Споделена история от Тинейджърски

Очила или лещи
Здравейте аз ходих на очен лекар и ми казаха, че съм късогледа. И ще ми трябват очила, но аз не искам. И мисля лещи до сега не съм носила лещи нито очила. Може ли някой с опит да ми каже как се слагат лещите личи ли си, че си с лещи, размества ли се лещата? И кое е по-добре очилата или лещите. Аз не искам да нося очила защото не ми е комфортно и до някъде се влияя от хорското мнение.

Коментари

1.   Пряк наблюдател съм на хора, носещи лещи. 1во много е кофти в началото докато свикнеш да си барникаш в очите. 2ро винаги ама винаги трябва да си с чисти и сухи ръце, като внимаваш с какво си бършеш ръцете, защото от определени кърпи, кърпички и прочие остават влакънца, които могат да полепнат по лещата и е отвратително и боли. Не съм носила както казах, просто наблюдавам хората. Лещата се размества дори без нищо да си направила. Постоянно трябва да носиш разтвор за лещите, защото не знаеш дали няма да падне, дали няма да се наложи да я смениш. По-скъпо ти излизат от едни обикновени очила. Ходи се веднъж или 2 пъти годишно на преглед, в зависимост от проблема. Така че да речем веднъж сменяш стъклата, даже може да си останеш със съшата рамка, стига да си я харесваш, а може и всеки път да експериментираш. Излиза много по евтино и удобно да имаш очила, аз нося от скоро, но в началото се замислях дали ще свикна, дали няма да ме гледат странно.. Но съм си избрала такива, че всеки сам ми казва, че стоят добре.
Лещи има за 1 месец, 3 и 6, до колкото помня. Мисля, че и еднодневни, не съм много наясно с тях. Но като се замислиш, че ще даваш по 20-30 лв на месец за разтвор, още толкова за лещи.. Ако не си смениш лещите когато трябва, започва едно замъгляване, щипене, дразнене. Не трябва да влизаш в море, басейн, под душа с тях. Недай си боже да ти падне едната леща.. Ще унреш от яд, защото няма намиране, освен ако не е цветна.
Лещите не се личат, освен ако не си запознат с тези неща.
Товс е моето мнение и съм наблюдавала както казах, аз само нося очила за астигматизъм. А и забравих да кажа, че също преди лягане трябва да ги махаш, защото после може да са ти сухи очите и пак да дразни. Ако се притесняваш от това какво другите мислят и дали няма да ти се смеят, не им обръщай внимание. Ако решиш да носиш очила, иди с някой, който ще ти даде честно мнение ( не родител, защото за тях всякак си хубав ;д), и избери очила, които НА ТЕБ да ти харесват. От начало ще е странно дори ти да се гледаш с очила, да виждаш рамката, на другите също ще им е странно, защото са свикнали да те гледат без очила. Аз гледах да си избера такива, че много хора дори не се усещат, че вече съм с очила, всеедно съм спряла просто за малко да нося и сега пак съм със.
Успех и пиши какво си решила.

2.   Ами и аз имам проблем с очите и миналата година за първи път бях отишла още преди да отида не исках да слагам очила и гледах сякакви неща за лещите, но нз иска мн работа пък и трябва да се внимава.. слагане, махане, лично на мен няма да ми се занимва и рискува. Разбира се има и такива с, който да си седиш повече време двуседмични, месечни. Все пак се хвърлих на очилата като намерих моя модел.. свиква се в началото мислих прекалено много като излизах, но след тва ми стана се тая.

3.   В днешно време хората носят очилата като аксесоар, така че не се излагай и си вземи едни хубави, модерни рамки. Лещи? !? Не ги харесвам особено. Те са определено по-скъп вариант. Не помня колко често точно, но се купува течност. Трябва и внимателно да си ги слагаш, с чисти ръце... ъмм. Аз си предпочитам очила. То даже аз нося очила и много от приятелите ми ме харесват. Обмисляли и те да си вземат очила без диоптър.

4.   Нося и двете от 15 години някъде - ту очила, ту лещи. Лещите имат период на свикване от 2-3 седмици, но после не създават проблеми и им свикваш. Не е нужно да си носиш контейнера с тебе винаги, а само ако планираш да ги сваляш (примерно си някъде с приспиване). Има лещи, с които може да се спи и да не се свалят по 1 месец (при къпане - или със затворени очи или с очила), но въпреки че си купувам такива лещи, защото са много комфортни за ежедневно носене, ги махам всяка вечер. Все пак съм носил лещите примерно 16-17 часа, може очите да си починат малко. Това от друга страна вдига трайността на едномесечните лещи.

Като цяло ползвам очила за работа, защото стоя на компютър и ако съм с лещи ме дразни повече защото имам тенденцията да се взирам дълго без да мигам, но ползвам лещи за всички останали неща - социални събития, спорт, развлечения, шофиране и тн. Понякога шофирам и с очилата, като няма как, но с лещи определено е по-удобно - имам по-голямо периферно зрение и мога да си сложа слънчеви очила за шофиране. А да - това е другото голямо предимство на лещите, че можеш да си сложиш слънчеви очила по вкус.

И така. И двете имат предимства и недостатъци.

5.   Аз много искам да нося лещи, за да имам друг цвят на очите и не само това. Някак хората изглеждат по-красиви с лещи, променя им очите и не говоря за цвета само. Ако не се харесваш с очила носи лещи, но за тях се иска много повече отговорност и време-докато ги слагаш, чистиш т. н.