Споделена история от Тинейджърски

Странно ли е, че не работя?
Здравейте, момиче на 17. Както сте разбрали от заглавието, да аз не работя, за разлика от доста други момичета на моята възраст и питам странно ли е това? Нашите винаги ми дават достатъчно пари, за да се чувствам аз добре и нищо да не ми липсва, но не чак да се стига до глезене, а съвсем в рамките на нормалното. Щастлива съм, че са живи и здрави и всеки ден ги виждам усмихнати. Фактът че бабите ми и дядо са живи и здрави, усмихнати, на крака също ме прави щастлива. През лятото чета книгите, необходими ми за следващата учебна година, излизам с приятели, ходя за по 1 седмица на море и най-прекрасните неща - посещавам двете си села и всеки престой е незабравим за мен. Животът на село е съвсем друг. И така успявам да намеря и отделя време през тези 2 месеца лятна ваканция за абсолютно всичко това. Странно ли е? Защото моите познати работят по цял ден, бих казала че повечето даже са много по-облагодетелствани и живеят много по-охолен живот от моя. Но въпреки това все нещо не им достига, дали ново червило или нов модел телефон, за да бъдат в крачка с модата, въпреки че от всичко имат достатъчно и съм го виждала... то работят по цял ден, и то за малко пари и то за да си купят неща, които вече са съвсем за гъзария и напълно излишни... надявам се, че сте ме разбрали. Нашите ми казват, не си прави труда на тази възраст, а учи докато ти е времето, защото после и без това цял живот ще трябва да работиш и ще искаш да си върнеш тези години, но няма да можеш, затова ги изживей сега, докато можеш. Смятам, че това и правя. А чувството да готвиш с баба си какво ли не, на домашна печка на дърва, е уникално.
Малко хаотично се изразих, но се надявам, че сте разбрали идеята ми. Вие какво мислите по този въпрос? Странно ли е? Права ли съм? Аз ли греша някъде?

Коментари

1.   Къде ги виждаш тези деца, които работят на по 16-17 години?Не знам,може би в твоето обкръжение има такива,но в моето 100 % от тийнейджърите не работят.Така,че не виждам нищо странно,по-странно щеше да е ако работеше.И един въпрос-как се работи без трудов договор,защото под 18 няма как да имаш.

2.   Твой е избора дали искаш да се развиваш и да започнеш по от рано или не. Гледаш на нещата по много НЕправилен начин.

Те могат да работят още от 12 годишни ако щеш, но ако си стоят на една и съща позиция и просто имат фиксирана заплата до края на живота си - няма смисъл да ги гледаш тях и да са ти за пример.

Но виж... ако решиш да се развиваш кариерно и да те повишават - тогава си струва да се захванеш с нещо и да започнеш по от рано, за да може още на 25-30г. да си на висока позиция. Естествено това е свързано с по-високо заплащане, но и по-високи отговорности.

Изборът за работа, връзка, местоживеене или каквото и да е било е само и единствено ТВОЙ! Ти си капина на кораба (майка). :)

3.   Как ще е странно? Те работят за да си копуват наркотици и или да ходят на дискотеки.

4.   Когато човек под 18 работи, обикновено има няколко причини.
1. Семейството му е бедно и той трябва да го прави за да им помага.
2. Както с твоите приятели, не са гладни, ама са си втълпили, че искат последен модел телефон.
3. За да се научи на труд и да придобие трудови навици.
Така, че от една страна, прави са родителите ти, че сега ти е времето да учиш, а не да работиш, но пък от друга, ако ди намериш някаква работа ще придобиеш доста полезни умения, които ще са ти много полезни в бъдеще, когато вече ще трябва наистина да работиш за да живееш, а не за джобни.
Ти си решаваш, готино е да се радваш на летата си и без това са ти последните истински свободни лета в живота, но на твое място другото лято щях да си потърся работа даже и да са ме приели да уча някъде. Просто за да видиш какво е.

5.   Ти си едва на 17 години. Парите, които можеш да изкараш, ще послужат за джобни и за закупуването на разни дрешки и дрънкулки. Тийнейджърите работят за джобни, за да разполагат сами с парите си и да се почувстват независими. Естествено, че е хубаво човек да поеме живота си и да се научи на работа, но си млада и не е нужно да започваш от сега. Родителите ти са прави. Имаш още няколко годинки да четеш, да разполагаш с времето си и евентуално да си помогнеш занапред с научаването на битовизми, като готвене или чистене. Няма лошо да работиш, но не трябва да го приемаш като задължение в момента.

6.   Въпроса е колко ти е необходима заплатата. Истината е, че никой не работи "за слава", а преди всичко за да си покрият разходите за месеца. И най-яката работа да имаш, понякога просто.. искаш почивка и да не си отговорен към нищо и никого :).
Също е въпрос на принципи кое ти е по-важно- нов телефон или каквото и да е или свободното ти време.

7.   Аз съм на 20, но когато бях на твоята възраст и моите съученички работеха и с лекота хвърляха бол пари за нови парфюми, телефони и всякакви други гъзарии.

ДА, те работиха... в еротичните сайтове на повикване. Затова се радвай, че нямаш грижи и се радвай на достатъчното. Една ли ти трябват лесни и бързи пари, които отгоре на всичко бързо се харчат, а и могат да ти създадат нерви и проблеми.

9.   Няма лошо да работиш преди 18. Защото трупаш трудов опит. А сега като не работиш, след време като завършиш висше винаги ще предпочетат да наемат тези, които вече са работили, където и да било, пред теб. Не е нужно да си харчиш спечелените пари за смартфони и други дрънкулки. Можеш да си ги спестяваш за висшето си образование, или да си купуваш полезни книги. Точно сега е времето ти за първа работа. На Запад всички тинейджъри работят и пак им остава време да си общуват с бабите си.

10.   Авторке , авторке ! Гложди те това ,че те имат нови дрехи и телефони , а ти не .Ами хвани се и ти да работиш и да си купиш . Не може хем да лентяйстваш , хем да разполагаш , освен ако родителите ти не са богати .

11.   Благодаря много на всички отговорили. До № 10 - в грешка си. Ни най-малко ме интересува нито пък ми пука дали са с по-нови дрехи или телефони - това е най-жалкото нещо в днешно време, за което бих тръгнала да се съжалявам, тъй като съм описала за мен лично кои са по-важните и стойностни неща в живота. Аз в никакъв случай не лентяйствам, както ти казваш, а напротив. Предпочитам да работя на село в градината и да помагам на баба, майка, баща ми - и го правя, а не на този етап от живота ми да работя за мечтите на някой друг човек. Въпросът ми беше съвсем друг, но както и да е. Не приемайте този отговор като някаква нападка, аз просто обяснявам.