Споделена история от Тинейджърски

Как да го направя?
Здравейте, искам да споделя историята си и да видя други гледни точки освен моята, за да се ориентирам накъде... Става въпрос за това, че съм изгубил себе си. От началото на годината досега непрестанно търся себе си, имам чувството, че имам различни личности. Винаги като говоря с различни хора сякаш им влизам под кожата и не мога да бъда себе си напълно. Имал съм травми от детството и пубертета, но някак си толкова са се трупали, трупали, че чак почнах да ставам студен. Донякъде и нашите са виновни, защото постоянно мислят за мнението на другите, сравняват ме с тях и ми викат: "Виж другите, какво ще кажат те ; Какво ще си помислят ако се облечеш така.. " и други неща от сорта. Впоследствие осъзнах, че един живот се живее и трябва да живея за мен, а не за другите. Проблемът е там, че съм изгубил прекалено много време да живея според други искания, вярвания и ценности. Мисля, че изгубих доста възможности, но сега е времето да си върна това, което ми принадлежи. Искам да си изградя моите принципи и вярвания, но не знам как и откъде да започна. В момента чета книга за намиране на истинската ми идентичност, за да се ориентирам.. Пътя към себе си бил труден - чак сега го разбрах това, истина си е!
Благодарение на мои близки приятели успях донякъде да си изградя самочувствие и принципи, но пак чувствам, че са повлияни от тяхното мислене и не ми дава покой тая мисъл.. Мега объркан съм какво да правя, какво да следвам в живота. Замислям се винаги за пътя, който може да е мой, но после се чудя дали ще бъде правилен, сякаш ме е страх да сбъркам. Чувствам, че съм направил толкова много грешки досега, че вече не искам да греша чак.
Но да ви кажа честно - въпреки всичко, аз съм оптимистично настроен, вярвам че съвсем скоро всичко ще се нареди в моя полза. Живота много взе и дойде времето да си върна взетото.
Дайте някакви съвети и мнения (ако ще давате критика, нека да е градивна! ). Благодаря!

Коментари

1.   Здравей! Спокойно! Според мен няма от какво да се срахуваш, тъй като от цял живот страх и притеснение, какво ще кажат другите, си свикнал да се водиш по техния ъкъл и мислене. Доколкото забелязах, ти спомена, че си придобил някакво самочувствие, което е едно добро начало към намирането на себе си. Хубаво е, че си се осъзнал и решил на такова нещо. Лично аз мисля, че с малко повече самочувствие, но не прекалено де, в рамките на нормата, и по-често изразяване на лично мнение, ще се справиш и ще откриеш истинското си Аз. Приятелите ти също ще забележат промяната в теб, и може дори да те послушат за нещо и да последват примера ти. Успех в намирането на твоето Аз!

Момиче на 14г

2.   Избери си някоя известна личност или герой от филм и следвай него, при мен става същото, ако ми направи впечетление някой приятел започвам да се държа като него и сякаш се виждам като него през моите очи(все едно съм него). Също съм имал травмиращо детство и ниско самочувствие.

Аз нямах силна мъжка роля(отраснах без баща, бях бит всеки ден в даскало и обиждан) и следователно нямаше кого да следвам като пример в живота и да се уча от него и тук става на въпрос за избора на известна личност, запитваш се какво би направил Х в тази ситуаия и така.

Успех, найстина е кофти да нямаш собствена идентичност.