Споделена история от Тинейджърски

Как се оправя диалект?
Здравейте на всички!
Живея в район, в който хората масово говорят грешно, включително и аз покрай тях, но искам да оправя това нещо и да не говоря на диалект, а правилно. Под диалект имам предвид, че се бърка ударението на всяка дума. Например вместо ходила (ударение на о), казваме ходила. Вместо вино (ударение на о), вино (ударение на и). Не знам дали правилно съм поставила къде е ударението, винаги ми е било трудно да го определя. Надявам се все пак да разберете как говорим. Друго нещо е, че пишем ходя, говоря, но казваме хода, говора. Знаете ли как бих могла да оправя говора си, препоръчайте ми някакви онлайн курсове, или видеа, книги, не знам.

Коментари

1.   Това не е грешно говорене, както каза, нарича се ДИАЛЕКТ, което е малко или много локална версия на даден език.

2.   Според някои хора диалекта се смятало за селски начин на говорене, в някои области са свикнали на това, Родом съм от София но живея в Бургас Аз също говоря на диалект доста и майка ми постоянно ми повтаряла че било селско. Е мен какво ме интересува. Всеки си има начин на говорене

3.   Диалектите са ценност, която някои уж много културни хора искат да затрият.

4.   Като филолог ще ти споделя нещо, което научих в първи курс, преди 10 години: "Книжовният език е недостижима цел. Невъзможно е човек да го постигне. Има различни видове диалекти - личностно индивидуални, териториални и пр." Приеми, че не можем да изчистим диалектите. Те не са нещо лошо.

5.   Така е но както се изразих във номер 2 Диалектите са и с цел селски начин на говорене- дано някой не се обиди

6.   Може да се изчисти разбира се. Да, селски начин на говорене е и затова искам да го оправя. Не може да отидеш на бизнес среща и да говориш на диалект или като каруцар. Прочетете всички последното изречение от темата ми. Аз не искам да ми кажете дали е хубаво или лошо, а как да го оправя.

7.   Коментар 6 е от мен авторката,забравих да го напиша от бързината