Споделена история от Тинейджърски

Майка ми не ми позволява нищо
На 14 години съм и съм момиче.
Майка ми не ми позволява нищо, понякога ме бие, кара ми се за всичко. Баща ми и той ми се кара, но не ме бие.
Страх ме е да питам майка си каквото и да е, не ми позволява да излизам, да получавам джобни или да правя други неща за моята възраст. Нямаме роднини в нашия град и няма при кой да отида.
Моля модераторите да публикувате моята история, защото имам нужда от съвет!

Коментари

1.   Е чак пък нищо. Явно има нещо в предвид жената, но като не смееш да питаш ние как да ти кажем. Ходене при роднини - забрави. Малка си още за да бягаш така.

2.   Ами може да подадеш сигнал на социалните, но не вярвам че ще искаш да те отведат от родителите ти. Ако имаш възможност се свържи с някой твой роднина да те вземе от твоя град и да поживееш малко при тях. Или се опитай да поговориш с баща ти и той да говори с майка ти или нещо такова.

3.   Ти общо взето не каза нищо, какво не ти позволява, защо те бие и т.н. Не че съм за боя, но когато е с възпитателна цел, мога да го разбера донякъде. Ти правиш ли някакви простотии, които знаеш, че не е редно да правиш, но все пак ги правиш? Смисъл, общо взето нищо не каза, а очакваш да ти дадем съвет?

4.   И аз съм така - последно излизах преди месец със семейството си. Нож не пипам, косата ми не си я мия сама... Момиче твой набор съм. Но, как да го кажа, те просто ни обичат и не искат да се чувстваме незащитени и в опасност. Поговори с тях, потърпи, правят го с добро намерение!

5.   Искаш да кажеш - те джобните така или иначе долитат от някъде при тебе, ама майка ти не ти послволява да ги взимаш? Ми кажи ѝ поне тя да ги взима...

6.   Зависи какво искаш от нея. Аз съм на 15. Миналата година имаще много момичета на моята възраст, които под "излизане" разбираха ходене по дискотеки в 23 часа (не знам дали реално са ги пускали в дискотеките :D). А за джобните- или искаш прекалено много, или просто родителите ти нямат възможност да ти дават каквито и да е. Разбира се, не мога веднага да предположа, че си от момичета които искат да ходят по дискотеки и да получават по 20-30 лв на ден. Може би се притеснява за теб, когато излизаш и затова не те пуска :) Аз също трябва да обясня на майка ми няколко пъти къде и с кого ще излизам, за да ме пусне. Някои майки са такива- тревожат се. Недей да го приемаш толкова навътре :). А относно джобните- ако все пак родителите ти имат възможност и ти не искаш много пари най-вероятно тя мисли, че ще ги харчиш за глупости. Обясни и за какво ти трябват джобни, поговорете спокойно като големи хора и мисля, че нещата ще се оправят :)
Успех!

7.   Горката ти! Съветвам те, ако знаеш номера на някой твой роднина да му се обадиш или да споделиш с някой. Послушай съвета ми, защото преполагам, че ще се почустваш по-добре!

8.   И по добре че като свикнеш няма спирачки по добре нищо от колкото нещо и след време нищо. Не се сърди за твоьо добро е

9.   Не казваш какво не ти разрешават, за какво ти се карат? Пишеш общи приказки. Така няма как да преценим дали ти грешиш за нещо или родителите ти са такива или онакива.

10.   Майка ми не ми дава никакви джобни, а под излизане имам предвид за блока с приятели. Нито пуша, нито седя до късно будна, нито се гримирам. Бие ме за нейни си неща. Баща ми... той изобщо не му се занимава.
Бях на 6 когато започна така да ми се кара, когато станах на 10 почна и да ме бие. Не искам да ме отделят от родителите, но не искам това да продължава. Говорила съм с нея много пъти и няма дълготраен ефект(най-много за седмица две). Някои от родните ми знаят но те не могат нищо да направят(смисъл пробвали са но без успех)!
От авторката

11.   Тоя театър ми го разказва една моя позната всеки ден, оплаквайки се от дъщеря си.

Ядосва се, че дъщеря и има претенции само за права, но не и за задължения.
Майката вика, не е малка, не се пере, не памага един боклук да изхвърли, чинии не мие, вечно заета, стаята и с краката нагоре, в учлище трагедия, ама била на на 15 и и се полагали джобни.

Не мога да взема страна.
Но струва ми се ако едно дете иска нещо, то трябва първо да се съобразява с правилата в къщата, после всичко останало.
А тук чиждаме момиче на 14 да се оплаква от майка си.
Пълен абсурд.
Ами като не ти допада семейството, поискай приемно семейство да те поеме.
Ейййййй, глупави деца, вместо да се държи със семейството си и да се опита да е едно цяло с него, то се оплаква!
Абсурд!
И какви са тия неща за нейната възраст?
Всеки според чергата си!

Надявам се темата да не е пусната от някое НПО дето търси под вола теле и внушава на децата да се оплакват от родителите си. Това не води до добро.

12.   Кажи какво точно не ти позволява. Защото пишеш, че не ти позволява неща за твоята възраст, ама повечето тийнейджъри се имат за големи и си мислят например, че е ок да пушат или да пият или да се прибират в малките часове. Е, в такъв случай съвсем нормално майка ти да не ти позволява такива неща. За това кажи точно от какво се оплакваш. Нали правиш разлика между това да ти дава от време на време някой лев за да идеш да се видиш с приятелки през деня и да и искаш по 50 лева за да идеш да вилнееш в някоя дискотека цяла нощ? Разликата е огромна!
Колкото до боя, нещата също са относителни. Зависи какво наричаш бой. Едно е да ти плесне един шамар ако си направила някоя феноменална простотия, друго е да те пребива редовно за най-малкото нещо. За това първо опиши нещата по-конкретно, пък после искай съвети от хората, защото без да знаем реалната ситуация не можем да те посъветваме нищо. Лесно е да кажеш обади се на социалните, ама ако се окаже, че случаят не е такъв и те няма да реагират както очакваш, просто защото поведението на майка ти е в рамките на нормалното (че кой нормален родител не е повишавал тон, забранявал нощните излизания, не е спирал джобните при провинения и т. н. ) можеш да си докараш допълнителни проблеми. За това колкото и да си разтроена и емоционална в момента помисли малко преди да правиш глупости.

13.   Под джобни имам предвид лев два, а не по 10-20лв. Не искам да ходя по дискотеки, а да излизам в квартала! След бой са ми оставали синини! Помагам у дома- изхвърлям боклука, готвя когато има нужда, чистя си стаята както и останалите стаи. Не пуша и не пия както и никои друг от моето семейство.