Споделена история от Тинейджърски

Вечно гладна
Здравейте. Аз съм момиче на 15г...и сьм вечно гладна. Това не е шега и моля да бъда приета сериозно. Аз съм 175см и съм 56.5кг. Не смятам, че изглеждам зле-някои хора ме мислят за нормална, а други за прекалено слаба. Но не е там проблема. Гладна съм и то много често-през 2 часа! И, за да не затлъстея ям плодове(аз иначе мога през 2 часа да ям дюнер- да, наистина!) Ям само на вечеря готвена храна като цяло-рядко на закуска или обяд.
Никога не съм била диагностицирана, но преди 2 години имах нещо като анорексия-бях 40кг от целенасочено гладуване на 169см. Четох, че хората, които са минали през анорексия, след време изпитват екстремен глад(от англ. ,,extreme hunger after anorexia"). И мисля, че с мен се случва това! Но аз ако почна през 2 часа тестено, ще премина от анорексия на затлъстяване.
Дайте ми съвет с какво да убия това чувство на глад-поне да ям през 3, 4 часа и да ям нормално!? Билки, други средства??
Моля, публикувайте!

Коментари

1.   Прекалено много въглехидрат ядеш. Тогава се получава това. Намали малко въглехидратите (тесто, плодове, зеленчуци, варива) и ги замени с протеин (месо, яйца, мляко и млечни продукти). Горе-долу колкото ти е протеина като обем, 2 пъти по толкова трябва да ти въглехидрата. Така ще си максимално сита дълго време. Предварително си ги нареди в чиния и я напълни 1/3 с протеин, 2/3 въглехидрат. Ако въглехидратите са от лошите (пържени картофи, сладко, тесто, високо калорични плодове като банан), то тогава трябва да са едно към едно. Т.е. половината чиния протеин, другата половина лош въглехидрат.

Гладна си, защото много ти се вдига захарта рязко след ядене, мозъка пирува и е доволен, но скоро след това започваш да произвеждаш големи количества инсулин, за да неутрализираш токсичните нива на захарта, който рязко сваля кръвната захар и мозъка изпада в шок от тези резки промени (приема го като аварийна ситуация) и иска да си набави поредната доза захар, става като наркотик. Затова подава сигнал за глад за въглехидрат и ти ставаш зверски гладна и то точно за най-лошите храни. Това е най-лесния и бърз начин за мозъка да си достави захар. Другият вариант е да започне да разгражда мазнини до захар, но това е доста по-бавен и труден процес и не му се занимава, при положение че има доста по-достъпен начин.

Ако спазваш пропорциите, няма да ги има тези резки промени на захарта и инсулина и мозъка ще влезе в един постоянен ритъм и ще си набавя захарта по малко, но постоянно и равномерно. Няма да го има този шок.

Освен това протеина ще предизвиква отделяне на глюкагон, който ще балансира инсулина. Имай предвид, че резките промени на нивото инсулина могат да бъдат много опасни и крият сериозни рискове за здравето.

2.   Напълно нормално на 15г растеш, нямам предвид толкова на височина колкото развитие на вътрешни органи. Затова на 15г човек трябва да се храни и то добре, за момиче имам предвид 1800 калории.
Примерно
закуска 7-8ч сутрин
чаша чай с малко мляко
две препечени филии намазани с по една чаена лъжичка крема сирене
и 250гр плодове на салата.
преди обед 10часа
едно обезмаслено кисело мляко.
Обяд
порция спагети с зеленчуци, ако си ги готвиш сама за да си направиш порция ще измериш суровите спагети да се събират гърлото на 500мл празно шише от вода.
за десерт печена ябълка.
След обед в 14 часа
една вафла
след още 2 часа
15 зърна грозде и 50гр сирене
Вечеря 18-19 часа
150гр печено месо
200гр салата от моркови или домати
2 препечени филии хляб
250гр ягоди
това са около 1800 калории с добро хранене на два часа.

3.   Здравей! През деня можеш да наблегнеш на зеленчукови салати, кисело мляко на корем и варени яйца. Така ще си увеличиш протеина, ще се чувстваш по-сита и енергична и няма опасност и да затлъстееш. Плодовете по-добре ги ограничи до 2-3 плода дневно - от тях се и огладнява и са и по-калорични от зеленчуците и протеините. Друг вариант е да комбинираш плодовете с протеин - примерно ябълка или грейпфрут с кашкавал или извара е много вкусно - така закуските ти ще са по-балансирани. Към киселото мляко пък можеш да дибавяш по няколко ядки (орехи, лешници, бадеми).