Споделена история от Тинейджърски

Да честитиш рождения ден на починал човек
Историята ми е малко деликатна. Преди 2 години почина баща ми. Той беше роден на 18 Септември. Тази година както винаги бях много разстроена на този ден и качих в социалните мрежи нещо, което не знам дали беше правилно. Бях написала статус, Честит рожден ден, тате! Някои хора не знаят, че е починал и честитяваха и сега се чувствам глупаво. Грешка ли е да честитиш рождения ден на починал човек? Не съм направила нищо лошо, но се чувствам ужасно.

Коментари

1.   Е що да е грешно?
Интернет има навсякъде - може да е прочел честитката, но да няма как да ти отговори. Споко. Някой (след много много време) ден ще сте заедно и ще ти благодари. Дано де, щото може и да сте на различни места ;)

2.   Няма нищо лошо и грешно. Така си го почувствала. Той винаги ще е жив в теб

3.   Според мен не е нещо грешно, и аз съм така, но можеби просто това което те кара да се чувстваш зле са хората които са ти честитили без да знаят че вече не сред вас. Но наистина не трябва да се чувстваш зле, моят татко почина миналата година и рожденият му ден беше септември. Останах сама в една стая в апартамента ни и му изпях честит рожден ден! Важното е че не си забравила и си се сетила. ;)

4.   Не е грешно освен ако не тръгнеш да общуваш с него, защото тогава ще привличеш демон на некромантията.

5.   О, и аз пратих съобщение по FB-месинджъра на баща ми: "Къде си, бащице? Липсваш ми!" две години след като е починал...
Смятам, че е нормално понякога :)

6.   Родителите ни са вечно живи в душите ни! Нали душата не умирала, защо да не й честитим живота? Има църковни празници, които почитат вечната душа!

7.   След като публично се чества 181 години от рождението на Левеки при положение, че всички знаят, че е загинал не виждам проблем да отбележиш рождения ден на починалия си баща.
Следващия път отбележи и това, че е починал за да не го поздравяват с " да ти е жив и здрав".

8.   Не е грешно, но фейсбук си е фейсбук - социалка. Нормално е някои да не знаят, че е починал и да честитят рождения му ден. Не им пояснявай в коментари какво се е случило. Те ще се чувстват зле, ти също и става някаква манджа с грозде. За мен фейсбук не бива да е трибуна на много лични неща и това е мое мнение - когато почина баща ми не съм си слагала черна панделка на снимка, нито влизах в фейсбук. После си изтрих фейсбука и няма и да си правя вече. Но ако имах: по-лични неща като снимка на детето ми, кой е починал, как се чувствам - не. Вярвам в енергиите и не мисля, че на някой му влиза в работата всичко, което се случва с мен. Ако имам истински приятели, ще се чуем и ще им кажа. По личен опит - хорта се отдръпват в такъв момент. Каква беше почудата ми, когато уж приятелите ми от университета и къде ли не страняха от мен точно в този момент, все едно имам краста. Отписах ги всичките от живота си и никога тези хора няма да са пак в него. Едно е сигурно: ще разбереш кой ти е приятел точно сега.

9.   Нищо лошо няма в това, просто добавяй "почивай в мир", " или липсваш ни, никога няма да те забравим", "винаги ще живееш в нашите сърца" просто нещо с което хората, да разбират, че е починал и, да няма неуместни коментари. Ти се чувстваш зле, за това, че хората не знаят и му честитят, а той всъщност е починал, за това добави нещо с което ясно, да се разбира, че е починал. Можеш под поста, да сложиш датата му на раждане и датата на смъртта. А в момента ако това, че се е получили нелепо объркване и са му честитили, добави като коментар, че е починал, за всички, който не знаят. Ако не за напред го, отбелязвай това, за да не се чувстваш зле, иначе няма нищо лошо, да му честитиш или, да пишеш когато и каквото ти е на сърце. :)

10.   Нищо лошо няма просто можеше да напишеш-Честит Рожден Ден Татко! Почивай в мир...! Ти си винаги сред нас Поклон!

11.   Да, много е тежко да казваш на хората това, което не ти се иска да е истина. Наложи ми се и на мен, защото някои хора честитяха на стената му, не знаеха и трябваше някой да им каже. Пиша им лични. И понякога идват наистина хубави и утешителни думи като отговор. Имаш право да празнуваш, че баща ти е роден, защото ако не беше, и ти нямаше да си.

12.   Здравейте, преди 2, 7години си отиде от този свят съпругът ми/внезепно/, след месец трябваше да навърши 49 години.... как, да забравиме тази дата в семейството... няма как, и тогава реших за всички нас от семейството, че на този ден -излизаме/съвсем умишлено за, да не сме в къщи/на ресторант и почитаме неговия Рожден ден... и също и на датата от годишнината от сватбата ни... защо ли,? ами защото, ако ги е нямало тези дати, нямаше да има и всичко което ни свързва с тях! Никой и нищо неможе да спре обичта и любовта ни към тях, това са нашите зведички на небето!

14.   Няма нищо лошо, btw и моя баща има рожден ден на 18. 09