Споделена история от Тинейджърски

Ръста ми
Здравейте, момиче съм, на 13 години и съм 1, 67 см. На думи не е толкова много, но всички мои приятелки са по-ниски от мен дори и тези които са с по 1-2 години по-големи. Зимата ми дойде цикъла и за 6 месеца пораснах с 6 см. Вече ми е неудобно, защото и от момчетата съм по-висока. Майка ми и баща ми са високи Мама е 1, 77см, а тати е 1, 75см. Искам да ви попитам според вас колко още ще раста и дали има някакъв начин да си прекратя растежа?

Коментари

1.   Едва ли ще растеш със същата скорост още дълго.
Аз в началото на прогимназията бях най-високата от класа, после, към 6-7 клас повечето започнаха да ме настигат. В 8-ми клас почти всички момичета бяха достигнали оптималната си височина и след това никоя не е пораснала с повече от 1-2-3 сантиметра. Момичета, които на 11 години бяха 150 см, на 15 бяха 167 примерно, а на 18 - 169. Тоест в началото на пубертета има един пик на растежа за година -две и после общо взето колкото си пораснал, толкова си оставаш. Поне за момичетата е така. При момчетата е по-различно, те растат по-продължително време. В 8-ми клас повечето момичета гледахме момчетата "отвисоко" - масово бяхме с по 5-6 сантиметра по-високи. На завършването беше обратното, а най-ниското момче беше станало 190.
Радвай се, че ще си висока и не се опитвай да спреш растежа си. Едва ли ще станеш 1. 80, най-много да пораснеш с още 6-7 сантиметра. Високите момичета имат доста предимства - дрехите им стоят по-хубаво, когато напълнеят малко, не им проличава веднага, имат дълги крака... все хубави неща. А и високите мъже ще те заглеждат повече.
Аз съм 15-годишна съм 164 и не съм мръднала. Иска ми се да бях поне 170, ама какво да се прави.
Ти ще си супер.

2.   1. Все още си на училище, затова бъди благодарна, че имаш време да научиш кога се пише пълен член (например в заглавието ти).

2. Момичетата обикновено започват половото си развитие по-рано от момчетата, така че е нормално в тази възраст да си малко по-висока от съучениците си.

3. В последните 50-60 години се забелязва склонност всяко следващо поколение да е с около 5-7 см по-високо от предходното, така че най-вероятно ти ще порастнеш до около 180 см, а може би и малко повече. Но все пак няма 100% няма гаранция, че ще си по-висока от вашите.

4. Радвай се, че си жива и здрава и недей да си пълниш главата с глупости от рода на как да спреш да растеш! :)

3.   Баща ти и майка ти не са високи, а със среден ръст.
Не си толкова висока колко си мислиш, повечето ти връстници са по 1, 70 - 1, 75, просто в твоят клас има повече ниски, за това така си мислиш.

4.   Как на 13 ще са 1, 75 см бе, номер 3? Какви глупости дрънкаш?
Да, за годините си си висока, но едва ли ще станеш повече от 175. По-добре висока, отколкото ниска.
Ж19

5.   Ако пораснеш още, няма да е много - пък и ръстът между 170 и 175 за жена е най-добър - със сигурност не ниско, но не и много висока. На 13 бях 175, а сега след 3 години 180, така че не си от най-лошия вариант, повярвай ми ;)

6.   Номер 4, ти си този/и който/ято дрънки глупости!
Поколението сега е по - развито, съответно и всяко следващо.
Преди 10 - 15 години са били по - ниски, но и по - високи от предишни поколения.
Имал съм приятелки високи 1, 70 см, а са били 12 - 13 годишни, сам/а си направи изводите.
Или не си гледал/а статуси във фейсбук, как иронизират ръстта на днешните деца.
Това че ти си ниска, не значи че и другите са като теб.
Лека вечер.
М. 23