това гадно състояние, или не. И не се самонаранявай, това не е решение на проблемите, въпреки че може да действа успокояващо. Намери си хоби- спортувай, чети книги, разхождай се, рисувай... за каквото се сетиш. Важното е да ти харесва и да те прави щастлива. Съвета ми е да не се отчайваш, защото всичко ще отмине. Общувай повече в интернет, а после и навън. Ще си намериш приятели, сигурна съм. И не се отчайвай! Когато ти е тъжно просто се замисли, че има хора, които са по-зле от теб. Те обаче не се предавай, искат да живеят, да се излекуват, да бъдат щастливи. Като почна да се оплаквам осъзнавам колко глупаво звуча, защото има хора, които са по-зле от мен, но продължават напред. Чела съм толкова емоционални и мотивиращи истории, че ме е хващало срам заради това, за което се филмирам всъщност.
Бих искала да се запознаем и да ти помогна по някакъв начин :)

3.   Здравей. Разплаках се, като го прочетох. Съжалявам. Съжалявам за всичко, което ти се е случило. Аз самата съм изпадала в депресия и знам какво е. Събуждах се посред нощ-сълзите потичаха просто от нищо. Знам, че нищо от това което ще кажа няма да ти помогне, но съм длъжна. Не трябва да се предаваш! Трябва да преодолееш това нещо. Знам, че е адски трудно, но не трябва да пропиляваш живота си. Животът е пред теб-ще срещнеш нови хора, нови приятели. Радвай се на малките неща в живота. Не си мисли, че хората които изглеждат уж щастливи, наистина са такива. Усмихвам се всеки ден, но всъщност това не ме прави наистина щастлив човек. Всеки човек преминава през различни етапи от живота си и може би това е твоят труден етап. Но никога и за нищо на света не се предавай. Трябва да бъдеш силна. Знам колко е трудно и че може би това което казах няма да ти помогне, но ако имаш нужда от помощ просто пиши тук!

4.   Човек все едно описваш мен, толкова много си приличаме... Има ли някакъв начин да се свържа с теб? Не мога да повярвам просто... Иначе аз боря това с ходене на психолог, може сега да ти звучи адски тъпо, но наистина помага, все пак на тези хора това им е работата... логика. Намирам щастие в дребни неща - хубава музика, филми, природа и така...
Момиче, 14г.

5.   , , Каквото и да кажете, няма да ми помогне. " И въпреки това ще кажа, че най-искрено ти съчувствам и те разбирам, защото и аз се намирам в твоето положение, но нямам преимуществото на твоите години. А младостта е богатство! Като ученичка също нямах духовна връзка с родителите си и това цял живот ми е тежало. Но поне имах приятелки. Сега нямам никого. Живея точно като теб- на работа и след това в къщи. Само дето мразя тъмнината и мрака, те много ме потискат и се чувствам още по-зле. Обичам слънце, светлина и цъфтящи цветя. Жалко, че няма клубове за хора в нашето положение, а ние сме много. И никакви лекарства не могат да помогнат така, както да си поговориш с някой, който те разбира и е в твоето положение.

6.   Подложена си на голям стрес, който ти се отразява. Влияе ти и ти пречи да си щастлива. Не искам да съм разбрана погрешно, никога не съм смятала за правилно притъпяването на критичността на човека и слагането на розови очила, но понякога това премисляне и фокусиране на неразрешими проблеми е опасно за здравето.
Като за начало, сега ще ти кажа концепция за справяне с твоя проблем и използването на пълния ти потенциал.

1. Учи, за да си умна!!! - С други думи, не учи за оценки, а за знания. Общата култура, която не всеки има ще те прави винаги нещо повече от масата, което ще ти дава личностно щастие.
Пример: Учи по история, география, физика, математика, химия, биология, философия, музика, избор. изк. и т. н. в детайли, не само от учебниците, които МОН ти дава, а и от Интернет. Имаш свободен достъп до информация 24/7, възползвай се!!! Помисли, колко време губиш за правене на нищо (рязане на вени, тъгуване )и вложи част от него в учене. И запомни ако нещо не ти е интересно, значи не си вникнала в детайлите, не го разбираш и трябва още време да му отделиш.

2. Чети книги, интересувай се от изкуство!!! - Книгите помагат за подобряване на комуникационните умения, интересни са, помагат за редуциране на стреса (Препоръчвам ти една леко скандална книга, за историята на едно момиче Лолита на Набоков) Чети си и книгите от училище Декамерон и Бел Ами са много интересни за учениците гарантирано:Д.
Интересувай се от музанти, художници, актьори. Винаги може да се разведриш с тях. (Салвадор Дали е много заинтригуващ художник) Музиканти и актьори няма смисъл да ти казвам.

3. Здрав дух в здраво тяло!!! - Спортувай нещо или просто играй упражнения по 10-20мин на ден. Виж в уоитубе, там има тренировки по 10мин. Ще се чувстваш в по-добро настроение, даже щастлива. Като студентка по медицина мога само да ти кажа, че има физиологично доказателство за това.

4. Бъди естествена!!! - Какво значи това, ами винаги казвай какво мислиш без да се интересуваш от това дали ще те харесат или не. Уловката е, че трябва да го правиш само когато ти искат мнението и винаги да се стремиш към деликатност. Кажи на майка ти как ти действат виковете й.

5. Нека интересите ти да бъдат твоите цели!!! - Тази която искаш да бъдеш след 10г. Направи си тефтерче с мечти и графици и се стреми да изпълняваш поставените си цели. Започни с изпълними задачи. Това води до усещане за удовлетвореност, което води до подплатено! повишаване на самочувствието и позитивен поглед към бъдещето. (Пример: Вторник 1 да науча столиците на всички европейски държави 2. на прахосмуча стаята 3. да науча по биология 4. Да направя 10мин тренировка за крака и дупе 5да изям две ябълки)

5. Винаги гледай новините и се интересувай от политика!!! – така ще видиш, че има и по-зле от теб, а и за един млад човек е много срамно да не разбира от политика в една демократична държава като България, защото хората са тези които имат свободата да избират как да бъдат управлявани, но само ако имат представа за тази си свобода!!!!

6. Учи езици, колкото повече, толкова по-добре!!! - Те са връзката с външния свят. Английският трябва да ти е адванс С1ниво поне!!! Задължително ако не знаеш английски започвай да го учиш, много е важен!

7. Не го мисли, не се обвинявай, живей за себе си, не обвинявай и родителите си. Приеми, че просто така седят нещата, не ги бива, въпреки че те обичат. Твоята основна (и на тях) цел е да се изградиш като личност. Ти имаш най-голяма отговорност за това. Те са само помощници в това, ако не могат, продължавай сама без това което правят родителите ти, да те възпрепятства.

8. Приятелите са само за купон. Откажи се от идеята, че може да им споделяш проблемите си. Всеки има товар, за който ти не подозираш дори. Виж на Мелани Мартинез Долхаус песента и ще разбереш мисълта ми. Приятелите ти трябват, за да се разсейваш от тъжните моменти, които се случват. Да ти помагат да спреш да мислиш за тях и да прочистиш ума си.
Ако пък не мислиш, че имаш общи интереси с тях, не си длъжна да се преструваш и насила да водиш разговори. Заяви какво харесваш и с какво се забавляваш, може да се окаже, че и между тях има такива, които се забавляват със същото.
Приятелите от интернет съм малко скиптична към тях, защото като майка ти ще ти кажа, че не ги познаваш и трябва добре да ги проучиш преди да излизаш с тях!!!! Ако си сиг., че са безопасни само тогава. Виж ги по фейсбоок и ходете само на места с много хора.

9. Вдигни щорите/пердетата, пусни лампата, не знам каква музика слушаш, ама е по-добре да не е деед метъл или нещо от този сорт в такъв период от живота ти. (Аз лично много харесвам Блек Вел Брайдс, ама няма да си ги писна, когато съм тъжна)

10. Храни се здравословно, хубавата храна помага на мозъка и тялото да функционират правилно. Липсата на минерали и витамини може да доведе до депресивни състояния. Плодове и зеленчуци задължително да има в диетата ти.

Изпълниш ли тези правила ще бъдеш щастлива, със самочувствие с подплата бъди сигурна.
Ти трябва не да се самосъжаляваш, а да се самоусъвършенстваш. Тогава няма да си режеш ръцете, а ще се обичаш.
Няма да си чувстваш тъжна, просто защото ще имаш друг поглед нас света, себе си и случващото се. Хората около теб също ще видят промяната и няма да те определят за депресирана, а за интелигентно момиче, което с лекота се справя с проблемите си.
Успех и моля те, сподели дали се чувстваш по-добре.
Ж 24години

7.   Здравей, аз съм момче и само една дума ще ти кажа -Разбирам те напълно! И аз преминавам през това...
Просто остани такава кавато си! Дори и да не те познавам. Знам, че си прекрасна!

Краси

8.   Авторката :
Благодаря ви!
Радвам се че този път нямаше хейт.

Благодаря на всеки по отделно... за милите думи и за това че се опитвате да ми помогнете. Надявам се скоро заедно да излезем от това положение.

Номер 4. Бих искала но знаеш че не публикуват такава информация.

Номер 6.
Също благодаря!
Правя го.. изключително много се интересувам от физиката, биологията и най-много изкуството!
Чета много.
Просто обожавам да чета.. да рисувам и танцувам и наистина съм щастлива до като го правя.
Но това щастие не е... не е пълно.
Щастието ще бъде пълно единствено когато изпълня мечтата си.
Полагам усилия но понякога близките ми така да го кажа просто я съсипват с думите че това никога няма да се случи но.. хубавото е че тези думи спряха да ми влияят, а напротив правят ме по силна и ме карат да продължа.
Светлината ме прави по депресирана.
Докато тъмнината ме кара да се чувствам свободна. Черното небе и искрящите зведи.. мракът в който е потънало всичко.. просто така се чувствам добре всякаш няма пречки пред мен и мога да постигна всичко. слушам музика според това как се чувствам
. по принцип к-поп.

Номер 7. благодаря ти също така и за разбирането ^^
Дано скоро да се справим с това!

Благодаря!

9.   Прочетох историята ти и после коментара ти. Ами... не си сама, аз също се чувствам по същия начин като теб. Успокоява ме мисълта че не съм единствената, но все някога ще излезем от това положение.
И аз слушам кпоп, поне това успява да ми оправи скапаното настроение хД
Infinity